Whistleblower: Rusko sa malo mesiace pred inváziou na Ukrajinu chystať na úplne inú krajinu

  • Whistleblower z FSB tvrdí, že Rusko sa pripravovalo na vojnu už v marci 2021
  • Krajina, na ktorú vtedy chceli zaútočiť, však nebola Ukrajina
Vladinir Putin
TASR/AP, Ilya Pitalev
  • Whistleblower z FSB tvrdí, že Rusko sa pripravovalo na vojnu už v marci 2021
  • Krajina, na ktorú vtedy chceli zaútočiť, však nebola Ukrajina

Ukrajina nemusela byť jediným cieľom ruského prezidenta Vladimira Putina, tvrdí portál Newsweek, ktorý sa dostal k listu whistleblowera z ruskej spravodajskej služby Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

Agent s prezývkou Vietor zmeny posiela od začiatku ruskej invázie na Ukrajine emaily ruskému aktivistovi za ľudské práva Vladimirovi Osechkinovi. List, ktorý napísal informátor, zverejnil Osechkin, analyzoval Christo Grozev, expert na FSB, ktorý pôsobí v investigatívnom médiu Bellingcat.

Grozev tvrdí, že list ukázal „dvom skutočným (súčasným alebo bývalým) kontaktom FSB“, ktorí „nepochybovali, že ho napísal kolega“.

Agent v liste tvrdí, že Rusko sa v marci 2021 pripravovalo na vojnu s Japonskom, s ktorým má dlhoročné spory o ostrovy. Pri vojne sa chystalo využiť argumentáciu, že Japonci sú „fašisti“, tvrdí whistleblower. Konflikt sa podľa jeho slov chystali spustiť v lete 2021, využiť chceli pri tom ruskú propagandu aj helikoptéry a elektronickú vojnu.

„Dôvera, že krajiny vstúpia do štádia akútnej konfrontácie a dokonca vojny, bola vysoká. Prečo bola nakoniec Ukrajina vybraná na vojnu (scenár sa príliš nezmenil), nech si odpovedia iní,“ napísal.

Zlé biologické laboratóriá a Japonci ako „fašisti“

V auguste 2021 FSB odtajnila informácie o tom, ako boli sovietski občania mučení japonskými špeciálnymi službami počas druhej svetovej vojny.

Informátor FSB uviedol, že práve toto malo za úlohu spustiť „informačnú kampaň proti Japonsku v ruskej spoločnosti“.

Spočiatku ruské médiá tvrdili, že Japonci v skutočnosti pripravovali vojnu s Ruskom od konca druhej svetovej vojny. Potom však ruská propaganda pritvrdila ešte viac.

„16. augusta doslova explodovali ruské médiá v rovnakom čase, keď o odtajnených dokumentoch diskutovali úplne iným tónom: Japonci údajne robili hrozné biologické experimenty na sovietskych zajatcoch a mimoriadne zle zaobchádzali so sovietskymi zajatcami,“ uvádza list. Whistleblower pripojil aj zoznam médií, ktoré sa Japonskom zaoberali, vrátane hlasnej trúby Kremľa Russia Today.

„Vsadili sme na to, že Japonci sa špecializovali na brutálne biologické experimenty, prejavovali neľudskosť a mali sklony k nacizmu. A po vojne sa mali demilitarizovať, ale porušujú tieto nariadenia, čím vytvárajú riziká pre Rusko,“ napísal.

„Ale vo všeobecnosti bola vojna pre Rusko nevyhnutná pre šialenú túžbu vedenia po vojne. A teraz bola väčšina bojaschopných jednotiek z tohto smeru presunutá na Ukrajinu,“ dodal.

Startitup nevie nezávisle overiť pravdivosť listu.

Sovietsky zväz súostrovie anektoval po druhej svetovej 

Konflikty medzi Ruskom a Japonskom sú súčasťou histórie týchto dvoch krajín, ktoré proti sebe bojovali v rusko-japonskej vojne v rokoch 1904 až 1905.

V súčasnosti sú spory týchto dvoch krajín územné. Japonsko si uplatňuje územné nároky na ostrovy, ktoré Rusko nazýva Iturup, Kunašir, Šikotan a Habomai v reťazci Kurilských ostrovov. Rusko tvrdí, že na základe bilaterálnej zmluvy o obchode a hraniciach z roku 1855 má Kremeľ práva na súostrovie.

Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Tieto darované zbrane používajú Ukrajinci (časť 1)

Roku 1875 sa Rusko a Japonsko dohodli Petrohradskou zmluvou, že Japonci získajú celé súostrovie výmenou za postúpenie Sachalinu Rusku. Sovietsky zväz však súostrovie po druhej svetovej vojne, po ktorej Japonsko skončilo medzi porazenými, anektoval, uvádza Bloomberg.

Sovietsky zväz aj Japonsko v roku 1956 podpísali deklaráciu, v ktorej Moskva súhlasila so zvážením možností prevodu ostrovov Šikotan a Habomai do Japonska, zatiaľ čo ostrovy Iturup a Kunašir neboli uvedené v zmluve. Japonsko doteraz vedie rokovania o návrate súostrovia, takýto počin by sa však nepáčil Číne.

Zdroje: Newsweek, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá