Putinova exmanželka a údajná milenka na sankčnom zozname. Briti skúšajú, ako ďaleko môžu zájsť

  • Británia v piatok oznámila, že rozšírila sankčný zoznam na ďalšie osoby blízke Putinovi
  • Na zoznam sa dostala aj Putinova exmanželka alebo bratranci
Putin orange
SITA/AP, Alexander Zemlianichenko
  • Británia v piatok oznámila, že rozšírila sankčný zoznam na ďalšie osoby blízke Putinovi
  • Na zoznam sa dostala aj Putinova exmanželka alebo bratranci

Británia v piatok oznámila, že rozšírila sankčný zoznam, na ktorom sú zaradené osoby z okolia šéfa Kremľa Vladimira Putina a jeho príbuzní. Na zoznam sa najnovšie dostala aj Putinova bývalá manželka Ľudmila Očeretná, informoval denník The Guardian.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová v piatok oznámila, že zoznam bol rozšírený o 12 nových mien. Tento krok je podľa nej zameraný voči „pokútnej sieti, ktorá pomáha viesť Putinovi jeho luxusný životný štýl“.

Na zozname sú Putinovi blízki i kumpáni 

Podľa oznámenia zverejneného na stránke britskej vlády sa bola na zoznam pridaná údajná Putinova milenka, bývalá olympijská gymnastka Alina Kabajevová, ako aj traja prezidentovi bratranci.

Medzi novými menami je i Putinov druhostupňový bratranec a podnikateľ Michail Šelomov a ďalší členovia jeho širšej rodiny zastávajúci popredné pozície v Gazprome a iných veľkých ruských firmách. Na zoznam pribudol aj prezidentov prvostupňový bratranec Igor Putin a ďalší bratranec z druhého kolena Roman Putin.

Sankcie im zakazujú cestovať do Spojeného kráľovstva a zmrazujú ich prípadný majetok v britskej jurisdikcii.

„Pritvrdzujeme tlak voči ľuďom z Putinovho okolia. Budeme pokračovať v uvaľovaní sankcií na tých, ktorí napomáhajú Putinovej agresii, a to až kým Ukrajina nezvíťazí,“ uviedla vo vyhlásení šéfka britskej diplomacie.

Podľa údajov rezortu zahraničných vecí v Londýne samotný Putin oficiálne nevlastní veľký majetok: Oficiálne je majiteľom len malého bytu v Petrohrade, dvoch áut ešte z čias Sovietskeho zväzu, prívesu a garáže. V skutočnosti však žije v luxuse, ktorý mu podľa britského ministerstva zabezpečuje „klika príbuzných, priateľov a (príslušníkov) elít“, tvrdí britská vláda.

Na britskom sankčnom zozname sa už nachádza viac než 1 000 osôb a 100 subjektov vrátane ruských oligarchov s majetkom v celkovej hodnote približne 112 miliárd eur.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá