Výborná správa v boji proti vírusu COVID-19. Štúdia preukázala, že ďalšia vakcína je bezpečná a účinná

  • Americká spoločnosť Novavax zverejnila odbornú štúdiu, ktorá preukazuje bezpečnosť a účinnosť prvej fázy testovania
  • V súčasnosti je spoločnosť v druhej fáze testovania vakcíny
  • Na zverejnenú štúdiu zareagovali aj finančné trhy, firma tento rok zaznamenala rekordný rast akcií
COVID-19 vakcína
TASR/AP,Sakchai Lalit Ted S. Warren
  • Americká spoločnosť Novavax zverejnila odbornú štúdiu, ktorá preukazuje bezpečnosť a účinnosť prvej fázy testovania
  • V súčasnosti je spoločnosť v druhej fáze testovania vakcíny
  • Na zverejnenú štúdiu zareagovali aj finančné trhy, firma tento rok zaznamenala rekordný rast akcií

Podľa štúdie zverejnenej v odbornom periodiku The New England Journal of Medicine je ďalšia vakcína proti vírusu COVID-19 bezpečná a účinná. Štúdia sa zameriavala na bezpečnosť vakcíny od spoločnosti Novavax pri prvej fáze klinického testovania.

Americká spoločnosť sídliaca v Gaithersburgu (Maryland) začala s testovaním v máji na vzorke 131 dospelých dobrovoľníkov v dvoch austrálskych lokalitách. Väčšina z nich – 83 – dostala vakcínu s adjuvansom, teda roztokom, ktorý mal zvýšiť imunitnú odpoveď tela. Ďalších 25 dostalo vakcínu bez roztoku na posilnenie imunity a 23 dostalo placebo. Vakcíny sa podávali v dvoch dávkach, pričom druhá dávka sa podala 21 dní po prvej.

Dobrovoľníci nezaznamenali žiadne alebo len mierne príznaky, ktoré trvali najviac dva dni, ako bolesť kĺbov a únava či bolesť hlavy. Jedna osoba mala zvýšenú horúčku, ktorá odznela po jednom dni od podania druhej dávky vakcíny.

covid koronavirus
zdroj: TASR/AP/Sakchai Lalit

Dobrovoľníci si vytvorili protilátky

Vakcína sa preukázala ako účinná aj vo vyvolaní imunitnej odpovede potrebnej proti COVID-19. Všetci dobrovoľníci, ktorí dostali druhú dávku vakcíny, si vytvorili neutralizačné protilátky. Tí, ktorí dostali vakcíny s roztokom adjuvansom, mali protilátky štyri až šesťkrát vyššie ako priemer látok u ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

Šestnásť náhodne vybraných dobrovoľníkov bolo testovaných aj na prítomnosť T-bunky (volajú sa aj T-lymfocyty), čo je typ imunitných buniek, ktoré tiež pomáhajú chrániť telo pred infekciou. Testovanie preukázalo aj prítomnosť T-buniek.

Vakcína sa v súčasnosti nachádza v druhej fáze testovania. „Na základe pozitívnych výsledkov fázy 1 sme začali niekoľko klinických štúdií fázy 2, od ktorých očakávame predbežnú účinnosť. Spoločnosť Novavax sa zaviazala generovať údaje o bezpečnosti, imunogenicite a účinnosti, ktoré podporia spoľahlivé použitie vakcíny v USA i na celom svete, a dnes zverejnené údaje ešte viac posilňujú naše presvedčenie, že je to možné,“ uviedol šéf výskumu a vývoja spoločnosti Novavax Gregory M. Glenn v tlačovej správe.

Americká firma vyvíja nový test na COVID - 19
zdroj: Americká firma vyvíja nový test na COVID - 19

Na zverejnený výskum zareagovali aj finančné trhy

Na pozitívne správy o vakcínach reagujú aj finančné trhy. Podľa MarketWatch tesne po zverejnení výskumu v odbornom periodiku narástli akcie Novavaxu o štyri percentá. Americká spoločnosti tento rok výrazne porástli akcie, rovnako ako jej konkurencie Moderne.

zdroj: Finex.cz

Pred začiatkom pandémie koronavírusu druhého februára stála jedna akcia spoločnosti 7,64 $. Dnes stojí jedna akcia $ 102,90. Najvyšší strop, ktoré zatiaľ akcie dosiahli, bol začiatok augusta, keď dal kupujúci za jednu akciu 169,70 $.

Novavax podpísala dohodu s vládou Spojených štátov na dodanie 100 miliónov kusov vakcíny v rámci operácie Warp Speed, pričom cena jednej vakcíny je 16 $.

Zdroje: The New England Journal of Medicine, Novavax, MarketWatch, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech