Putin urobil pekné gesto. Trumpovi poslal vojenské lietadlo plné zdravotníckych potrieb

  • V USA situácia okolo pandémie koronavírusu eskaluje
  • Aj Donald Trump si začína uvedomovať vážnosť situácie a krajiny z celého sveta žiada o pomoc v zásobovaní zdravotníckych potrieb
  • Ako prvý zareagoval Vladimír Putin, ktorý vyslal do USA lietadlo plné zásob
pinn
Zdroj:wikimedia.org
  • V USA situácia okolo pandémie koronavírusu eskaluje
  • Aj Donald Trump si začína uvedomovať vážnosť situácie a krajiny z celého sveta žiada o pomoc v zásobovaní zdravotníckych potrieb
  • Ako prvý zareagoval Vladimír Putin, ktorý vyslal do USA lietadlo plné zásob

Trump už v nedeľu oznámil, že federálne reštriktívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ako sú napríklad obmedzenia sociálnych kontaktov, budú v Spojených štátoch platiť najmenej do 30. apríla. Trump a jeho pracovníci taktiež apelovali na krajiny po celom svete, aby Spojeným štátom darovali alebo predali základné ochranné potreby ako je dezinfekcia, rúška či respirátory. Prvý balík pomoci prichádza do USA pomerne nečakane od Ruska, informuje Bloomberg.

Vladimír Putin dnes vyslal z Moskvy vojenské lietadlo naložené zdravotníckym vybavením. Video z dielne ruského ministerstva obrany, zachytáva dopravné lietadlo plné škatúľ, naplnených maskami a iným zdravotníckym vybavením.

Americký prezident pomoc zo strany Ruska ocenil a označil ju za „veľmi peknú“. Nie všetci z Trumpovho tímu však vítali pomoc Ruska s otvorenou náručou. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa vyjadril, že niektorí ľudia na americkej strane prinajmenšom neprispeli k rýchlemu riešeniu technických otázok, ohľadom dohody medzi dvoma prezidentmi.

Zásielka prichádza uprostred rozširujúcej sa pandémie koronavírusu v Rusku, niektorí kritici veria, že oficiálna štatistika nakazených je oproti realite príliš optimistická.

Rusko chce zastaviť ďalšie šírenie koronavírusu pomocou týždňa pracovného voľna. Ide o jedno z viacerých opatrení vlády, ktoré v pondelok vstúpili do platnosti. Na príkaz prezidenta Vladimira Putina má väčšina ruskej spoločnosti odpočívať, platy však ľuďom pôjdu aj naďalej. Supermarkety, lekárne a nemocnice ostanú otvorené. Obyvateľstvo má teraz ukázať „disciplínu a zodpovednosť“ a ostať doma, apeloval Putin na obyvateľov.

Starosta Moskvy Sergej Sobianin okrem toho v nedeľu večer oznámil zavedenie všeobecného zákazu vychádzania. Ako dlho potrvá, však nie je jasné. Byt môžu opustiť len tí, čo potrebujú ísť do práce, k lekárovi alebo nakupovať, píše sa vo vyhlásení. Takéto obmedzenia platili doteraz len pre ľudí nad 65 rokov.

Mnohí Rusi však zjavne využívajú nútené voľno na cestovanie. Hotelové rezervácie doslova deň po prezidentovom nariadení prudko stúpli, predovšetkým v Soči. Mnohí preto pochybujú o tom, že týždňové voľno je tým správnym prostriedkom na zastavenie šírenia vírusu.

Zdroje: bloomberg.com, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech