Putin dal Lukašenkovi obrovskú finančnú pôžičku. Rusko je vraj „starší brat“

  • Putin podporil Lukašenka, Moskva dá Minsku pôžičku 1,5 miliardy dolárov
  • Lukašenko sa Putinovi poďakoval a prisľúbil, že sa bude držať bližšie k „staršiemu bratovi“ – Rusku
putin lukasenko
TASR/AP/Tatyana Zenkovich
  • Putin podporil Lukašenka, Moskva dá Minsku pôžičku 1,5 miliardy dolárov
  • Lukašenko sa Putinovi poďakoval a prisľúbil, že sa bude držať bližšie k „staršiemu bratovi“ – Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok podporil bieloruského lídra Alexandra Lukašenka a prisľúbil mu ekonomickú pomoc po tom, ako sa dohodli na posilnení vzťahov medzi Moskvou a Minskom. Lukašenko sa Putinovi poďakoval a prisľúbil, že sa bude držať bližšie k „staršiemu bratovi“ – Rusku.

Lukašenko v pondelok navštívil susedné Rusko v snahe zabezpečiť si politickú a finančnú podporu počas protivládnych demonštrácií v Bielorusku. Rozhovory s Putinom v čiernomorskom letovisku Soči prišli deň po tom, ako ulice Miska zaplavilo odhadom 150-tisíc ľudí požadujúcich Lukašenkovu rezignáciu. Putin ponúkol Lukašenkovi aj ekonomickú podporu, keď uviedol, že Rusko poskytne bieloruskej vláde pôžičku vo výške 1,5 miliardy dolárov. Zároveň vyzval na ďalšie obchody medzi obomi štátmi.

Protesty v Bielorusku trvajú od 9. augusta, keď Lukašenko v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal 80 % hlasov. Demonštranti však uvedené číslo považujú za zmanipulované a demonštráciami sa dožadujú zmeny. Lukašenko vládne v Bielorusku od roku 1994 a protestujúcich nazval „bábkami Západu“.

Rusko a Bielorusko majú úzke politické, hospodárske a vojenské väzby, pomerne často sa však dostávali do konfliktu v iných záležitostiach. Pred augustovými voľbami Lukašenko kritizoval Kremeľ, že sa snaží vyvíjať nátlak na nezávislosť Bieloruska. Moskvu tiež obvinil z prítomnosti členov ruskej súkromnej vojenskej skupiny na bieloruskom území, ktorí podľa Lukašenka plánovali hromadné nepokoje a snažili sa destabilizovať krajinu.

Putin má problém. Proti jeho „ultimátnej“ vakcíne protestujú učitelia aj zdravotníci

Rovnako ako Lukašenko, ani ruskí predstavitelia nepodporujú verejné protesty požadujúce rezignáciu vodcu národa, pretože sa obávajú, že by to v Rusku mohlo posilniť Putinových kritikov. Ruský prezident predtým zablahoželal Lukašenkovi k znovuzvoleniu s prísľubom, že v prípade eskalácie násilia mu na pomoc do Bieloruska pošle ruskú políciu, no dodal, že takýto krok zatiaľ nepovažuje za potrebný. Šéf Kremľa v pondelok na margo situácie v susednom štáte uviedol, že „Bielorusi by sa s tým mali vyrovnať sami, pokojne a vo vzájomnom dialógu, bez narážok a tlaku zvonku“.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK