KOMENTÁR Andreja Stančíka: Prečo som (ako neveriaci) šiel na stretnutie s pápežom

pápež František Slovenska svätá omša Šaštín
TASR/Martin Baumann

Autor je poslanec NR SR za OĽaNO.

Na začiatku je fér priznať, že nie som veriaci napriek tomu, že pochádzam z katolíckej rodiny (som tou povestnou čiernou ovcou). Nebudem sa teda ako niektorí „kresťanskí“ politici snažiť vytĺkať body na viere. Niekedy v neskoršej puberte som totiž prestal veriť, jednoducho som o existencii Boha a pravde Biblie už nebol presvedčený.

Rád by som ale podotkol, že rovnako ako náboženský fundamentalizmus, ktorý sa snaží iným diktovať ako majú žiť podľa dogmatických predstáv, neznášam aj jednoduchý arogantný a čiernobiely pohľad niektorých ateistov na svet v štýle – my inteligentní neveriaci, vy hlúpi kresťania. Moje krátke životné skúsenosti ma naučili, že hlboko veriaci ľudia môžu byť rovnako skvelými vedcami, lekármi, profesormi… A naopak, tí čo sa vyhlasujú za dedičov osvietenstva a mentorov tolerancie môžu byť len arogantní a obmedzení nevzdelanci bez pokory a múdrosti.

Každopádne späť k pápežovi. Je hlavou najväčšej náboženskej organizácie, ktorá urobila mnohé chyby, ale aj mnoho dobrého a do dnes má vo svete dôležité zastúpenie. Samotná návšteva pápeža je pre malú krajinu ako Slovensko udalosťou medzinárodného formátu, ktorá nebýva u nás zvykom.

Pápež František je symbolom živej viery, ktorá odpúšťa, prijíma a otvára sa všetkým bez ohľadu na ich náboženské presvedčenie, etnicitu, či sexualitu. Oproti jeho predchodcovi priniesol nový a čerstvý vietor, ktorý symbolicky reprezentuje jeho večne usmiata tvár.

Mimoriadne si ho vážim pre jeho empatický postoj počas utečeneckej krízy. Zatiaľ čo bola verejná diskusia zahltená nenávisťou k utečencom a dezinformáciami, ktorým musíme čeliť dodnes, František zdôraznil humanitárnu podstatu tisícov ľudských tragédií.

Cením si ho aj pre jeho zodpovedný postoj k očkovaniu, kiežby sa inšpirovali aj naši “kresťanskí politici”, ktorí radšej vytĺkajú politické body na strachu a hoaxoch. O to viac ma mrzí zmiernenie opatrení počas jeho návštevy zo strany KBS. Zmena prišla na poslednú chvíľu, no koniec koncov nepriniesla výrazné navýšenie počtu návštevníkov, avšak niektorých zbytočne ohrozila.

Jedným z najdôležitejších krokov Františka je jeho otvorený a tolerantný prístup k LGBTI komunite, ktorá sa právom môže cítiť cirkvou odvrhnutá a démonizovaná. Miliónom homosexuálnych katolíkov ponúkol empatiu, prijatie a toleranciu. Aj preto je možno tŕňom v oku ultrakonzervatívnej časti cirkvi a nenávistné komentáre na Facebooku svedčia o jeho neprijateľnosti pre slovenskú „klerofašistickú“ scénu.

Na Slovensku navštívil Luník IX, čo síce vyvolalo vlnu nevôle a posmeškov, no zdôraznil tým dôležité posolstvo – nesmieme zabúdať na tých najchudobnejších a na miesta, v ktorých samotné narodenie predurčuje život v biede a mizérii.

Pápeža Františka si za jeho postoje a hodnoty vážim. Predstavuje kresťanskú lásku, ktorá toleruje, prijíma a poskytuje nádej odvrhnutým a zbedačeným.

A to je niečo, čo by sme si z jeho návštevy mohli odniesť všetci.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech