Putina zradili jeho vlastní. Vytvorili mu falošný svet, ukázala investigatíva

  • Ruského prezidenta mali zavádzať ruské spravodajské služby, konkrétne FSB
  • Vraveli mu len, čo chcel počuť. Spája ich rovnaký pocit krivdy
Putin russia
TASR/AP, Alexander Nemenov
  • Ruského prezidenta mali zavádzať ruské spravodajské služby, konkrétne FSB
  • Vraveli mu len, čo chcel počuť. Spája ich rovnaký pocit krivdy

Na začiatku ruskej invázie sa objavili informácie, že ruský prezident Vladimir Putin môže byť nesprávne informovaný o stave vojny. Predstaviteľ amerického ministerstva obrany podľa CNN uviedol, že ruský prezident „nebol plne informovaný“. Americký prezident Joe Biden naznačil, že Putin sa mohol vďaka pandémii koronavírusu dostať do izolácie, uvádza CBS News.

Tieto správy potvrdzuje aj článok ruského investigatívneho novinára Romanina Anina, ktorý spoluzakladal nezávislý portál Important Stories. Anin tvrdí, že slová rakúskeho kancelára o tom, že Putin má „vlastný svet“, sa zdajú byť pravdivé.

Novinár tvrdí, že mnohé zdroje, vrátane tých, ktorí Putina osobne poznajú, hovoria, že ruský prezident má „vlastný svet“, nie psychický, ale skôr informačný a fyzický.

Zdroje o Ukrajine pochádzali z pochybných kruhov 

Počas Covidu sa Putin výrazne izoloval a zrušil osobné stretnutia s ľuďmi.  Tí, ktorí sa k nemu chceli dostať, museli podstúpiť dvojtýždennú karanténu. O prístup k prezidentovi mali prísť aj najbližší spolupracovníci prezidenta, vrátane hovorcu Dmitrija Peskova, ktorý ho mal vídať len cez obrazovku monitora.

„Ak v tom čase niekoho prijal a videl, tak nie viac ako päť ľudí, najbližší okruh. Pracovalo sa veľmi ťažko, o všetkých rozhodnutiach sa vedelo na poslednú chvíľu,“ sťažoval sa jeden z predstaviteľov Kremľa pre ruskojazyčnú BBC.

„Má pri sebe obmedzený počet ľudí, ktorí sú neustále nablízku – pobočníkov, ktorí dodržiavajú jeho rozvrh, čas až do takej miery, že ho ráno zobudia.“

Takýto režim mal ostať zachovaný i počas vojny na Ukrajine. Putin sa mal pri informáciách o Ukrajine spoliehať hlavne na svojich bývalých kolegov zo spravodajskej službe FSB, hlavne na Piatu službu.

Práve táto sekcia má na starosti zhromažďovanie informácií v Rusku a v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. V Piatej službe sa dokonca nachádza samostatné oddelenie, ktoré sa venuje Ukrajine.

Problematické sú ale zdroje tohto oddelenia, ktoré pochádzajú z okruhu zvrhnutého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča.

„Musíte pochopiť psychológiu týchto ľudí (členov tímu Janukovyč, ktorí utiekli do Ruska). Svojimi fantáziami kŕmili Besedu (riaditeľa Piatej služby), aby po prvé ospravedlnili svoju existenciu a ovládli rozpočty, ktoré údajne míňali na ‚agentov’,“ povedal pre Important Stories bývalý dôstojník FSB.

„Po druhé, ich hlavným cieľom bol návrat na Ukrajinu, už si namaľovali pozície a tomuto cieľu boli prispôsobené všetky ich informácie. Po tretie, títo ľudia žili v realite roku 2014 a nechceli pochopiť, že na Ukrajine sa za osem rokov všetko zmenilo. A Beseda s radosťou niesol všetky tieto informácie hore,“ dodal.

Pracovníci FSB vnímajú rozpad Sovietskeho zväzu rovnako ako Putin 

Pracovníci spravodajských služieb taktiež nedokázali pochopiť zmeny, ktoré sa diali na Ukrajine za posledných osem rokov. Na Ukrajinu sa nikdy nepozerali ako na samostatnú krajinu, ale skôr ako na svoju metropolu.

 „Sú to predajcovia vzduchu,“ prezradil bývalý dôstojník FSB o svojich kolegoch. „Mysleli si, nesprávne si to vysvetľovali a niekedy fantazírovali a vedenie tomu s radosťou verilo,“ pripája sa k nemu ďalší bývalý zamestnanec.

„Napríklad napísali, že regióny Ukrajiny žijú oddelene od úradov v Kyjeve, a len čo budú tlačiť, regióny sa rozbehnú smerom k Rusku,“ dodal. 

Macron Putin
zdroj: SITA/AP, Sputnik

Úradníci v Piatej službe mali niektoré informácie, ktoré sa im nehodili zamlčať, pretože sa báli reakcie Kremľa.

Anin tvrdí, že množstvo pracovníkov v ruských tajných službách sú Putinovi vrstovníci a bývalí kolegovia. Novinár na základe rozhovorov s nimi uvádza, že všetkých spája jedna rovnaká vec – rozpad Sovietskeho zväzu vnímajú ako krivdu a katastrofu pre Rusko.

Za jeho rozpad vinia Američanov, ale aj kolektívne celý Západ. Všetci sú presvedčení, že Západ nechce, aby Rusko vôbec existovalo.

„Nemyslite si, že vodca ich korporácie Vladimir Putin sa od nich nejako líši. Žije v zajatí rovnakých predsudkov,“ uvádza novinár. Dodáva, že Putin bol vždy podozrievavý k Západu a veril, že plánuje jeho koniec.

Zdroje: CNN, CBS News, Important Stories, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá