Ak pošlete tanky, ste súčasťou konfliktu, varuje Rusko Západ. Slovensko zaujalo k problému jasný postoj

  • Rusko tvrdí, že Západ sa priamo zapojil do konfliktu na Ukrajine
  • Kyjevu poskytnú tanky viaceré krajiny
  • Ukrajinou dnes zazneli sirény, Rusi bombardujú mestá
Ruský prezident a nemecký tank
TASR/AP, Ilya Pitalev, Michael Sohn
  • Rusko tvrdí, že Západ sa priamo zapojil do konfliktu na Ukrajine
  • Kyjevu poskytnú tanky viaceré krajiny
  • Ukrajinou dnes zazneli sirény, Rusi bombardujú mestá

USA a Nemecko plánujú nové dodávky tankov na Ukrajinu, čo poriadne rozzúrilo Moskvu. Berlín potvrdil, že Kyjevu poskytne 14 tankov Leopard 2 a takisto povolilo ich dodávky ďalším krajinám. USA na Ukrajinu pošlú 31 tankov typu Abrams M1, informuje agentúra TASR.

Kremeľ vo štvrtok vyhlásil, že rozhodnutie západných krajín poskytnúť Ukrajine moderné tanky znamená, že sú účastníkom konfliktu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

„Európske hlavné mestá a Washington neustále vydávajú vyhlásenia, že posielanie rôznych druhov zbraní vrátane tankov v žiadnom prípade neznamená zapojenie do nepriateľských akcií. S týmto dôrazne nesúhlasíme. V Moskve sa to vníma ako priama účasť v konflikte a vidíme, že sa to rozrastá,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom.

Konstantin Gavrilov, ktorý vedie ruskú delegáciu na Fóre OBSE o vojenskej bezpečnosti a kontrole zbrojenia, označil dodávky Leopardov za „jadrové provokácie“. Západ vyzval, aby s tým skoncoval, informuje Newsweek.

Avšak po rozhodnutí Nemecka poputujú na Ukrajinu aj tanky Leopard z viacerých ďalších štátov vrátane Holandska, Poľska a Nórska. Nemecko taktiež odoslalo systémy protivzdušnej obrany Patriot do Poľska. Tie už dorazili na miesto pôsobenia, posilňujú východné krídlo Severoatlantickej aliancie (NATO). 

Tanky Leopard z Nemecka prídu Kyjevu „koncom marca, začiatkom apríla“, oznámil vo štvrtok nemecký minister obrany Boris Pistorius. Povedal to na návšteve vo výcvikovom priestore nemeckých vojakov v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko.

Výcvik ukrajinských vojakov na nemeckých bojových vozidlách pechoty (BVP) Marder sa začne do niekoľkých dní, dodal tiež Pistorius. Dodal, že aj „výcvik v používaní tankov Leopard sa začne o trochu neskôr“, na území Nemecka.

Vyjadril sa aj Naď

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď verejnosti v stredu (25. 1.) oznámil, že Slovensko má pripravených 30 bojových vozidiel, ktoré môže Ukrajine poskytnúť. Nejde však o nemecké Leopardy. Uviedol to počas online brífingu v mediálnom centre Odesa-Ukrajina.

„V lete 2022 sme sa s Nemeckom dohodli, že budeme schopní dodať Ukrajine 30 bojových vozidiel pechoty výmenou za 15 tankov Leopard. V decembri 2022 sme dostali iba jeden tank. Očakávame, že ďalšie dva tanky dostaneme v marci, a budeme ich dostávať každý mesiac, kým ich nebudeme mať všetky. Neprebiehajú však žiadne rokovania o tom, že by Slovensko dodalo Ukrajine tanky Leopard,“ cituje Naďa Ukrajinská Pravda.

Naď zároveň verejnosti pripomenul, že Slovensko má v prevádzke 30 sovietskych tankov T-72. „Sme pripravení zásobovať nimi Ukrajinu aj zajtra, ak dostaneme potrebnú podporu od západných krajín,“ dodal minister. Naď na brífingu tiež potvrdil, že Slovensko je pripravené diskutovať o dodávke svojich stíhačiek MiG-29.

Dnešné útoky po celej Ukrajine

Ukrajina vo štvrtok ráno vyhlásila letecký poplach na väčšine územia a oblastné úrady varovali obyvateľov pred prípadnými raketovými útokmi Ruska. TASR prevzala správu z portálu britského denníka The Guardian.

Ukrajinská energetická spoločnosť DTEK pre nebezpečenstvo raketového útoku oznámila núdzové odstávky dodávok elektriny v hlavnom meste Kyjev a okolí a tiež v Odeskej a Dnepropetrovskej oblasti.

Samospráva v Kyjeve vo štvrtok ráno oznámila, že počas noci „bolo vo vzdušnom priestore Kyjeva zostrelených približne 15 nepriateľských dronov“.

Rusko vo štvrtok ráno vypálilo vyše 30 rakiet na ciele po celej Ukrajine v rámci najnovšej vlny útokov. Oznámila to ukrajinská armáda, informuje TASR podľa správ agentúry AFP a denníka The Guardian.

„Očakáva sa vyše 30 rakiet, ktoré sa už začali objavovať na niektorých územiach. Protivzdušná obrana pracuje,“ uviedol hovorca ukrajinskej armády Jurij Ignat. Dodal, že ráno vzlietlo šesť ruských lietadiel Tupolev-95, ktoré rakety vypálili.

Ukrajinská armáda tiež informovala, že v noci na štvrtok zostrelila 24 dronov iránskej výroby. „Z východného pobrežia Azovského mora bol podniknutý útok bezpilotnými lietadlami. Podľa predbežných informácií nepriateľ použil 24 Šahídov (druh iránskych dronov). Všetkých 24 bolo zničených,“ uviedlo ukrajinské letectvo.

Vo štvrtok ráno bol vyhlásený letecký poplach vo viacerých ukrajinských oblastiach. Výbuchy boli neskôr hlásené v hlavnom meste Kyjev aj v meste Vinnycia. Rozsah škôd zatiaľ nie je známy.

„Nepriateľ vypálil smerom na Kyjev viac ako 15 rakiet s plochou dráhou doletu. Vďaka výbornej práci našej vzdušnej obrany boli zostrelené všetky ciele,“ uviedol šéf tamojšej vojenskej administratívy Serhij Popko.

Zdroje: TASR, Newsweek, Ukrainska Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá