Punč, koláče a varené víno. V týchto mestách si užiješ vianočné trhy aj napriek pandémii

  • Spýtali sme sa vedení miest a pripravili sme prehľad 15 najväčších miest Slovenska
  • Dozvieš sa, kde sa uskutočnia vianočné trhy a naopak, kde nie
  • Spýtali sme sa vedení miest a pripravili sme prehľad 15 najväčších miest Slovenska
  • Dozvieš sa, kde sa uskutočnia vianočné trhy a naopak, kde nie

Bratislava

Ak si sa tešil na typické vianočné trhy v Bratislave, tento rok si ich neužiješ. Ako sa pre Startitup.sk vyjadrila Katarína Rajčanová, hovorkyňa mesta, vzhľadom na situáciu s pandémiou COVID-19 mesto tohtoročný Vianočný hlavný trh zrušilo.

Vôbec nemusíš smútiť, pretože vianočnú atmosféru si v hlavnom meste budeš môcť užiť  aj napriek zrušeným trhom. „Bratislava tento rok prinesie do ulíc vianočnú atmosféru spôsobom, ktorý bude pre obyvateľov mesta bezpečný aj v súčasnej epidemiologickej situácii,“ uviedla Katarína Rajčanová.

Môžeš sa teda tešiť na nové vianočné osvetlenie, prvky výzdoby, ale aj rôzne svetelné inštalácie vrátane vianočného nasvietenia Starého mosta. Hlavné námestie bude tradične zdobiť 11-metrový vianočný stromček, jedľa biela z Karlovej Vsi, a to až do Nového roka.

„Podľa nášho prieskumu návštevníkom minuloročných vianočných trhov chýbalo vo výzdobe a atmosfére trhov viac tradičných prvkov. Preto mesto oslovilo ÚĽUV, ktoré bude mať na Hlavnom námestí niekoľko stánkov s vybranými ľudovoumeleckými tvorcami a predajcami,“ prezradila hovorkyňa mesta.

V spolupráci s mestskými organizáciami pripravuje mesto aj vianočný program. Zaujímavosťou je, že bude prevažne v online formáte. Malo by ísť o program z priestorov Klarisiek či Mestského divadla P.O. Hviezdoslava. Chýbať nebude ani Vianočný les na Hlavnom námestí, kedy žiaci ZUŠ vyzdobia Vianočný les svojimi vlastnoručne vytvorenými ozdobami z prírodných materiálov. 

Košice

V druhom najväčšom meste Slovenska je situácia neistá. Ako uviedlo mesto na svojom webe, v najbližších dňoch sa o konaní vianočných trhov v Košiciach rozhodne.

Mesto sa však už teraz môže pýšiť vianočným stromčekom, ktorý nájdeš na Hlavnej ulici. Je ním jedľa biela, ktorá rástla až 60 rokov. Do Košíc cestovala štyri hodiny a tento nádherný strom darovala mestu Košice rodina z Ruskova.

Ako sa na webe mesta uvádza, pôvodne mal nový vianočný strom výšku 22 metrov. Po jeho nevyhnutnej úprave a osadení do špeciálnej šachty sa jeho výška pohybuje na úrovni dvadsať metrov. Na preprave, úprave a ukotvení novej vianočnej dominanty Košíc sa podieľal 12-členný tím. 

Prešov

Tradičné vianočné stánky tento rok v Prešove otvorené nebudú. O vianočnú atmosféru a obľúbené nápoje či špeciality však obyvatelia ani návštevníci nášho mesta neprídu. Prevádzkovať predajné stánky s občerstvením či vianočnými výrobkami vzhľadom k aktuálnym obmedzeniam, žiaľ, nebude možné.

Ako však uvádza tlačová správa na oficiálnej stránke mesta, atmosféra Vianoc v centre mesta zostane. Počas adventného si Prešovčania užijú vianočnú výzdobu, pričom hlavnou dominantou bude vianočný stromček pri Konkatedrále sv. Mikuláša. Hlavným vianočným stromčekom v Prešove sa tento rok stala majestátna jedľa, ktorá má 28 rokov a meria približne 13 metrov. 

Za spomenutie stoji netradičná novinka, ktorú mesto pripravuje. Vďaka nej budú budú podporené rôzne gastro podniky v centre Prešova. Chutné jedlá či tradičné vianočné nápoje si počas adventného obdobia budú môcť Prešovčania vychutnať priamo pred svojimi obľúbenými reštauráciami či kaviarňami. 

„Tento rok umožníme všetkým majiteľom a prevádzkovateľom gastro podnikov v centre mesta, aby počas vianočného obdobia mohli  ponúkať pri svojich prevádzkach jedlá a nápoje,“ vyjadrila sa v tlačovej správe primátorka mesta Andrea Turčanová.

Prešov ponúka gastro podnikom možnosť, aby si pred svojou prevádzkou umiestnili stôl a stoličky. Zatiaľ prejavilo predbežný záujem takmer 30 prevádzok v centre mesta. Podmienkou je, aby každá prevádzka zabezpečila poskytovanie jedál a občerstvenia hygienicky vyhovujúcim spôsobom, a zároveň v súlade s požiadavkami aktuálneho Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Žilina

S tradíciou vianočných trhov sa neodmysliteľne spájajú najmä horúce nápoje, ktorých vôňu cítiť po všetkých uličkách v centre mesta. Podobne ako v Bratislave, ani v Žiline si tento rok vianočný punč neužiješ. To ale neznamená, že Žilina bude bez atmosféry. Práve tú navodia tradičné prvky vianočnej výzdoby, na čele s vianočným stromčekom.

„Napriek zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii nám záleží na tom, aby mesto nestratilo čaro vianočnej atmosféry. V Žiline preto nebudú ani tento rok chýbať tradičné prvky vianočnej výzdoby,“ vyjadril sa pre nás hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Okrem tradičných prvkov vianočnej výzdoby, na námestiach nájdeš aj 3D svetelné dekorácie vianočných anjelov, sobej rodinky a vianočnej gule. Hlavný vianočný stromček bol privezený v stredu na Mariánske námestie.

„Približne 15 metrovú jedličku bude zdobiť 10 000 LED žiaroviek a 240 červených dekoratívnych gulí. Strom pred 25 rokmi vo svojej záhrade zasadil Jozef Honko zo Strečna. Vianočné stromčeky sa postupne rozožiaria aj na ďalších 19 miestach v meste,“ opísal vianočný stromček hovorca mesta. 

Banská Bystrica

Toto mesto sa každoročne pýšilo bohatým vianočným programom. Široký kultúrny program si Bystričania mohli užiť počas celého decembra. Atmosféra Vianoc sa začala niesť Námestím SNP na Mikuláša, ktorého obyvatelia mesta vítali na koči. V ten deň sa zvyčajne rozsvietil aj centrálny vianočný stromček.
 
Obyvatelia mesta sa tento rok budú musieť zaobísť bez vianočných trhov. „V rozsahu ako ich Banskobystričania poznajú sa tento rok z dôvodu šírenia koronavírusu neuskutočnia. Na Námestí SNP však  nebude chýbať vianočný stromček i svetelná výzdoba,“ uviedla pre Startitup.sk Zdenka Marhefková, hovorkyňa Banskej Bystrice.
 

Tradičné trhy síce tento rok nebudú, obyvatelia, ale aj návštevníci mesta, si budú môcť niečo pekné želať v známej Zvoničke prianí. Mesto pripravuje aj tematickú výstavu starých saní, ktorá by mala byť sprístupnená v priestoroch radnice. Finálnu verziu však prispôsobia aktuálnym nariadeniam.
 
„Chystáme aj novinky, o ktorých budeme Banskobystričanov včas informovať,“ dodala na záver Zdenka Marhefková. Banskobystričania si teda tradičný vianočný punč na námestí nedajú, no atmosféry sa budú môcť nadýchať aj tak.

Nitra

Na rozdiel od iných miest, v Nitre sa podarí počas predvianočného obdobia umiestniť do centra mesta šesť stánkov. Možno paradoxne, ale všetky budú ponúkať jedlo a nápoje, ani jeden z nich nebude mať vo svojej ponuke remeselné produkty. V Nitre si tak budeš môcť pochutiť na pravom vianočnom punči.

„Je to maximum, čo nám umožnili aktuálne platné epidemiologické pravidlá. Tešíme sa, že sa po konzultácii s hygienikmi našlo aspoň takéto kompromisné riešenie a naozaj by nás mrzelo, ak by sme nemohli mať vôbec žiadne vianočné stánky,“ vyjadril sa nám Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra.

Vzhľadom k tomu, že mesto zorganizovalo súťaž predajcov, rozhodli sa, že v záujme uspokojenia úspešných uchádzačov a hlavne v záujme ponúknuť návštevníkom čo najširší sortiment, zapojí Nitra do predaja vianočných dobrôt až ôsmich úspešných predajcov. V prvej fáze budú predávať štyria a v ďalšej fáze ďalší štyria predajcovia. Prvá fáza bude od 3. do 13. decembra, druhá potrvá tiež 10 dní, do 23. decembra.

Nitrania sa môžu tešiť aj bohatej vianočnej výzdobe. Tá bude hotová najneskôr 4. decembra, kedy sa rozsvieti aj vianočný stromček. Podľa informácii Tomáša Holúbeka, ide o 14-metrový smrek pichľavý pôvodom z Kalvárie, ktorý mesto dostalo do daru od obyvateľa. Pešiu zónu rozžiari aj svetelná brána, hviezdne nebo a vianočné gule.

„Od konca novembra bude na Svätoplukovom námestí aj Betlehem. Okrem vianočného stromčeka bude na Svätoplukovom námestí ďalších 16 vyzdobených stromčekov a na priľahlej pešej zóne 11 stromčekov,“ dodal Tomáš Holúbek.

Trnava

Malý Rím, ako je toto mesto prezývané, už atmosférou Vianoc dýcha.  Historické centrum niekoľko dní zdobí vianočná výzdoba. Na Trojičnom námestí nájdeš aj vianočný stromček, ktorý ešte čaká na ozdobenie a čoskoro sa rozsvieti. 

 
Ak si sa tešil na vianočné trhy v Trnave, sklameme ťa. Tie sa tento rok neuskutočnia. „Mesto nebude tento rok organizovať adventné trhy vo vlastnej réžii, budeme sa však snažiť Trnavčanom spríjemniť predvianočný čas iným spôsobom,“ ozrejmila pre Startitup.sk Veronika Majtánová, hovorkyňa mesta.
 
Veronika Majtánová však prezradila, že mesto pripravuje prekvapenie, o ktorom budú informovať čoskoro. Ani Trnavčania teda nebudú o vianočnú atmosféru ukrátení a majú sa na čo tešiť. 

Trenčín

Kvôli pandémii COVID-19 a opatreniam, sa vianočné trhy a s nimi spojený kultúrny program tento rok neuskutočnia ani v Trenčíne. Čaro Vianoc pod hradom si získalo priazeň množstva Trenčanov i návštevníkov mesta, ktorí sa stretávajú na pomerne malom priestranstve.

„Je skôr nepravdepodobné, že do pôvodne plánovaného začiatku vianočných trhov, dôjde k výrazne priaznivejšej epidemiologickej situácii a k uvoľneniu opatrení natoľko, aby sa bezpečne, bez zdravotného rizika, pre návštevníkov i trhovníkov mohli uskutočniť,“ vysvetlila pre Startitup.sk Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.

Hoci sa obyvatelia a návštevníci mesta tento rok musia vzdať neodolateľných vianočných vôní, chutí i koncertov, Trenčín bude dýchať vianočnou atmosférou. Aspoň v takej miere, ako to aktuálna situácia dovoľuje. Na Mierovom námestí bude svietiť vianočný strom a výzdobu centra mesta doplnia nové prvky.

„Veľmi si želáme a veríme, že o rok sa situácia zlepší a všetci – trhovníci, návštevníci, umelci, predavači občerstvenia – sa spolu opäť stretneme a všetko sa vráti do normálu,“ vyjadrila sa Erika Ságová. 

O vianočnú atmosféru však Trenčania neprídu. Podľa hovorkyne mesta dôjde k doplneniu svetelných vianočných prvkov. Pribudne napríklad zvonička šťastia, v zrekonštruovanom átriu pod Mestskou vežou svetelné dekoratívne stromčeky. Mesto má pripravené aj jedno prekvapenie, to si zatiaľ nechali pre seba.

Martin

Aj napriek zložitej pandemickej situácii, pri ktorej nikto netuší, čo nás bude čakať v predvianočnom období, či sa budú epidemiologické opatrenia sprísňovať alebo uvoľňovať, sa mesto Martin rozhodlo na Divadelnom námestí pripraviť vianočné trhy.

„Vedenie mesta by chcelo takýmto spôsobom aspoň do určitej miery priniesť do centra mesta tradičnú vianočnú atmosféru a priblížiť si tak nadchádzajúce sviatky,“ vyjadrila sa pre nás Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin.

Obyvatelia mesta si vianočný punč budú môcť v centre mesta užiť. Avšak okrem trhov vedenia mesta povolilo aj predĺženie letných terás, na ktorých si budú môcť Martinčania a návštevníci mesta vychutnať atmosféru aj pred koncom roka.

O vianočnú výzdobu však v Martine neprídeš. Tá bude presne taká, akú ju Martinčania poznajú z minulých rokov. „Stred mesta rovnako ako mestské časti bude ozdobené svetelnými dekoráciami od 6. decembra až do konca vianočných sviatkov,“ vysvetlila Zuzana Kalmanová.

Poprad

Vianočné trhy na Námestí svätého Egídia v Poprade vždy dotvárali už aj tak čarokrásny kolorit podtatranskej metropoly počas adventu. Čo sa však bude diať tento rok ešte nie je isté.

Ako sa hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová vyjadrila, správy o pripravovaných vianočných aktivitách v Poprade medializovať nechcú a vedenie bude verejnosť informovať o niekoľko dní. Popradčania sa tak môžu tešiť na prekvapenie.

Prievidza

Mesto, v ktorom si budeš môcť vychutnať vianočný punč a užiť si o čosi viac atmosféru Vianoc. Vianočné trhy sa totižto v Prievidzi uskutočnia, i keď v obmedzenom režime. Túto informáciu pre Startitup.sk povedal Michal Ďureje, hovorca mesta. 

„Vianočné trhy budú od 13. do 23. decembra na Námestí slobody a rozhodnutie o tom, či podujatie v tejto situácii organizovať, vzišlo z komunikácie na úrovni vedenia mesta,“ ozrejmil Michal Ďureje. Hlavným argumentom pri rozhodovaní o podujatí bolo nielen zabezpečenie vianočnej atmosféry v meste, ale hlavne pomoc predajcom, ktorí v tomto roku vzhľadom na okolnosti trpia núdzou.

Vzhľadom na to, že sa trhy uskutočnia, bude potrebné zabezpečiť isté opatrenia. V prípade Prievidze to budú aj rozostupy medzi jednotlivými predajnými stánkami. Na to má mesto ideálny priestor vďaka tomu, že ľadová plocha tento rok nebude. „Zároveň v oblasti občerstvenia vyberáme sortiment, ktorý nie je náročný na rozloženie. Patria tam  medovníčky, vianočný punč, koláče, štrúdle a podobne,“ vysvetlil Michal Ďureje. 

Posted by Mesto PRIEVIDZA on Tuesday, November 24, 2020

Pri stánkoch nebudú žiadne lavice, stoly či sety na sedenie. Všetci predajcovia budú pred poučení o tom, že majú mať v stánku dezinfekčný prostriedok a samozrejme rúško. Vzhľadom na tieto skutočnosti mesto nepredpokladá, že sa námestie nekontrolovateľne zaplní kupujúcimi či návštevníkmi.

To, o čo mestu ide, je zabezpečiť pravú vianočnú atmosféru aj napriek pandémii. V Prievidzi budeš mať okrem pohľadu na vianočnú výzdobu aj kúsok priestoru na zastavenie sa a vychutnanie si vianočnej atmosféry či nákup drobných darčekov. Práve nákupom darčekov na vianočných trhoch podporíš lokálnych výrobcov, ktorých predaje dôsledkom pandémie utrpeli. 

Zvolen

Na vianočnú atmosféru sa môžeš vo Zvolene tešiť. Práve navodenie predvianočnej atmosféry v typickej zvolenskej dedine považuje mesto za obzvlášť dôležité. 

“Situácia okolo koronavírusu nepridáva na nálade nikomu. Dostávam desiatky správ a telefonátov od ľudí, na ktorých situácia dopadá veľmi ťaživo. Vidím, že Zvolenčania sa priam bytostne potrebujú v pokoji nadýchnuť, zažiť niečo príjemné, odvrátiť pozornosť od prívalu správ o negatívnych dopadoch koronavírusu na ekonomický, kultúrny či spoločenský život,” uviedla vo vyhlásení Lenka Balkovičová, primátorka mesta.

Vianočná dedina by mala byť spustená začiatkom decembra. Avšak ani vo Zvolene nevedia, aká bude situácia, no Vianoce si vo Zvolene užiješ aspoň v obmedzenom režime.

„Naši obyvatelia si po namáhavom roku rozhodne zaslúžia pár príjemných predvianočných chvíľ priamo v srdcia svojho mesta,” vysvetlila primátorka mesta.

Považská Bystrica

Ani v Považskej Bystrici sa vianočné trhy nebudú konať. Avšak ako nám prezradila asistentka primátora mesta Soňa Bryndziarová, Považskobystričanom doprajú vianočnú atmosféru aspoň bohatou výzdobou. Práve do výzdoby sa tento rok investovalo výraznejšie.

Aj napriek tomu, že v meste trhy nebudú, v centre mesta bude hrať vianočná hudba a ak sa situácia zlepší, mesto má v rezerve aspoň čiastočnú náhradu.

“Ak by sa epidemiologická situácia zlepšila a opatrenia uvoľnili, sme pripravení zabezpečiť pre obyvateľov aspoň čiastočnú náhradu za obľúbené podujatia, ktoré organizujeme na sklonku roka s domácimi umelcami a remeselníkmi,” uviedla Soňa Bryndziarová.

Michalovce

Mesto na východe nie je výnimkou a ani tu sa vianočné trhy neuskutočnia. Avšak aj napriek tomu sa obyvatelia Michaloviec môžu tešiť aspoň na tradičné stánky s vianočným punčom a občerstvením pod vianočným stromčekom na námestí pri budove mestského úradu.

„Ak sa v decembri nezmení epidemiologická situácia tak, že by bolo vydané rozhodnutie epidemiologickej komisie o zákaze prevádzkovať takéto stánky, budú otvorené viac ako mesiac, a to od 4. decembra do 6. januára,“ informovala Startitup.sk Iveta Palečková, hovorkyňa mesta.

Síce sa vianočné trhy neuskutočnia v rozsahu, v akom ich Michalovčania poznali minulé roky, budú si môcť naplno užiť aspoň vianočnú výzdobu. Tá sa o vianočnú atmosféru dozaista postará. „Rozsvietenie vianočného stromčeka, aj s celou výzdobou v meste, sa uskutoční v piatok 4. decembra o 16. hodine,“ ozrejmila hovorkyňa mesta.

Tento rok to predsa len bude iné, pretože pri rozsvietení výzdoby a stromčeka sa verejnosť nebude môcť zúčastniť. Výzdobu rozsvieti primátor mesta z balkóna mestského úradu. Súčasťou bude aj krátky program, v ktorom folkloristi zaspievajú niekoľko vianočných kolied, tiež z balkóna úradu. „Našim obyvateľom tento akt priblížime prostredníctvom mestskej televízie a sociálnych sietí,“ dodala na záver Iveta Palečková.

Nové Zámky

Koncerty, klzisko aj trhy. Tieto slová symbolizujú tradičné Vyšehradské Vianoce. Tento rok, podobne ako v ostatných mestách, ani v Nových Zámkoch nebudú vianočné trhy tak, ako ich obyvatelia 

V Nových Zámkoch je situácia stále neistá. Mesto sa podľa hovorkyne Nových Zámkov bude snažiť prispieť k vianočnej atmosfére v meste zorganizovaním vianočných trhov aspoň v skromnejšej forme. Všetko však závisí od epidemiologickej situácie a záujmu zo strany predajcov.

Podobne ako v predošlých rokoch, aj tento rok pripravuje mesto pre Novozámčanov a návštevníkov mesta vianočnú výzdobu. Na tej sa už nejaký čas pracuje, takže o vianočnú atmosféru nebudú pripravení ani obyvatelia Nových Zámkov. Ako posledné bude ozdobené Hlavné námestie a centrum mesta.

Vianočná výzdoba a skromné trhy však nie je všetko, na čo sa môžeš tešiť. „Mesto plánuje v období adventu potešiť Novozámčanov Santabusom. Jedná sa o špeciálny vianočný autobus, ktorým Santa so svojimi pomocníkmi rozváža darčeky, vianočnú náladu, pocit pokoja a šťastia,“ ozrejmila pre Startitup.sk Petronela Bernáth z Odboru kultúry mesta.

Zdroje: kosice.sk, presov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK