Putin chce rozpútať peklo na výročie invázie. Zistenia Ukrajiny naháňajú hrôzu

  • Čoskoro uplynie presne rok od toho, čo Rusko začalo inváziu
  • Podľa Ukrajincov Rusi zhromažďujú v Záporožskej oblasti vojakov
Vladimir Putin, vojaci
TASR/AP
  • Čoskoro uplynie presne rok od toho, čo Rusko začalo inváziu
  • Podľa Ukrajincov Rusi zhromažďujú v Záporožskej oblasti vojakov

Už takmer rok sa Ukrajina bráni ruskému agresorovi. Podľa nových informácií ukrajinských predstaviteľov však Putinov režim nechystá koniec vojny, ale naopak. Práve na výročie začiatku invázie má chystať pre Ukrajincov peklo na Zemi.

Rusko pravdepodobne „pripravuje novú vlnu útokov“ na Ukrajine v období do konca februára. Oznámil to v noci na sobotu tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexij Danilov, informuje TASR.

Rusko podľa Ukrajiny chystá megaútok

Rusko sa podľa Danilovových slov pripravuje na „maximálnu aktiváciu“ k prvému výročiu začiatku svojej invázie na Ukrajinu 24. februára. „Sú presvedčení, že k výročiu by mali dosiahnuť isté úspechy. Nie je tajomstvo, že sa pripravujú na novú vlnu do 24. februára,“ povedal Danilov pre rozhlasovú stanicu Rádio Sloboda (RFE/RL), píše Sky News.

Danilov dodal, že Moskva má „úlohy“ v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, aby sa dostala k ich hraniciam. Ruská armáda podľa jeho slov už týždeň uskutočňuje prieskum obranných spôsobilostí ukrajinských vojakov v Záporožskej oblasti. „V súčasnosti tam dochádza k zhromažďovaniu vojakov,“ povedal Danilov.

Ruskí vojaci strážia areál hydroelektrickej stanice v Novej Kakhovke na Ukrajine
zdroj: SITA/AP Photo, File

Ukrajine štáty sľúbili spolu 321 tankov

Viaceré krajiny sľúbili Ukrajine spolu 321 tankov. Oznámil to v piatok ukrajinský veľvyslanec vo Francúzsku Vadym Omeľčenko, píše TASR. „Viaceré krajiny do dnešného dňa oficiálne potvrdili svoj súhlas dodať Ukrajine 321 tankov,“ povedal Omeľčenko v rozhovore pre francúzsku spravodajskú televíziu BFM.

Dodal, že podmienky dodávok jednotlivých krajín sa líšia a Ukrajina túto pomoc potrebuje „čím skôr“. Omeľčenko nešpecifikoval, koľko tankov dodajú konkrétne krajiny.

Nemecko v stredu (25. januára) po niekoľkotýždňovom tlaku zo strany spojencov ohlásilo, že dodá Ukrajine 14 tankov Leopard 2. Takisto povolí, aby tieto tanky nemeckej výroby dodali Kyjevu aj Poľsko a ďalšie krajiny.

USA neskôr stredu Británia už v polovici januára sľúbila dodávku 14 svojich tankov Challenger 2. Výcvik ukrajinských vojakov na ich obsluhu sa má podľa britského rezortu diplomacie začať na budúci týždeň.

Ruská propaganda obviňuje Poľsko z nepriateľských plánov voči Ukrajine

Ruská propaganda tvrdí, že Poľsko plánuje obsadiť časť územia Ukrajiny, uviedli v piatok vysokopostavené bezpečnostné zdroje poľskej vlády. 

Splnomocnenec poľskej vlády pre informačný sektor Stanislaw Zaryn na sociálnej sieti Twitter napísal, že tzv. „politológovia“ Ruska, ktorí realizujú ciele ruskej propagandy, pokračujú v šírení falošných informácií o Poľsku a jeho údajných plánoch o útoku na Ukrajinu.

Ruský prezident a šéf Kremľa Vladimir Putin namosúrený
zdroj: TASR/AP, Sergey Guneev

„Rostislav Iščenko, ktorý podporuje ruskú zločineckú politiku, tvrdí, že Poľsko má zámer transformovať Ukrajinu na nárazníkovú zónu oddeľujúcu Poľsko od Ruska, kde bude rozmiestnená poľská armáda,“ napísal Zaryn.

Ako dodal, tento „politológ“ argumentuje tým, že po druhej svetovej vojne bola Ukrajina považovaná za poľský protektorát. „Iščenko využíva lži o ‚poľských plánoch’, aby urobil ruskú imperiálnu politiku voči Ukrajine dôveryhodnou. Ruská propaganda opäť naznačuje, že iba Rusko môže zastaviť ,imperializmus Poľskej republiky‘,“ napísal ďalej Zaryn.

Falošný naratív spopularizovaný v ruských médiách o brutalite a bezohľadnosti „poľských žoldnierov“ na Ukrajine, ktorí očividne využívajú mobilizovaných Ukrajincov ako „potravu pre delá“, sa využíva ako dôkaz o údajnej podriadenosti Ukrajincov a ukrajinských území Poliakom, uviedol splnomocnenec poľskej vlády pre informačný sektor.

„Lži šírené Iščenkom majú za cieľ potvrdiť odkaz Kremľa o dôvodoch útoku na Ukrajinu. Rusko musí viesť vojnu, pretože jeho záujmy sú ‚ohrozené’ poľským imperializmom,“ uzavrel Zaryn.

Zdroje: TASR, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá