Putin si priznáva chybu pri mobilizácii. Niektorých povolaných museli poslať domov

  • Putin chce rýchlo napraviť chyby pri mobilizácii a neopakovať ich
  • Povolávací rozkaz však údajne dostali aj študenti a chorí či postarší ľudia
putin, vojaci
Ilustračný obrázok, TASR/AP, Unsplash/Timon Studler
  • Putin chce rýchlo napraviť chyby pri mobilizácii a neopakovať ich
  • Povolávací rozkaz však údajne dostali aj študenti a chorí či postarší ľudia

Ruský prezident Vladimir Putin neobvykle rýchlo priznal problémy počas mobilizácie, čo poukazuje na rozsah zlej organizácie pri povolávaní mužov do armády. Uviedlo to v pondelok britské ministerstvo obrany v pravidelnej správe o vývoji situácie na Ukrajine. TASR o tom informuje podľa správy denníka The Guardian.

Putin sa vo štvrtok v súvislosti s mobilizáciou prihovoril k členom Ruskej bezpečnostnej rady. Uviedol, že mobilizácia vyvolala mnoho otázok a je potrebné rýchlo „napraviť naše chyby a neopakovať ich“, cituje britský rezort Putina.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

„Putinovo nezvyčajne rýchle priznanie problémov len poukazuje na nefunkčnosť mobilizácie počas jej prvého týždňa… Takmer s istotou boli povolaní aj ľudia, ktorí nespĺňajú definíciu stanovenú Putinom a (ruským) ministerstvom obrany,“ uvádza britské ministerstvo.

Dodáva, že ruskí regionálni predstavitelia zrejme nie sú dostatočne informovaní o rozsahu a právnom zdôvodnení mobilizácie.

„Ruskí predstavitelia majú zrejme problémy pri poskytovaní výcviku a hľadaní dôstojníkov, ktorí by viedli nové jednotky, keďže povolaní ruskí záložníci sa zhromažďujú v stanových tranzitných táboroch,“ uzatvára britský rezort obrany.

Vojenského komisára ruskej Chabarovskej oblasti Jurija Lajka odvolali z funkcie po tom, čo miestne úrady poslali domov polovicu nedávno mobilizovaných mužov, ktorí nespĺňali odvodové kritériá. Oznámil to v pondelok tamojší gubernátor Michail Degťariov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Za desať dní dostalo niekoľko tisíc našich krajanov predvolanie a dostavili sa na vojenské komisariáty. Približne polovicu z nich sme poslali domov, pretože nespĺňali odvodové kritériá na to, aby mohli byť prijatí na vojenskú službu,“ uviedol Degťariov na sociálnej sieti Telegram.

Gubernátor Chabarovskej oblasti – administratívneho územia ležiaceho na ruskom Ďalekom východe – zároveň dodal, že odvolanie Lajka nijako neovplyvní plnenie úloh, ktoré zadal ruský prezident Vladimir Putin.

Rozkazy dostali aj študenti

Šéf Kremľa vyhlásil čiastočnú mobilizáciu 21. septembra. Je to prvá mobilizácia vyhlásená v Rusku od druhej svetovej vojny a spôsobila medzi obyvateľmi krajiny pobúrenie.

Mnoho Rusov je totiž nespokojných s tým, že vojenské úrady posielajú povolávacie rozkazy aj mužom, ktorí nie sú spôsobilí pre vojenskú službu alebo sa na nich nevzťahujú kritériá takzvanej čiastočnej mobilizácie.

Do služby mali byť totiž povolávaní iba muži s vojenskými skúsenosťami či s vojenským odborným zameraním. Povolávací rozkaz však údajne dostali aj študenti a chorí či postarší ľudia.

Chaotická mobilizácia mužov do vojny na Ukrajine okrem toho spôsobila, že z Ruska v snahe vyhnúť sa povolaniu do armády odišli tisíce mladých mužov.

Od vyhlásenia mobilizácie bolo pri protivojnových protestoch zatknutých v 30 ruských mestách približne 2 000 ľudí. Niektorí dostali po zatknutí povolávací rozkaz, pričom Kremeľ uviedol, že na tom nie je nič nelegálne, pripomína Reuters.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá