Ukrajina môže dostať „pod stromček“ super bombu. Je extra presná, dosah má ďaleko cez 100 km

  • Americké ministerstvo obrany má rokovať s Boeingom o dodávkach „lietajúcej bomby" GLSDB
  • Ide o precízne navádzanú muníciu, ktorá cieľ zasiahne na meter
salvový raketomet m270
DVISHUB/U.S. Army, Michelle U. Blesam
  • Americké ministerstvo obrany má rokovať s Boeingom o dodávkach „lietajúcej bomby" GLSDB
  • Ide o precízne navádzanú muníciu, ktorá cieľ zasiahne na meter

Ukrajina možno dostane čoskoro nový arzenál. Agentúra Reuters na základe svojich zdrojov tvrdí, že Pentagón zvažuje ponuku spoločnosti Boeing. Ten navrhuje na Ukrajinu poslať „lietajúce“ bomby. Ide o zbrane, ktorých hlavné komponenty sú ľahko dostupné a dokážu prekonať veľkú vzdialenosť.

Ide o systém s názvom Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB). Podľa informácií agentúry by bomby mohli byť dodané na Ukrajinu už na začiatku budúceho roka.

Systém využíva bombu s malým priemerom GBU-39 (SDB), a raketový motor M26 – oba sú v inventári Spojených štátov a ich spojencov.

Raketový motor M26 sa používa veľmi často a každý GBU-39 stojí asi 40 000 amerických dolárov, vďaka čomu je hotový produkt lacný a jeho hlavné komponenty sú ľahko dostupné.

Je lacný a dosah má dvojnásobný oproti HIMARS-u 

Jeho výrobcom je švédska spoločnosť SAAB a Boeing. Bomby majú využívať na vzlet rakety, ktoré sú bežne dostupné. SAAB na svojom webe uvádza, že odpáliť by ho zvládli aj zbrane, ktorými už Ukrajina disponuje. Ide o salvové raketomety HIMARS a M270.

Po odpálení a vynesení sa bomba od rakety odpojí a vďaka malým skladacím krídlam sa dokáže kĺzať do veľkej vzdialenosti. SAAB uvádza vzdialenosť až 150 kilometrov. To je zhruba polovica doletu, ktorý poskytujú rakety HIMARS-u.

GLSDB pritom dokáže prekonať aj niektoré elektronické rušenia, je použiteľný za všetkých poveternostných podmienok a jeho navigáciu zabezpečuje systém GPS, cieľ tak dokáže zasiahnuť do jedného metra. Ide teda o precízne navádzanú muníciu (PGM). Zlikvidovať dokáže obrnené ciele v tyle nepriateľskej línie.  

SAAB uvádza, že systém je určený pre podzemné jednotky a naraz je možné použiť viacero bômb.

Systém sa vyvíja od roku 2019. Jeho výroba vo väčšej miere by závisela od toho, aby aspoň šesť dodávateľov urýchlilo dodávky svojich dielov a služieb.

Preteky o doplnenie zásob 

Výrobcovia zbraní a munície majú od začiatku invázie ruky plné práce. Spojené štáty a Európa stoja pred veľkou výzvou, ako nahradiť svoje poloprázdne sklady a zároveň zabezpečiť ďalšie zásielky munície na Ukrajinu. Spojené štáty preto zvažujú, že výrobu 155-milimetrovej delostreleckej munície, ktorá je v súčasnosti výlučne v rukách vlády, prevedú na partnerov v obrannom sektore.

Tom Karako, expert na zbrane a bezpečnosť z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie, uviedol, že jednotlivé štáty sú v zhone pre získanie nových zásob.

Zásoby „sú nižšie v porovnaní s úrovňami, ktoré chceme mať po ruke, a určite s úrovňami, ktoré budeme potrebovať na odvrátenie konfliktu v Číne“.

Time uvádza, že doteraz bolo vyčlenených najmenej 19 miliárd dolárov na vojenskú pomoc, vrátane 924 000 delostreleckých nábojov pre 155 mm húfnice, viac ako 8 500 protitankových systémov Javelin, 1 600 protilietadlových systémov Stinger a stoviek vozidiel a bezpilotných dronov. Pentagón nezverejňuje, koľko nábojov poslal k HIMARS-om.

Výroba niektorých zbraní, ktoré teraz dosahujú výsledky na Ukrajine ako HIMARS alebo prenosný protilietadlový systém Stinger, boli v minulosti zastavené alebo pozastavené. V súčasnosti je ich produkcia navýšená, no napriek tomu čelia problémom, keďže im chýbajú diely. 

Zdroje: Reuters, SAAB, Time

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá