Putinove „zarmútené matky“ sú prominentky podporujúce vojnu. Otázky vyvoláva aj prezidentov krk

  • Putin si na stretnutie s matkami vojakov bojujúcich na Ukrajine vybral skupinku prominentiek, ktoré podporujú vojnu
  • Otázky vyvoláva aj jeho krk
Putin a matky herečky
SITA/AP, Mikhail Metzel, screenshot/Twitter, ТРУХА
  • Putin si na stretnutie s matkami vojakov bojujúcich na Ukrajine vybral skupinku prominentiek, ktoré podporujú vojnu
  • Otázky vyvoláva aj jeho krk

„Chcem, aby ste vedeli: ja osobne, celé vedenie krajiny, zdieľame túto bolesť,“ vravel dojímavo ruský prezident Vladimir Putin skupinke matiek, ktorých synovia bojujú, padli alebo boli zranení na Ukrajine. Ako sa teraz ukazuje, nešlo o náhodne vybrané matky z ľudu, ale o starostlivo vybranú skupinku prominentiek, ktoré podporujú vojnu.

Celkovo sa Putin minulý týždeň stretol so sedemnástimi ženami, ktoré o sebe tvrdia, že sú matkami vojakov. Minimálne sedem z nich sa podarilo identifikovať.

Čečenská aristokratka či radikalizovaná filmárka 

Dobre známou tvárou je Nadežda Uzunová, ktorá sa podľa denníka The Guardian objavila po Putinovom boku aj pri oslave anexie štyroch území Ukrajiny. Na videách, ktoré zverejnila na sociálnych sieťach, navštevuje Donbas, a taktiež je možné ju vidieť, ako spieva štátnu hymnu v spoločnosti Putina.

Denník uvádza, že patrí k mimovládnej organizácie ultrapatriotických veteránov s názvom Bojové bratstvo, ktorú vedie bývalý generál a bývalý guvernér Moskovskej oblasti Boris Gromov. Tým Uzunovej vzťahy s vládnucou elitou nekončia.

V minulosti pôsobila ako poradkyňa pre miestnu politiku v ruskom regióne Chakasko a pôsobila aj ako členka volebného štábu bývalého guvernéra Viktora Zimina.

Ďalšou zo žien je čečenská aristokratka Žaradat Aguevová, ktorá má mať blízko k čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovi. Aguevovej dvaja synovia preukázateľne bojujú na Ukrajine. Nie sú to však radoví vojaci, ale vysoko postavení príslušníci armády, ktorých Kadyrov oslovuje ako „bratov“. Jeden je vysokým vojenským veliteľom v prápore Západ-Achmat a druhý je veliteľom regionálneho policajného oddelenia v Čečensku.

Na Ukrajine majú bojovať po boku Kadyrových synov, v jednotke, ktorá je veľmi dobre chránená. Kadyrov tvrdí, že Rustam Aguyev, policajný veliteľ, mu povedal, že jeho synovia bojovali „statočne, chladnokrvne, rozhodne“.

Najviac kreatívnou mamou je Olesja Šiginová, ktorá pôsobí ako ultrakonzervatívna ruská poetka, filmárka a aktivistka. Nedávno odcestovala do regiónu Donbas, aby režírovala provojnový film s ruskými vojakmi.

Po návrate poskytla rozhovor stanici Vesti, v ktorom tvrdila, že regrúti nemajú žiadne problémy a poprela informácie, že by mali nedostatok výbavy, výcviku a oblečenia. „Vpredu sa nikto nehnevá na vládu. Majú tam jeden cieľ, a to vyhrať,“ tvrdila.

Osoba, ktorá Šiginovú dobre pozná, tvrdí, že je rovnako radikálna ako Alexander Dugin, ktorého dcéru v lete v Moskve zabili pri atentáte.

Političky aj úradníčky 

Prominentkou je aj Julia Belechovová, ktorá pred šiestimi rokmi kandidovala za stranu, ktorú Putin pomáhal zakladať Jednotné Rusko. Kandidatúra jej nevyšla, no i tak zastáva významné pozície, je šéfkou výkonného výboru Moskovskej oblasti Všeruskej ľudovej fronty, zároveň vedie aj Združenie predsedov rád bytových domov Moskovskej oblasti, uvádza telegramový účet Môžem vysvetliť.

Ďalšou političkou je moskovská mestská poslankyňa za stranu Jednotné Rusko Olga Belcevoví. Tá je zástupkyňou riaditeľa Centra voľného času a športu Yunost.

Na stretnutí boli aj mnohé úradníčky – Marina Migunovová, členka Verejnej komory Orechovo-Zujevo, a Irina Tas-oolová, úradníčka z Tuvy, vedúca oddelenia pre rodinu, mládež a šport v správ meste Kaa-Khem.

Na základe dostupných informácií nie je možné overiť, či synovia vyššie menovaných žien naozaj bojujú na Ukrajine. Preukázateľne sa tam nachádzajú len synovia Aguevovej. Ďalšia žena, ktorá bola v skupinke a o syna prišla, bola Nina Pšeničkinová. Jej syn na Donbase padol ešte v roku 2019, nie počas súčasnej invázie.

Ide o divadlo, ktoré má Putinovi zvýšiť popularitu, tvrdí generál 

Americký generál na dôchodku James Marks v rozhovore pre CNN uviedol, že ide o „kontrolu škôd“ a Putin sa objavil v úzkej skupinke starostlivo vybratých matiek. „Nie je to nič iné ako pokus o posilnenie jeho domácej podpory. Úprimne povedané, nevidím, že by mohla stúpať,“ vysvetlil Marks.

Kým matky-prominentky sa s Putinom stretli, matky-aktivistky sa stretnutia domáhajú márne. Olga Tsukanova, členka Rady matiek a manželiek, nezávislej organizácie, ktorá lobuje za práva brancov, nazvala Putinove matky „zapredanými“, uvádza Moscow Times. Neskôr jej organizácii ruská prokuratúra zablokovala aj profily na sociálnej sieti VKontakt.

Otázky budí aj Putin. Užívatelia na sociálnych sieťach si všimli jeho zvláštny krk. Niektorí špekulovali, že ide o dôsledok nesprávnej manipulácie s videom. Podľa nich sa Putin stretnutia nezúčastnil a hlavu mu nešťastne „dolepili“, iní tvrdia, že prezident použil dvojníka.

Zdroje: the Guardian, CNN, Moscow Times, Vedomosti

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá