Putin v prejave pochválil Fica a Orbána: „Fico nám robí hanbu,“ udrel Štefanec

  • Vladimir Putin mal tradičnú veľkú tlačovú besedu
  • Na nej okrem iného hovoril aj o správaní európskych politikov
  • Chválil Roberta Fica a Viktora Orbána
ruský prezident
Vladimir Putin TASR/AP
  • Vladimir Putin mal tradičnú veľkú tlačovú besedu
  • Na nej okrem iného hovoril aj o správaní európskych politikov
  • Chválil Roberta Fica a Viktora Orbána

Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na svojej každoročnej veľkej tlačovej konferencii nešetril chválou na adresu predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) a maďarského premiéra Viktora Orbána, píše SITA.

Upozornil na to europoslanec Ivan Štefanec (KDH). Podľa ruského prezidenta sa slovenský a maďarský premiér spomedzi európskych štátnikov správajú správne. Štefanec to označil za hanbu pre Slovensko v prostredí nielen Európskej únie, ale aj celého civilizovaného demokratického sveta.

„Ak ešte na Slovensku alebo v Európe niekomu nebolo jasné, kto podporuje vojnového zločinca Putina, tak sa nám teraz k tomu dokonca on sám priznal. Celému svetu je po týchto slovách jasné, že nám Fico svojím postojom k zločineckej agresii Ruska robí hanbu,“ uzavrel Štefanec.

Putin chválil Fica a Orbána

Na konferencii podľa ruskej tlačovej agentúry TASS z úst Vladimira Putina zaznelo, že Robert Fico a Viktor Orbán „nie sú proruskí politici, ale pronárodní, chránia svoje záujmy, ale také záujmy už jednoducho neexistujú“.

Ruský prezident jasne prehovoril o vojne v Ukrajine

Ako sme ťa informovali v našom článku, Vladimir Putin počas konferencie vyslovil jasný názor na to, ako to vidí s mierom v Ukrajine. Ten podľa jeho slov nastane jedine vtedy, keď Rusko počas „špeciálnej vojenskej operácie“ (ako eufemisticky vojnu Kremeľ označuje), dosiahne svoje ciele.

Ako cituje vyjadrenia Putina TASR – „Ciele sa nemenia. Pripomeniem, o čom sme vtedy hovorili – o denacifikácii Ukrajiny, o demilitarizácii a jej neutrálnom statuse.“ Za hlavnú úlohu Ruska označil posilnenie svojej suverenity.

Ešte nevieme, či našich športovcov na OH vôbec pustíme, povedal ruský prezident

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) minulotýždňovým rozhodnutím pustiť športovcov z Ruska a Bieloruska na budúcoročné OH do Paríža urobil veľký ústretový krok voči agresorom vojny na území Ukrajiny.

Ruský vodca Vladimir Putin však napadol podmienku neutrality, ktorú výbor žiada. Naznačil dokonca, že Rusko ešte neprijalo definitívne rozhodnutie, či svojich športovcov pustí na OH 2024.

„Vždy som hovoril, že športovci trénujú roky a je potrebné dať im príležitosť súťažiť na najväčších podujatiach vrátane olympijských hier. Každý vie, či je to naša vlajka, alebo nie, každý vie, že je to náš športovec. Je to samozrejmá vec. A preto som v zásade podporoval našich športovcov, aby na takéto súťaže chodili, ale teraz treba dôkladne analyzovať, aké sú podmienky MOV,“ uviedol Putin.

Vyjadril tiež obavu, že „politicky motivované umelé podmienky“ by mohli byť zneužité na vylúčenie špičkových ruských športovcov, ktorí sú konkurenciou pre iné krajiny.

„Ak je cieľom tohto eliminovať našich lídrov a ukázať, že ruský šport sa nerozvíja, al chradne, potom je potrebné, aby ministerstvo športu a Ruský olympijský výbor analyzovali a prijali vyvážené rozhodnutie,“ dodal Putin.

Ruskí športovci v minulosti súťažili bez národných symbolov na ZOH v rokoch 2018 a 2022 aj na OH v Tokiu v lete 2021. V uvedených prípadoch šlo o dôsledok dlhoročných sporov o štátom organizovanom dopingu v Rusku.

Zdroje: TASS, SITA, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá