Putin vie, že prehráva a pôsobí nervózne. Ruský prezident v kúte môže použiť jadrové zbrane

  • Bývalý premiér Ruska si myslí, že Putin vie, že prehráva vojnu na Ukrajine
  • Je preto vraj nervózny
  • Historik Breevar varuje, že môže použiť jadrové zbrane
Putin nuclear
SITA/AP, Sergei Guneyev, Russian Defense Ministry Press Service
  • Bývalý premiér Ruska si myslí, že Putin vie, že prehráva vojnu na Ukrajine
  • Je preto vraj nervózny
  • Historik Breevar varuje, že môže použiť jadrové zbrane

To, že ruská invázia na Ukrajinu nejde podľa plánu, je snáď jasné každému. Z pôvodných politických cieľov, ktoré predstavovali dobytie hlavného mesta Ukrajiny a nainštalovanie bábkovej proruskej vlády, ruský prezident Vladimir Putin ustúpil.

Podľa bývalého premiéra Ruska Michaila Kasjanova si ruský prezident začína uvedomovať, že vojnu na Ukrajine prehráva.

Kajsanov, ktorý pôsobil ako premiér v rokoch 2000 až 2004, keď bol Putin prezidentom, si na bývalom kolegovi všimol, že na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom pôsobil „trochu nervózne“. 

„Reakcia pána Putina a jeho prejav boli absolútne slabé,“ povedal Kasjanov pre Deutsche Welle a dodal, že Putin si „už začal uvedomovať, že túto vojnu prehráva“.

Putin sa radikálne zmenil, za inváziou ale nie je šialenosť

Bývalý premiér, ktorý momentálne žije v exile v zahraničí, si myslí, že za nevydarenou inváziou nie je Putinov psychický stav ani žiadna choroba. Ruský prezident sa podľa neho rozhodoval na základe chybných spravodajských informácií.

„Som si istý, že bol uvedený do omylu,“ povedal Kasjanov a dodal, že Putin „veril, že jeho armáda (je) v skvelej kondícii“ a že invázia zaberie veľmi málo času.

Bývalý politik varoval, že Putin môže konflikt presunúť do inej fázy zahrnujúcej globálne mocnosti. „Teraz prichádzame do ďalšej fázy – do tejto súťaže súperenia, ekonomického potenciálu, vojenského potenciálu,“ povedal bývalý premiér.

putin
zdroj: TASR/Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Upozornil, že ruský prezident sa radikálne zmenil a nie je to ten istý človek, čo bol pretým. „Pracoval som s ním pred 20 rokmi. Bol to úplne iný človek. V tom čase to bola úplne iná situácia,“ povedal.

Dodal, že vtedy fungovali nezávislé médiá, nezávislé súdnictvo či parlament. Putinov režim to všetko zničil.

„Pán Putin zničil všetky črty demokratického štátu a teraz tu máme absolútne autoritársky režim a postupne prechádzame do totalitného,“ vysvetlil na záver.

Západ podcenil Putina rovnako ako Hitlera 

Britský vojnový historik Antony Beevar, ktorý sa vo svojej najnovšej knihe Revolúcia a občianska vojna zameriava na dopady Veľkej októbrovej revolúcie na Rusko a na Európu, tvrdí, že Putina Západ podcenil rovnako ako Adolfa Hitlera v minulom storočí.

„Francúzska a britská vláda sa presvedčili, že keď na to príde, nikto so zdravým rozumom nebude chcieť zopakovať hrôzy prvej svetovej vojny,“ napísal historik vo svojom komentári pre Daily Mail.

„Nepodarilo sa im – ako sa nám nepodarilo o dve až tri generácie neskôr s Putinom – pochopiť, že Adolf Hitler naozaj chcel vojnu,“ vysvetlil.

Vladimir Putin
zdroj: TASR/Alexander Demyanchuk, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Beevar uvádza, že ruský prezident, ktorý mnohokrát verejne hovoril o tom, že rozpad Ruska bola „najväčšia geopolitická tragédia 20. storočia“, v skutočnosti nechce obnoviť Sovietsky zväz.

Po čom Putin naozaj túži, je stať sa novodobým ruským cárom. Svedčiť o tom má i luxus, aký si Putin užíva napríklad v jeho Čiernomorskej rezidencii.

„Putin neplánuje ani tak obnovu Sovietskeho zväzu, ako veľmi túži po obnove cárskeho impéria. Hlad Ruska ovládnuť svoje pohraničie, v prípade potreby aj s krviprelievaním, bol už dávno zakorenený v čase revolúcie,“ vysvetľuje historik, ktorý o tejto perióde píše vo svojej najnovšej knihe.

Ruský prezident v kúte môže použiť jadrové zbrane, tvrdí historik 

Historik tvrdí, že Západ nenapadlo, že Putin, ktorý prihliadal používaniu chemických zbraní v Sýrii a bombardoval historické mesta ako Grozný alebo Aleppo, je skutočnou hrozbou pre mier v Európe.

„Napriek tomu takmer každý na Západe neveril, že by niekedy zopakoval takéto násilie na európskom území. Opäť išlo o uplatnenie našej logiky – že nikto so zdravým rozumom by sa nechcel vrátiť k ničeniu a krutosti druhej svetovej vojny. Opäť sme sa mýlili,“ uviedol.

putin
zdroj: TASR/AP/Anton Novoderezhkin, Sputnik, Kremlin Pool Photo

Teraz sa Putinovi s inváziou nedarí. Obavy, čo môže urobiť, ak si bude myslieť, že jeho režim je ohrozený, nedávajú spávať ani odborníkom.

Beevor varuje, že Putin bol zahnaný do kúta, pričom sa môže sa uchýliť k radikálnemu kroku – použitiu jadrových zbraní.

„Je pripravený použiť jadrové zbrane, ak bude Rusko čeliť existenčnej hrozbe, a Ruskom myslí svoj vlastný režim, ak bude na Ukrajine porazený,“ uviedol Beevor.

K rovnakému záveru dospeli aj spravodajské služby Spojených štátov, ktoré potvrdili, že pri pocite vlastného ohrozenia môže Putin použiť jadrové zbrane. V súčasnosti si však myslia, že pravdepodobnosť nie je veľká.

Zdroje: Deutsche Welle, Daily Mail 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá