Putin sa za víťaza prehlásil len pár hodín po voľbách. Jeho strana zatiaľ získala skoro 50 %, za ním sú komunisti

  • Ľudia si Putina zamilovali, pretože sa postavil západu a vrátil im národnú hrdosť
  • Skupina, ktorá monitoruje voľby, uviedla, že odsledovala viac ako 4 500 správ o porušení volebného procesu
  • Ruské úrady označili danú skupinu za zahraničného agenta
rusko putin šampanské
TASR/Sergei Karpukhin/Pool photo via AP
  • Ľudia si Putina zamilovali, pretože sa postavil západu a vrátil im národnú hrdosť
  • Skupina, ktorá monitoruje voľby, uviedla, že odsledovala viac ako 4 500 správ o porušení volebného procesu
  • Ruské úrady označili danú skupinu za zahraničného agenta

Strana Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina smeruje k získaniu väčšiny v parlamentných voľbách. Volebná komisia po zrátaní 64 percent hlasov uviedla, že Jednotné Rusko získalo takmer 48 percent hlasov.

Za ním nasleduje Komunistická strana s približne 21 percentami. Exit poll predpovedal jednoznačné víťazstvo Jednotného Ruska, informuje spravodajský portál BBC.

Jednotné Rusko sa vyhlásilo za víťaza volieb pár hodín po tom, čo sa v nedeľu večer zatvorili volebné miestnosti.

Napriek tomu, že si Putinova strana udržiava väčšinu v parlamente, čiastočné výsledky ukazujú, že oproti predošlým voľbám stratila zhruba jednu pätinu podpory. Na výsledku strany sa pravdepodobne podpísali obavy o životné podmienky a tvrdenia o korupcii od väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného. Putin je však stále populárny medzi mnohými Rusmi, ktorí mu pripisujú zásluhy za to, že sa postavil proti Západu a obnovil národnú hrdosť.

Komunisti zaznamenali nárast podporovateľov o osem percent.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Voliči si vyberali 450 poslancov Štátnej dumy, pričom vo viacerých mestách po prvý raz odovzdávali hlasy elektronicky. 

Tiež sa objavilo mnoho správ o plnení volebných urien a nútenom hlasovaní. Tieto tvrdenia volebná komisia poprela. Nezávislá skupina Golos, ktorá monitoruje voľby a ruské úrady ju označili za zahraničného agenta, uviedla, že odsledovala viac ako 4 500 správ o porušení volebného procesu. Ruské ministerstvo vnútra naopak novinárom oznámilo, že nezaregistrovalo žiadne „vážnejšie porušenia“.

Po prvý raz od roku 1993 voľby nesledovali pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Dôvodom boli obmedzenia, ktoré prijali ruské úrady.

Strana Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina smeruje vo voľbách k získaniu dvojtretinovej väčšiny v parlamente, ktorá jej umožňuje zmeny ústavy. Výsledky, ktoré zverejnila Ústredná volebná komisia po zrátaní hlasov z takmer 99 percent volebných miestností, ukazujú, že strana získala podporu 49,8 percenta.

Tá sa týka kandidátskych listín jednotlivých politických strán, na základe ktorých sa rozdelí polovica kresiel v dolnej komore ruského parlamentu – Štátnej dume. Druhú polovicu zákonodarcov volili v jednomandátových volebných obvodoch a podľa doterajších pondelkových výsledkov vedú kandidáti Jednotného Ruska v 198 z nich.

Do dolnej komory parlamentu sa podľa výsledkov dostanú tri ďalšie strany, ktoré bežne podporujú Putina, a tiež strana Noví ľudia, ktorá vznikla vlani a je považovaná za projekt sponzorovaný Kremľom.

Na voľbách, ktoré trvali tri dni, sa zúčastnilo 14 strán. Kandidovať však nemohli najhlasnejší kritici Kremľa, keďže ruské úrady označili organizácie spojené s Navaľným za extrémistické a ďalší prominentní opoziční politici čelili stíhaniu alebo pod nátlakom úradov opustili krajinu.

Tvrdenia o manipulácii volieb silnejú aj preto, že ešte stále nezverejnili výsledky online hlasovania v Moskve. V ďalších šiestich regiónoch, kde tiež ľudia volili online, už výsledky pritom zverejnili. Podpora Jednotného Ruska bola v Moskve vždy slabá a protestné hlasovanie rozšírené, pripomína agentúra AP.

Kritici Kremľa ešte v pondelok plánovali protestovať proti voľbám.

Zdroje: SITA, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK