5 pravidiel, na ktoré pri výbere zamestnanca Slováci vždy zabudnú

  • Podľa oficiálnych informácií z posledných dát Štatistického úradu dosiahla nezamestnanosť na Slovensku úroveň 5,16 %
  • Mileniáli, ktorí na trhu práce v súčasnosti tvoria najväčšiu skupinu, túžia po flexibilnej práci s možnosťou osobnostného rastu a neboja sa vzdelávať
  • Najviac reakcií na portáli Profesia za minulý rok zaznamenali pracovné pozície ako predajca leteniek alebo zájazdov, generálny riaditeľ a sekretárka
tb
Unsplash
  • Podľa oficiálnych informácií z posledných dát Štatistického úradu dosiahla nezamestnanosť na Slovensku úroveň 5,16 %
  • Mileniáli, ktorí na trhu práce v súčasnosti tvoria najväčšiu skupinu, túžia po flexibilnej práci s možnosťou osobnostného rastu a neboja sa vzdelávať
  • Najviac reakcií na portáli Profesia za minulý rok zaznamenali pracovné pozície ako predajca leteniek alebo zájazdov, generálny riaditeľ a sekretárka

V spolupráci s Tatra bankou ti prinášame sériu biznis rád, vďaka ktorým zlepšíš svoje podnikanie.

Je príjemné pozerať sa na to, ako sa tvoj vlastný biznis rozrastá, avšak je len veľmi tenká hranica, kedy si myslíš, že všetko zvládaš úplne sám a kedy začínaš zvažovať pomoc niekoho ďalšieho. Prvý zamestnanec je kľúčový a veríme, že pri jeho výbere budeš potrebovať pomôcť. Preto sme si pre teba pripravili 5 odporúčaní, ktoré ti môžu v tomto procese pomôcť.

Najprv hľadaj vo svojom okolí

Nájsť si čas na zdĺhavé výberové konanie, v ktorom nechceš zanedbať žiadny z krokov, je popri dennodenných povinnostiach náročné. Preto skôr, než začneš mapovať poplatky personálnych agentúr alebo portálov s pracovnými ponukami, poriadne sa poobzeraj navôkol. Vo svojom okolí sa môže nachádzať človek, ktorý presne vyhovuje tvojim podmienkam a hoci aktuálne má vyhovujúcu prácu, na atraktívnych podmienkach pre obe strany sa dokážete určite dohodnúť. Toho pravého si mohol stretnúť na spoločnom workshope, diskusii alebo ho poznáš z predošlej práce a dostal si na jeho osobu výborné referencie.

zdroj: Unsplash

Jasná predstava

Po tom, ako si sa poobzeral po vhodných kandidátoch, svoje zatiaľ veľmi hrubo načrtnuté kontúry nového člena tímu musíš zúžiť na čo najkonkrétnejšie, avšak nie príliš prehnané. Hoci si niekoho vysnívaš, musíš sa vopred pripraviť na to, že je nereálne, aby všetky tvoje očakávania spĺňal do poslednej bodky.

Napriek tomu je dôležité stanoviť si základné piliere a položiť si otázky typu: „Má tento človek potenciál?“, „Je schopný dosahovať ciele, ktoré si spolu stanovíme?“, „Vie sa pre prácu dostatočne nadchnúť a premeniť svoje ambície na akcie?“.

Buď konkrétny a úprimný

Výber kandidátov podstatne zúžiš aj vďaka tomu, že svoje požiadavky presne popíšeš v samotnom inzeráte. Návod na to, ako správne zaujať toho, koho potrebuješ, dáva napríklad Profesia na svojom blogu.

„Frázy ako ‚príjemné pracovné prostredie‘ alebo ‚mladý dynamický kolektív‘ dnes skôr vzbudia úsmev na tvári, ako skutočný záujem. Skúste uviesť konkrétne príklady, čím sa vaša firma odlišuje a prečo by sa mali u vás ľudia zamestnať. Vyhnite sa tiež prehnaným superlatívom, ktoré by mohli vzbudiť nedôveru, a prehnaným očakávaniam na uchádzačov,“ píše Profesia.

Pracovná ponuka by mala byť stručná, mať ten správny názov a aj štruktúru. Časom môžeš vyskúšať viac variantov a reakcie na ne zhodnotíš neskôr sám.

Prijímanie zamestnancov môže byť síce stresujúcou záležitosťou, no v prípade, že svoj biznis viac nezvládaš ťahať sám, zároveň aj nevyhnutnosťou. Noví zamestnanci ťa budú čosi stáť a pri rastúcom potenciáli firmy sa dvakrát obracia každý cent. Niekedy dokonca potrebuješ na rast aj finančnú podporu navyše, napríklad formou biznis úveru.

zdroj: Unsplash

„Skills“ nie sú všetko

Ak tebou vybraný kandidát prešiel prísnym sitom všetkých zručností, ktoré pre danú pracovnú pozíciu potrebuje, zabúdať netreba ani na otázku osobnosti. Určite by si nechcel pracovať na dôležitých zadaniach a spoliehať sa na budúcnosť svojho biznisu s človekom, s ktorým si nerozumieš. Smalltalky pri obede, pivo po práci alebo pozvanie do kina ti napovie o charaktere človeka viac, než by si si myslel. Sám predsa musíš veľmi dobre vedieť, či potrebuješ tichého makača alebo extroverta, ktorý očarí všetkých navôkol.

Zachovaj si tvár

Nie je nič horšie, ako keď uchádzač o zamestnanie od zamestnávateľa, ktorý ho zaujal, nedostane žiadnu spätnú väzbu. Veď len spočítaj, koľkí za reakciu ani nepoďakovali a ako na teba pôsobia dnes, keď na nich narazíš. Celý proces hľadania zamestnanca nekončí nájdením toho pravého, ale až odpoveďami a poďakovaním všetkým tým, ktorí sa o prácu u teba zaujímali.

Krátke vysvetlenie „prečo nie“ je vždy lepšie ako žiadna odpoveď. Buď jasný, stručný a slušný. Nikdy nevieš, či už čoskoro nebudeš nových ľudí do svojho tímu potrebovať opäť, a tak nesmieš odradiť tých, ktorí by radi svoju reakciu zopakovali.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá