Putin mierotvorca. Ruského prezidenta nominovali na Nobelovu cenu

  • Ruský prezident Vladimir Putin sa možno stane držiteľom Nobelovej ceny za mier
  • Kremeľ potvrdil jeho nomináciu. Ruského prezidenta mala nominovať skupina ľudí okolo spisovateľa Sergeja Komkova
  • Nominovaný je aj americký prezident Donald Trump
  • Obaja spolu s ďalšími ôsmimi svetovými lídrami sú držiteľmi satirickej Nobelovej ceny Ig
putin
SITA via AP/Alexei Druzhinin
  • Ruský prezident Vladimir Putin sa možno stane držiteľom Nobelovej ceny za mier
  • Kremeľ potvrdil jeho nomináciu. Ruského prezidenta mala nominovať skupina ľudí okolo spisovateľa Sergeja Komkova
  • Nominovaný je aj americký prezident Donald Trump
  • Obaja spolu s ďalšími ôsmimi svetovými lídrami sú držiteľmi satirickej Nobelovej ceny Ig

Ruský prezident Vladimir Putin sa možno stane držiteľom Nobelovej ceny za mier. Jeho nomináciu štvrtok potvrdila ruská štátna agentúra TASS. Hovorca Putina Dmitry Peskov na otázky reportérov na tlačovej konferencii odpovedal, že nominácia na cenu neprišla z Kremľu.

Zodpovední za ňu majú byť ľudia na čele so spisovateľom Sergejom Komkovom, ktorí už na začiatku septembra avizovali, že nomináciu odoslali.

„Všetci viete, že na toto ocenenie sú nominovaní úplne iní ľudia, ide o iniciatívu tých, ktorí nomináciu predložili. V tomto prípade spomínaný spisovateľ,“ uviedol hovorca Peskov.

„Ak dôjde k tomuto rozhodnutiu (udeliť Putinovi cenu) – skvelé, ak nie, nie je to tiež žiadny problém,“ dodal Peskov.

putin
zdroj: SITA via AP/Alexei Druzhinin

Detaily o nominácii Kremeľ nezverejnil, nie je tak jasné, za aký počin by mal Putin získať cenu.

Nominácia na Nobelovu cenu prichádza v čase záhadnej otravy ruského vodcu opozície Alexeja Navaľného. Putin najnovšie tvrdí, že Navaľnyj sa mal otráviť nervovou paralytickou látkou novičok sám.

Kontroverzné je aj ruské obsadenie Krymu pod vedením Putina v roku 2014. Európska únia aj Slovensko považuje obsadenie Krymu za nezákonnú anexiu a porušenie medzinárodného práva. Otázne je aj zapájanie sa ruských vojakov do bojov na východnej Ukrajine. Proruských separatistov má podporovať práve Kremeľ. Z minulosti sú známe prípady, keď Rusko malo útočiť na ukrajinské ciele aj zo svojho územia.

zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko

Nominovaný na Nobelovu cenu má byť aj americký prezident Donald Trump. Nomináciu inicioval nórsky pravicový poslanec parlamentu Christian Tybring-Gjedde. Trump sa podľa neho zaslúžil o mierovú dohodu medzi Izraelom a Spojenými Arabskými Emirátmi.

Sám Trump uviedol, že si cenu zaslúži viac ako jeho predchodca Barack Obama, ktorý ju získal v roku 2009 za „nezvyčajné úsilie v posilnení medzinárodnej diplomacie a kooperácie medzi ľuďmi“. Podľa Trumpa ale Obama neurobil nič, čím by si cenu zaslúžil.

Satirickú Nobelovú cenu Putin s Trumpom už majú

Putin a Trump možno nominácie na ceny v skutočnosti nepremenia, no jednu verziu Nobelovej ceny už majú. Spolu s ďalšími 8 svetovými lídrami dostali Nobelovú cenu Ig.

Jedná sa o satirickú verziu Nobelovej ceny, ktorá sa zamerala na reakciu na koronavírus. Udeľuje sa každoročne na Harvardskej univerzite, tento ročník bol kvôli pandémii udeľovaný online. Spomínaní politici dostali cenu v kategórii Medicínske vzdelávanie. Obaja dostali cenu „za použitie vírusovej pandémie Covid-19 na naučenie sveta, že politici môžu mať na život a smrť okamžitejší dopad ako vedci a lekári,“ uviedli organizátori podľa the Moscow Times.

Okrem nich boli ocenení aj bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, brazílsky prezident Jair Bolsonaro, britský premiér Boris Johnson, indický premiér Narendra Modi, mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, turecký  prezident Recep Tayyip Erdogan a turkménsky prezident Gurbanguly Berdimuhamedov, ktorý neslávne odporúčal svojim občanom tradičnú bylinu na boj proti infekciám dýchacích ciest.

putin lukasenko
zdroj: TASR/AP/Tatyana Zenkovich
Zdroje: TASS, the Moscow Times

Najnovšie videá

Trendové videá