Rady experta: Týchto 5 chýb robí takmer každý, kto investuje. Slováci prichádzajú o peniaze (ROZHOVOR)
- Investície dnes hýbu svetom financií
- Je investovanie skutočne zásada finančnej istoty?
- Svoje know-how s nami zazdieľal odborník Ľuboš Gašparík
- Investície dnes hýbu svetom financií
- Je investovanie skutočne zásada finančnej istoty?
- Svoje know-how s nami zazdieľal odborník Ľuboš Gašparík
Investovanie je stále populárnejším spôsobom, ako Slováci zhodnocujú svoje úspory a zabezpečujú si lepšiu finančnú budúcnosť.
V dobe vysokých úrokových sadzieb a rastúcich cien nehnuteľností sa investície stávajú nevyhnutnosťou pre tých, ktorí chcú svoje peniaze nielen uchovať, ale aj zúročiť. Mnohí sa preto obracajú na akcie, fondy, kryptomeny či nehnuteľnosti ako na spôsoby, ako vytvoriť hodnotu pre seba a svoje rodiny.
Aj keď je investovanie dnes jednou z najdiskutovanejších tém, stále sa stretávame s tým, že Slováci robia zásadné chyby, ktoré ich môžu stáť nemalé peniaze. Či už ide o neznalosť rizík, nesprávny výber investičných nástrojov alebo krátkozraký prístup k svojim financiám, tieto omyly môžu viesť k značným stratám. Investovanie totiž nie je len o šťastí, ale aj o správnej stratégii a dôkladnom plánovaní, ktoré mnohí zanedbávajú.
O najväčších chybách, ktorých sa takmer všetci investori dopúšťajú, sme sa porozprávali s finančným odborníkom Ľubošom Gašparíkom.
Ľuboš Gašparík, pôsobiaci vo firme Profi+, a.s., ako analytik, lektor a manažér, sa okrem iného venuje aj makroekonómii a analýzam v oblasti investícií.
Vo svete investovania je ako doma, a práve preto sa s nami podelil o svoj pohľad na aktuálnu tému, pričom upozornil na faktory, ktorým by sa mali investori vyhnúť, a odhalil aj aktuálne investičné trendy. Kam sa určite oplatí investovať ešte dnes?
View this post on Instagram
- Čo momentálne prevláda vo svete investícií?
- Do čoho sa momentálne oplatí investovať?
- Môžem investovať, ak mám na účte len 100 eur?
- Ako emócie ovplyvňujú naše investičné rozhodnutia?
Vnímate v posledných rokoch zvýšený záujem o investovanie, alebo práve naopak, ide o úpadok?
To závisí od toho, čo si pod pojmom investovanie predstavujeme. Kúpa investičného bytu za účelom výnosu z jeho prenájmu je pomerne rozšírená forma investovania, najmä vo väčších mestách.
Mladšia generácia „odchovaná na mobiloch“ zase nemá problém špekulovať s kryptomenami, menovými pármi či akciami. Vo všeobecnosti sú však Slováci skôr opatrní a investovanie pre nich často znamená sporiaci alebo termínovaný účet v banke či investičné životné poistenie, čo rozhodne nie je to „pravé orechové“.
Čo však osobne vnímam veľmi pozitívne, je zvyšujúca sa chuť Slovákov vzdelávať sa v oblasti investovania a finančnej gramotnosti ako celku. Dôkazom je rastúci počet absolventov našej Akadémie+ zo všetkých vekových kategórií a oblastí Slovenska. Vzdelanie považujem za najlepší nástroj na odstránenie bariér a strachu z neznámeho.
Aké novinky momentálne prevládajú vo svete investícií?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Akých chýb sa pri investovaní dopúšťame?
- Čo treba urobiť predtým, ako začneme investovať?
- Aký je najhorúcejší investičný trend?
- Akým mýtom o investovaní veríme?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy