Putina otvorene podporujú len štyri hlavy štátov. Všetci sú neľútostní diktátori a mäsiari

  • Od Putina dáva preč ruky celý svet
  • Ruskú agresiu oficiálne neodsúdili len štyri krajiny: Sýria, Bielorusko, Severná Kórea a Eritrea
  • Hlavy všetkých týchto štátov sú diktátori
  • Prinášame ti ich krátke profily
Putin Lukašenko
SITA/AP, Mikhail Klimentyev
  • Od Putina dáva preč ruky celý svet
  • Ruskú agresiu oficiálne neodsúdili len štyri krajiny: Sýria, Bielorusko, Severná Kórea a Eritrea
  • Hlavy všetkých týchto štátov sú diktátori
  • Prinášame ti ich krátke profily

Ruskí predstavitelia často tvrdila, že Ruská federácia má množstvo priateľov, ktorí ju podporujú, a tak sa dokáže zaobísť aj bez Západu. Rezolúcia OSN, ktorá odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajinu a žiada stiahnutie vojska, však ukazuje, že Rusko má len štyroch priateľov.

Proti rezolúcii hlasovalo len samotné Rusko, Sýria, Bielorusko, Severná Kórea a Eritrea. Partnerské krajiny, ako je Čína alebo Kuba, sa hlasovania zdržali, uvádza The Guardian

Lídri týchto krajín sa často označujú za diktátorov. Prinášame ti ich krátke profily. 

Bašár Asad

zdroj: TASR/AP, Alexei Druzhinin

Podľa portálu The Second Angle kontroluje rodina Bašára Asada 60 – 75 percent sýrskej ekonomiky. Tú využili na to, aby zhromaždili obrovské bohatstvo. Rodina Asadovcov má vlastniť majetky v hodnote od 60 do 120 miliárd dolárov. Do ich portfólia patrí obchodovanie s nehnuteľnosťami, prírodnými zdrojmi, umením a šperkami.

Bašár Asad sa narodil v roku 1965 ako druhé dieťa svojich rodičov, dokopy mal päť súrodencov, bol praktizujúci lekár a prezidentský úrad prevzal po svojom otcovi, ktorý ho držal tri dekády.

Priateľ z vysokej školy Bašára Asada opísal ako tichého, slušného a vyhýbajúceho sa očnému kontaktu. Nielen podľa New York Times, ale aj podľa OSN však má tento nenápadný bývalý zubár na svedomí ťažké zločiny proti ľudskosti na vlastnom obyvateľstve, pričom sa nemal štítiť naozaj ukrutných ohavností.

Chemický útok, dlhodobé obliehanie miest a bombardovanie civilistov aj účelové vyhladovanie vlastných občanov v obliehaných mestách. Asad naozaj za najukrutnejšími diktátori nezaostáva. Pri bombardovaní civilných oblastí mu pomáhalo ruské letectvo, v niekoľkých prípadoch aj dokonca tí istí piloti.

Od roku 2011 vedie v Sýrii krvavú vojnu proti rebelom. Ako uvádza Forbes, vojna v Sýrii začala pokojnými demonštráciami inšpirovanými Arabskou jarou a odvtedy je z nej jeden z aktuálne najkrvavejších konfliktov na planéte.

Milióny utečencov zo Sýrie následne zaplavili Európu. Momentálne mal Asad prisľúbiť Putinovi tisíce žoldnierov zo Sýrie, ktorí Putinovi majú pomôcť vyhrať na Ukrajine. Odborníci sa však zhodujú, že pre týchto žoldnierov nie je motiváciou bojovať na Ukrajine za Rusko, ale dezertovať a pokúsiť sa emigrovať do krajín západnej Európy.

Alexander Lukašenko

zdroj: TASR/AP/Tatyana Zenkovich

Muž s neznámym otcom a matkou dojkou, ktorý pochádza zo skromného prostredia a tvrdí o sebe, že je posledný európsky diktátor. Bieloruská opozícia mu vymyslela prezývku „Tarakan“, čo po slovensky znamená šváb.

Ako uvádza CNN, Lukašenko bol od roku 1987 riaditeľom Kolchozu a v roku 1991 zároveň jediným poslancom bieloruského parlamentu, ktorý hlasoval proti oddeleniu od sovietskeho zväzu. V roku 1994 bol zvolený za prezidenta Bieloruska 80 percentnou väčšinou.

V máji 1995 spustil referendum, ktoré spustilo hlbšiu integráciu s Ruskom, v roku 1996 si ďalším referendom zabezpečil ako prezident oveľa väčšie právomoci.

Je potrebné povedať, že od zvolenia Lukašenka za prezidenta nie sú žiadne bieloruské voľby považované za legitímne a s Lukašenkom je spájaných hneď niekoľko vrážd a zmiznutí jeho oponentov.

Od augusta 2020 čelí obrovským protestom po zmanipulovaných voľbách. Pri moci sa dokázal udržať len vďaka podpore Vladimira Putina a brutálnym zásahom proti demonštrantom a ich zatýkaniu. Momentálne z bieloruského územia ruská armáda ostreľuje Ukrajinu a celý svet s obavami sleduje, či sa bieloruskí vojaci zapoja do vojny na strane Ruska.

Kim Čong-un

zdroj: SITA/AP, Korean Central News Agency

Kim Čong-un, narodený 8. 1. 1983, je tretím z dynastie Kimovcov, ktorá vládne v Severnej Kórei. Vládu v krajine uchopil po smrti svojho otca, Kim Čong-ila a súperiť o následníctvo musel s niekoľkými ďalšími súrodencami, najmä však so starším bratom.

Otvorene sa hovorí o tom, že niekoľko súrodencov a členov rodiny mal na ceste k moci nechať zlikvidovať. Moc mu má pomáhať udržiavať jeho sestra, ktorá má povesť ešte neľútostenejšieho despotu, ako je sám Kim.

Portál The Famous People uvádza, že Kim je známy pre svoju neľútostnú povahu a absolutistický štýl vládnutia. Odkedy prevzal moc, zbavil sa množstva vysokopostavených lídrov, o ktorých mal pocit, že by ho mohli ohroziť, vrátane svojho strýka a iných členov svojej rodiny.

Od roku 1993 do roku 2000 navštevoval švajčiarske školy, kde prebiehala výuka v anglickom jazyku.

V rámci propagandy o sebe v Severnej Kórei, tak ako jeho predchodcovia, rozšíril aj kopu bizarností, ako píše The Citizen:

  • Keď sa narodil na posvätnej hore Baekdu, vznikla nová hviezda a osvetlila nočnú oblohu. Ročné obdobie sa zo zimy zmenilo na jar a zjavila sa dvojitá dúha.
  • V roku 2010 hovorili severokórejské médiá, že svet považuje Kima za módnu ikonu. Svet o tom ale nevedel.
  • Vymyslel hamburger. Američania mu mali nápad na žemľu s mäsom ukradnúť.
  • Nikdy nepoužíva záchod, teda nikdy nevykonáva ani malú, ani veľkú potrebu.
  • Vyhlásil, že v roku 1919 Japonci Kórejcom počas okupácie ukradli čas. V roku 2015 si povedal dosť, a tak 15. augusta posunuli v celej krajine čas o pol hodiny dozadu.

Odborníci z celého sveta sa domnievajú, že situácia v Severnej Kórei musí byť momentálne veľmi zlá, keďže z krajiny je hlásený nedostatok liekov a základných potravín. Viac indícií k tomuto faktu ponúka podľa NBC News aj skutočnosť, že vodca Kim výrazne schudol, a to až dvadsať kilogramov.

Podľa Juhokórejskej tajnej služby je však stále zdravý a má ísť len o pokus zlepšiť si fyzičku, hoci existujú aj názory, že schudol preto, aby sa priblížil k vlastným hladujúcim ľuďom.

NBC News uvádza, že obchod medzi Čínou a Severnou Kóreou sa zmenšil o dve tretiny a Kim Čong-un momentálne kvôli nedostatku jedla a koronavírusu čelí najnáročnejšiemu obdobiu svojej doterajšej vlády.

Isaias Afwerki

zdroj: SITA/AP. Helene C. Stikkel,

Ako píše Newsweek, vo svojich sedemdesiatich rokoch je Afwerki postava plná paradoxov. Dokázal viesť Eritrejský ľud na ceste k nezávislosti, no je aj neľútostný diktátor.

Narodil sa v Asmare a študoval na univerzite v Adis Abebbe, hlavnom meste Etiópie. Po štúdiách odcestoval do Sudánu, odkiaľ Etiópsky oslobodzovací front (EFL) podnikal útoky na územie dnešnej Eritrei, s cieľom získať nezávislosť od Etiópie.

V EFL sa sklamal, najmä kvôli veľkej diskriminácii zo strany moslimských členov voči kresťanským. V roku 1967 odcestoval do Číny, aby pokračoval vo svojich štúdiách. Keď sa v roku 1968 vrátil do Sudánu, EFL ho poslal ako veľvyslanca do jeho domovského regiónu.

Bol hlboko proti náboženskej segregácii v EFL, až sa ho nakoniec rozhodol opustiť a viesť svoju skupinu do aliancie s ďalšími odtrhnutými eritrejskými frakciami.

V roku 1971 založil tzv. Ľudovú Stranu. Členstvo v nej bolo tajné, riadili sa marxistickou ideológiou a práve Ľudová strana mu poskytla základ pre neskoršie prevzatie moci.

Pri prevzatí moci nechal pri zmanipulovanom súde odsúdiť na roky väzenia deväť svojich rivalov a dvoch svojich blízkych pracovníkov nechať popraviť. V roku 1991 sa mu spolu s EFL podarilo od Etiópie vybojovať pre Eritreu nezávislosť po tridsiatich rokoch krvavej vojny.

Podľa The Conversation je Eritrea štát, ktorý dodnes nikdy nemal demokratické voľby a naďalej zostáva jedným z najrepresívnejších v Afrike. Afwerki vládne bez ústavy, bez parlamentu a nezávislej justície. Obklopuje sa blízkymi armádnymi dôstojníkmi a hŕstkou dôverníkov.

Poslušnosť si vynucuje napríklad nútenými vojenskými odvodmi, ktoré trvajú minimálne 18 mesiacov, môžu ale trvať aj viac ako 20 rokov. OSN tieto nútené odvody nazvalo otroctvom.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: secondangle, Forbes, CNN, thefamouspeople, Newsweek, Theconversation.com, Ukrinform, NBC News, New York Times, The Guardian 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá