Putin doslova ukradol slovenským ľuďom peniaze, vyhlásil Matovič. Následky vojny pocítime v peňaženkách všetci

  • Ekonomické dôsledky vojny na Ukrajine pocítia aj Slováci
  • Finančný príspevok pre občanov, ktorí sa rozhodnú ubytovať utečencov, bude podľa ministra financií viazaný len na tých Ukrajincov, ktorí požiadajú o štatút dočasného útočiska
Matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Ekonomické dôsledky vojny na Ukrajine pocítia aj Slováci
  • Finančný príspevok pre občanov, ktorí sa rozhodnú ubytovať utečencov, bude podľa ministra financií viazaný len na tých Ukrajincov, ktorí požiadajú o štatút dočasného útočiska

Minister financií Igor Matovič dnes na TA 3 hovoril o vojne na Ukrajine a jej dôsledkoch na slovenskú ekonomiku. Povedal, že naša krajina môže prísť o jednu až dve miliardy eur. Zároveň nevylúčil, že by mohla prísť vyššia inflácia. 

Putin doslova ukradol slovenským ľuďom z peňaženiek príspevky, ktoré sme chceli dať na kompenzáciu vyšších cien energií a valorizácie dôchodkov,“ povedal Igor Matovič s tým, že priemerného slovenského zamestnanca môže vojna na Ukrajine stáť 500 až 1 000 eur.

Ruského prezidenta Vladimira Putina nazval novodobým Hitlerom a kritizoval jeho ofenzívu na Ukrajine.

Slovenská hranica pod tlakom

Viac ako 80 percent utečencov z Ukrajiny, ktorí prekročia ukrajinsko-slovenskú hranicu, pokračujú ďalej do iných štátov. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Zároveň uviedol, že keď Slovensko a ďalšie štáty, ktoré hraničia s Ukrajinou, zvládli v priebehu jedného týždňa prijať „bez prípravy“ viac ako milión utečencov, mali by zvládnuť aj ďalší prípadný nápor.

Tá ďalšia vlna by mala byť, čisto matematicky, keď ju roztiahneme v čase, už slabšia,“ povedal Matovič. Pokiaľ ide o dlhý proces odbavovania utečencov na hranici, podľa ministra je príčina často na ukrajinskej strane. „Na našich hraniciach sa čaká minimálne,“ uviedol Matovič s tým, že nával utečencov je už menší, ako bol v prvé dni ruskej invázie.

Ako to bude s príspevkami

Pokiaľ ide o prípadný finančný príspevok pre občanov, ktorí sa rozhodnú ubytovať utečencov, ten bude podľa ministra financií viazaný len na tých Ukrajincov, ktorí požiadajú o štatút dočasného útočiska. „To neznamená, že tu kohokoľvek ubytujem a ten človek si len prejde cez Slovensko do Nemecka a na týždeň sa ubytuje na Slovensku,“ zdôraznil Matovič.

O štatút dočasného útočiska zatiaľ podľa neho požiadalo približne 2 000 ľudí. „Podpora bude úplne rovnaká, či sa ten človek ubytuje na súkromí u niekoho, alebo sa ubytuje v penzióne, v hoteli alebo niekde na charite,“ povedal Matovič.

Ubytovatelia by podľa ministra mali od štátu dostať sedem eur na dospelú osobu a deň a 3,50 eura na dieťa. „Ono to pri 30 dňovom mesiaci vychádza na 210 eur na mesiac na dospelého a na 105 eur pri dieťati,“ povedal Matovič.

Doplnil, že zároveň štát nastaví limity, koľko osôb bude možné ubytovať napríklad v jednoizbovom, dvojizbovom alebo trojizbovom byte. „Aby sme náhodou nevytvorili nejaké podhubie pre podvody,“ dodal Matovič.

Zdroje: SITA, TA3

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá