Putin vyslal nad Bielorusko bombardéry schopné niesť jadrové zbrane. Nacvičovali bombardovanie a simulovali útok

  • Podľa agentúry AP znamenajú bombardéry prejav podpory v čase migračnej krízy
  • Bielorusko uviedlo, že nacvičovali bombardovanie a simulovali útok
  • Takáto misia sa už za posledné dni raz uskutočnila
putin lukasenko
TASR/AP/Tatyana Zenkovich
  • Podľa agentúry AP znamenajú bombardéry prejav podpory v čase migračnej krízy
  • Bielorusko uviedlo, že nacvičovali bombardovanie a simulovali útok
  • Takáto misia sa už za posledné dni raz uskutočnila

Rusko vo štvrtok vyslalo dva strategické bombardéry TU-160, schopné niesť jadrové zbrane, na výcvikovú misiu nad Bieloruskom. Agentúra AP v súvislosti s tým napísala, že ide o prejav podpory Moskvy svojmu spojencovi v čase migračnej krízy na hraniciach Bieloruska s Poľskom.

Bombardéry nacvičovali aj útok 

Bieloruské ministerstvo obrany uviedlo, že dva ruské strategické bombardéry TU-160 nacvičovali bombardovanie na strelnici Ružanskij v Bielorusku. V rámci spoločného výcviku bieloruské stíhačky simulovali aj útok, uviedlo ministerstvo.

Takáto misia sa uskutočnila už druhýkrát za posledné dva dni, dodala AP. V stredu dvojica ruských nadzvukových strategických bombardérov Tu-22M3 absolvovala podobné cvičenie, pričom sa vykonával nácvik súčinnosti medzi posádkami lietadiel a pozemnými zložkami bieloruskej protivzdušnej obrany.

V súvislosti so situáciou na hraniciach Bieloruska s Poľskom, kde sa sústreďujú migranti pochádzajúci väčšinou z Blízkeho východu, Európska únia obvinila bieloruského autoritárskeho vodcu Alexandra Lukašenka, že jeho režim ich k nelegálnemu prekračovaniu hraníc nabáda.

EÚ toto konanie označila za „hybridný útok“, ktorý má byť odvetou za sankcie EÚ voči Lukašenkovmu režimu za brutálne potlačenie opozície a jej prívržencov po jeho spornom znovuzvolení za prezidenta v roku 2020.

Bielorusko tieto obvinenia popiera

Ešte na jar však vyhlásilo, že už nebude brániť utečencom a migrantom v pokusoch o vstup do EÚ zo svojho územia. Agentúra AP súčasne informovala, že bieloruské ministerstvo obrany vo štvrtok obvinilo Poľsko z „bezprecedentného“ nahromadenia armády pri spoločnej hranici.

Minsk v tejto súvislosti argumentoval, že kontrola migrácie neoprávňuje na koncentráciu 15 000 vojakov s podporou tankov, protivzdušnej obrany a iných zbraní.

„Vyzerá to skôr na vytvorenie údernej skupiny síl,“ uviedlo ministerstvo a dodalo, že toto hromadenie síl poľskej armády prinútilo Bielorusko reagovať „nezávisle i v rámci existujúcich dohôd s naším strategickým spojencom“, čím mal Minsk na mysli Rusko.

Ruské médiá pripomenuli, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho bieloruský kolega Lukašenko začiatkom novembra schválili rozhodnutia najvyššej štátnej rady zväzového štátu, ktoré sa okrem iného týkali i novej vojenskej doktríny a koncepcie migrácie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie