Psy ohrozuje parazit rezistentný voči liekom. Vedci varujú, že sa ním môžu infikovať aj ľudia

  • Parazitické červy sú jedným z najrozšírenejších parazitov u psov
  • Nová štúdia odhalila, že jeden z nich, machovec psí, sa stáva čoraz odolnejší voči liekom
  • Exituje niekoľko spôsobov, ako môžu psy dostať tohto parazita. Riziková je aj prechádzka v parku
  • Zvýšená rezistencia u psov môže byť nebezpečná aj pre ľudí, ide totiž o parazita prenosného na človeka
Pes parazit
Unsplash/CDC/PHIL, Wade Austin Ellis
  • Parazitické červy sú jedným z najrozšírenejších parazitov u psov
  • Nová štúdia odhalila, že jeden z nich, machovec psí, sa stáva čoraz odolnejší voči liekom
  • Exituje niekoľko spôsobov, ako môžu psy dostať tohto parazita. Riziková je aj prechádzka v parku
  • Zvýšená rezistencia u psov môže byť nebezpečná aj pre ľudí, ide totiž o parazita prenosného na človeka

Parazitické červy sú jedným z najrozšírenejších parazitov u našich domácich miláčikov – psov. Nová štúdia uverejnená v odbornom časopise Science Direct, sa zamerala na druh s názvom machovec psí (Ancylostoma caninum). Vedci zistili, že machovec je čoraz odolnejší voči preparátom určeným na jeho liečbu u štvornohých miláčikoch.

Okrem toho si viaceré štúdie už v minulosti všimli, že prevalencia machovca je každým rokom vyššia.

Úbytok hmotnosti, letargia aj smrť 

Machovec psí sa v angličtine veľmi výstižné prezýva ako hookworm (hook – hák, worm – červ) teda hákový červ. Presne to machovec robí, prichytí sa na črevo zvieraťa, kde sa živí tkanivami, tekutinami, ale aj krvou. Infikované zvieratá môžu okrem iného zažiť dramatický úbytok hmotnosti, nedostatok živín, krvavú stolicu, anémiu a letargiu. Ojedinele sa tieto prípady môžu pre štvornohých miláčikov skončiť až smrťou.

zdroj: Flickr/schlisa87

Okrem toho larvy červov migrujú prostredníctvom krvi a pokožky až do pľúc, ktoré môžu vážne poškodiť, uvádza americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Červy dosahujú veľkosť 10 – 16 mm. Machovce majú radi teplé prostredie, preto sa vyskytujú v miernom, subtropickom ale aj tropickom pásme. Jeho výskyt je veľký v Ázii, na Blízkom východe, ale čoraz rozšírenejšie prípady sú aj v Spojených štátoch, Kanade a Európe, uvádza Science Direct.

Spôsobov, ako sa môže pes nakaziť, je niekoľko 

Častý je prenos z pôdy. Vajíčka sú totiž z nakazeného psa (hostiteľa) vylučované prostredníctvom exkrementov. Pri ideálnych podmienkach (teplo a vlhkosť) vyliahnutá larva z výkalov prenikne do pôdy, obzvlášť sa im darí v piesku. Do nového hostiteľa sa dostanú prostredníctvom labiek, odtiaľ putujú cez kožu a krv do krvného obehu, následne do pľúc, neskôr do priedušnice až nakoniec do ústnej dutiny, prostredníctvom ktorej preniknú do tráviaceho traktu.

zdroj: CDC

Ďalšia cesta, ktorá je zároveň najčastejšia, je priama konzumácia machovca, tak sa dostanú červy hneď do tráviaceho traktu. Nakaziť sa môžu aj šteniatka prostredníctvom materského mlieka.

V skupinách, kde je viac psov, môže dochádzať k mutáciám 

Americkí veterinári používajú tri druhy liekov, ktoré hubia červy. Podľa najnovšej štúdie sa ale zdá, že parazity sú voči všetkým čoraz odolnejšie.

Vedci z Univerzity v Georgii a kanadskej univerzity University of Calgary sa zamerali na druh psa, ktorý je voči machovcovi najmenej odolný – chrt. Väčšia náchylnosť môže byť u chrta spojená so psími dostihmi, kde sa vyskytuje piesok a naviac sa tam zhromažďuje veľké množstvo psov, čo je ideálne prostredie pre výskyt parazitov. Dostihové psy sú vzhľadom na toto riziko odčervované častejšie ako bežné psy.

zdroj: CDC/PHIL

Vedci zistili, že machovec bol veľmi rozšírený u tohto plemena aj v chovných staniciach či v adopčných skupinách. Štyria z každých piatich testovaných chrtov boli pozitívni na machovca, uviedol vo vyhlásení vedúci štúdie Ray Kaplan, bývalý profesor veterinárnej parazitológie.

Vedci varujú, že práve v skupinách, kde je viacero psov, teda v chovných staniciach, útulkoch či adopčných skupinách, kde každý pes môže mať iného parazita, môže dôjsť k ich vzácnym mutáciám, ktoré umožnia prežiť liečbu odčervením. Túto odolnosť potom môžu psy odovzdať aj svojím potomkom. V konečnom dôsledku budú rezistentné parazity čoraz častejšie.

Rizikový môže byť aj obyčajný psí park

Vedci zistili, že takmer všetky vzorky výkalov boli pozitívne testované na mutáciu, ktorá umožňuje červom prežiť liečbu benzimidazolmi, širokospektrálnou triedou odčervovačov používaných u zvierat aj u ľudí.

Rizikový môže byť aj obyčajný psí park. „Osobne by som svojho psa nevzal do parku pre psov,“ povedal Kaplan. „Ak váš pes chytí tieto odolné machovce, nie je to také jednoduché, nestačí ich už len zničiť liekmi. Kým nebudú k dispozícii nové druhy liečiv, treba vnímať vodenie vášho psa do parku pre psov ako rizikovú aktivitu.“

Ohrození sú aj ľudia, parazit je prenosný

Machovec je parazit, ktorý je prenosný aj na človeka. CDC uvádza, že najčastejším spôsobom, ako dôjde k nákaze človeka, je prenos prostredníctvom pôdy. Ak človek chodí po piesku, prípadne po zemi bosý, prenikne do nechránenej kože. Na rozdiel od psov ale parazity u človeka nemigrujú do tráviaceho traktu, ale väčšinou sa len pohybujú v pokožke a spôsobujú zápalové ochorenie. To sa prejaví začervenaním, svrbením a bolesťou, až kým larvy neodumrú.

zdroj: Unsplash/Adam Griffith

CDC ale varuje, že v ojedinelých prípadoch môžu infikovať črevo a spôsobiť bolesť brucha, nepohodlie a hnačku. Štúdia v časopise Science Direct tvrdí, že migrujúci machovec sa môže „zatúlať“ až do sklovca oka, kde môže spôsobiť zápalové epizódy sietnice, sietnicového pigmentového epitelu a zrakového nervu, čo môže viesť k poškodeniu oka a zraku.

Liečba nemusí zaberať ani u ľudí

Pri kožných prejavoch sa pacienti liečia masťou, ktorá obsahuje odčervovač spolu s kortikosteroidom. „Bohužiaľ to nebude fungovať proti týmto parazitom odolným voči liekom,“ konštatuje Kaplan.

Nádej však prestavuje látka, ktorá sa používa na odčervovanie mačiek: emodepsid. Vedci si všimli, že machovce sú na ňu citlivé.

Problému s čoraz väčšou odolnosťou voči liekom si je vedomá aj Americká asociácia veterinárnych parazitológov, ktorá založila novú výskumnú skupinu skúmajúcu túto problematiku.

Zdroje: ScienceDirect, CDC, ScienceDirect , UNIVERSITY OF GEORGIA, CDC, ScienceDirect

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá