Putin má problém. Proti jeho „ultimátnej“ vakcíne protestujú učitelia aj zdravotníci

  • Ruskí učitelia a zdravotníci sa búria
  • Ruská vakcína sa im nezdá bezpečná, obavy vyvoláva rýchlosť, akou bola schválená a i fakt, že bola testovaná len na malej vzorke
  • Podľa doteraz zverejnených výsledkov sa vakcína ukázala ako bezpečná a účinná, odborníci ale varujú, že je potrebné ďalšie testovanie
putin
SITA via AP/Alexei Druzhinin/Unsplash/CDC
  • Ruskí učitelia a zdravotníci sa búria
  • Ruská vakcína sa im nezdá bezpečná, obavy vyvoláva rýchlosť, akou bola schválená a i fakt, že bola testovaná len na malej vzorke
  • Podľa doteraz zverejnených výsledkov sa vakcína ukázala ako bezpečná a účinná, odborníci ale varujú, že je potrebné ďalšie testovanie

Ruská vakcína Sputnik V sa má spočiatku podávať  rizikovým povolania, kde je najväčšia šanca nákazy ochorením COVID-19. Medzi prvými, ktorí sa k vakcíne dostanú, sú zdravotníci a učitelia. Nie všetci sú z tohto nápadu nadšení, niektorí z nich verejne protestujú proti vakcíne.

Obávajú sa hlavne o bezpečnosť vakcíny, podľa nich je vakcína nedostatočne testovaná a nie je ešte pripravená na masívne očkovanie. 

Ruský učiteľský zväz s názvom Uchitel spustil online petíciu, v ktorej žiada svojich členov, aby vakcínu z bezpečnostných dôvodov odmietli a zároveň žiada, aby očkovanie zostalo dobrovoľné aspoň do tej doby, než bude ukončené klinické testovanie.

 „Pred ukončením testovania ich vyhlásiť za povinné. Ale viem, že na niektorých školách a štátnych orgánoch sa hovorí o povinnosti očkovania touto vakcínou do konca tohto roka,“ uviedol učiteľ z Moskvy Yuri Varlamov pre CNN.

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Brian Inganga)

Obavy z vakcíny má aj Marina Baloujevová, spolupredsedníčka únie Uchitel. Podľa nej existuje viacero dôvodov, prečo mať obavy z vakcíny. Medzi ne patrí nízka kvalita ruských vakcín vo všeobecnosti oproti tým z dovozu. Obáva sa povinného očkovania. „Vakcína bola vyrobená železničnou rýchlosťou, čo už vzbudzuje obavy. Bola vyrobená narýchlo,“ dodala Baloujevová.

Vakcínu spochybňujú aj mnohí zdravotníci. Portál the Moscow Times zverejnil prieskum medzi ruskými zdravotníkmi, podľa ktorého vakcíne neverí až polovica opýtaných. Online prieskumu sa zúčastnilo viac ako 3 000 zdravotníkov z celého Ruska. Viac ako polovica z nich (52 %) sa vyjadrila, že by sa nedali s vakcínou očkovať.

Až 66 % z nich tvrdí, že chýbajú dáta, ktoré by dokazovali účinnosť vakcíny, 48% navyše tvrdilo, že vakcína sa vyvíja príliš rýchlo. Len skoro štvrtina (24,5 %) odpovedala, že by sa očkovania zúčastnili.

Rusi zverejnili štúdiu, podľa ktorej je vakcína bezpečná

Ruskí vedci zverejnili štúdiu v odbornom periodiku Lancet. Podľa štúdie je vakcína bezpečná a účinná, vytvára protilátkovú reakciu a nemá vážne negatívne účinky. Jej autori však upozorňujú, že je potrebné ďalšie testovanie.

Vakcína sa testovala na 76 zdravých dobrovoľníkoch vo veku 18 – 60 rokov. Testovanie na takejto malej vzorke je obvyklé pre prvú fázu vakcíny. Napríklad vakcína od firmy Novavax, sa testovala v prvej fáze na 131 dospelých dobrovoľníkoch.

Obvykle nasledujú druhá a tretia testovacia fáza, keď sa vakcína podá väčšej vzorke dobrovoľníkov, medzi ktorých sa zaradia aj ľudia z ohrozených skupín, ktorí môžu mať zníženú imunitnú reakciu. Až po preukázaní bezpečnosti v druhej a tretej fáze testovania sa vakcína registruje a podáva na schválenie úradom.

Rusi vynechali druhú a tretiu fázu a vakcínu rovno registrovali a schválili. Testovanie v oboch fázach prebieha až teraz, po schválení, čo vyvoláva pochybnosti a kritiku v Rusku aj vo svete.

zdroj: TASR/AP, Sakchai Lalit Ted S. Warren
Zdroje: CNN, the Moscow Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK