Psy nám rozumejú nečakane dobre. Na prvú interakciu s človekom sú pripravené krátko po narodení

  • Šteňatá sú už od ranného veku pripravené na interakciu s ľuďmi, dokazuje štúdia
  • Intonácie sú kľúčové nielen pre podporu reči a jazykového prejavu dieťaťa, ale aj psa
pes, psy,
Unsplash/Helena Lopes
  • Šteňatá sú už od ranného veku pripravené na interakciu s ľuďmi, dokazuje štúdia
  • Intonácie sú kľúčové nielen pre podporu reči a jazykového prejavu dieťaťa, ale aj psa

Vedci sa rozhodli preskúmať porozumenie medzi štvornohými miláčikmi a ľuďmi. Naša reč pre nich predstavuje kód, ktorý chápu hlavne na základe našej intonácie. Podľa najnovšej štúdie sú šteniatka pripravené „komunikovať“ s ľuďmi už krátko po narodení.

Okrem vynikajúceho sluchu psov a schopnosti analyzovať, nová štúdia naznačuje, že naši štvornohí miláčikovia dokážu spracovávať rôzne zvuky reči hneď pár týždňov po narodení.

„Šteňatá sú schopné použiť informácie poskytnuté človekom v sociálnom kontexte už od útleho veku, a to všetko pred akýmikoľvek hlbšími skúsenosťami s ľuďmi,“ uvádza pre CNN Emily Bray, výskumná pracovníčka na antropologickej škole University of Arizona, ktorá už desaťročie študuje vývoj vodiacich psov v spolupráci s Canine Companions, neziskovou organizáciou, ktorá bezplatne poskytuje psy dospelým, deťom a veteránom s telesným alebo kognitívnym postihnutím.

Nová štúdia: Psy pri testovaní ľudí na koronavírus porazili aj PCR testy, výsledky prekvapili aj vedcov

Ide o očný kontakt

Skupina služobných psov je podľa vedcov vynikajúca na výskum, pretože v mnohých prípadoch majú tieto psy známe rodokmene, ktoré siahajú späť až niekoľko generácii. Okrem toho sú všetky chované a trénované podobným spôsobom. Dané skutočnosti dávajú vedcom viac možností určiť, do akej miery je chovanie psa spôsobené genetikou v porovnaní s prostredím alebo tréningom.

V štúdii, ktorú zverejnil časopis Current Biology, vedci vyhodnotili 375 šteniat vo veku približne 8 týždňov. Hodnotené boli na základe sociálno-poznávacích opatrení.

Jednou z úloh bol očný kontakt s výskumníkom, ďalšou zase sledovať výskumníkovu ruku a očné gesto smerom k pochúťke ukrytej pod jedným z dvoch pohárov vzdialených asi 1,3 metra od seba.

Adoptoval/a by si si zviera z útulku?

Väčšina zo šteniat si vybrala správny pohár, a to až 70 %. 40 % šteniat bolo schopných sledovať gesto alebo pohľad na skrytú pochúťku už od prvého pokusu, a to bez akéhokoľvek tréningu.

„Je to rovnica, ktorú môžeme vypočítať, pretože poznáme výkony v správaní a vieme, aké vzájomné vzťahy majú všetky šteňatá, pretože máme ich rodokmene. Toto je prvý priamy dôkaz, ktorý ukazuje, že existuje genetický základ pre komunikáciu s ľuďmi“ uviedla Emily Bray.

Vnímajú ako deti

Šteniatka reagujú na ľudskú reč veľmi podobne, ako samotné deti. Vedci získali pozornosť šteniat vysokým hlasom, medzi matkami známym ako „baby talk“.

Ľudská verzia, ktorá sa oficiálne nazýva „parentese“, používa skutočné slová a správnu gramatiku, ale podáva sa s vyššou výškou, pomalším tempom a prehnanou intonáciou, často zmiešanou s hlúpymi zvukmi a slovami.

Štúdie zistili, že také intonácie sú kľúčové pre podporu reči a jazykového prejavu ľudského dieťaťa. Okrem toho majú deti vrodenú preferenciu pre takéto rozprávanie.

Vedci konečne dokázali, že psy vedia žiarliť. Stačí, keď si predstavia, ako sa maznáš s iným psom

Ukázalo sa však, že šteňatá a psy do tejto skupiny patria tiež. Štúdie, ktoré sa vo svete výskumu psov nazývajú „reč zameraná na psa“, ukazujú, že psy s najväčšou pravdepodobnosťou reagujú na vyššie frekvencie podobne, ako ľudia.

Jedným z prínosov výskumu podľa Bray je, že poskytuje dodatočné informácie o vlastnostiach konkrétneho psa, z ktorého sa nakoniec stane úspešný služobný pes, čo by mohlo zefektívniť proces výberu a výcviku. „Napríklad to, ako je šteňa ochotné nadviazať a udržiavať očný kontakt, predpovedá, že z neho vyrastie úspešný služobný pes,“ uviedla Bray.

Zdroje: edition.cnn.com, cell.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá