Rakúsko ide príkladom. Plánujú očkovať v lekárňach, testy tam rozdávajú zadarmo

  • Testy zadarmo môžu mať Rakúšania päťkrát do mesiaca
  • V najbližších týždňoch začnú v lekárenských priestoroch s najväčšou pravdepodobnosťou aj očkovať
lekaren
TASR/AP, Hani Mohammed
  • Testy zadarmo môžu mať Rakúšania päťkrát do mesiaca
  • V najbližších týždňoch začnú v lekárenských priestoroch s najväčšou pravdepodobnosťou aj očkovať

V Rakúsku sa s tým nebabrú. Už včera začali v lekárňach rozdávať testovacie sady na koronavírus zadarmo.V blízkej dobe by sa v lekárenských priestoroch malo začať aj očkovať. Rakúsky denník Kurier informoval, že záujem je zatiaľ nadmieru vysoký.

Ešte minulý rok člen prezídia Rakúskej lekárnickej komory Gerhard Kobinger povedal, že ak sa rozdávanie testov v lekárňach stane realitou, môže sa začať v týchto priestoroch aj s očkovaním. „Naším cieľom je však zvýšiť najmä národnú zaočkovanosť,“ vyhlásil.

Päť testov na osobu

Každá lekáreň (v pondelok) dostala dvetisíc kusov. Každý, kto má viac ako 15 rokov, a má platné zdravotné poistenie, má nárok na päť testov mesačne, a to zadarmo. Podľa agentúry ČTK to znamená, že tento týždeň lekárne po celej krajine ponúknu testy pre približne 600-tisíc záujemcov.

„Záujem je značný, ale všetko zatiaľ prebieha v poriadku. Ľudia sú disciplinovaní a je dosť času na to, aby bolo každému vysvetlené, ako sa testy požívajú. To je podstatné,“ povedal prezident Dolnorakúskej lekárnickej komory Peter Gonda.

Nebaví ťa zisťovať, ktorá lekáreň je otvorená? V Bratislave už funguje prvý lekárenský automat

Šance sú vysoké

V blízkej dobe sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude v lekárňach aj očkovať. Aj keď zatiaľ návrh nebol schválený, jeho šance sú vysoké. „Sme na to pripravení a myslím, že lekárne môžu zohrať dôležitú úlohu v boji s pandémiou. Očkovanie je možné spustiť už v priebehu niekoľkých týždňov,“ povedala Prezidentka Rakúskej lekárnickej komory Ulrike Mursch-Edlmayrovápre Kurier.

ČTK informuje, že rakúska vláda v priebehu februára otvorila vo väčšine územia krajiny obchody, služby. Reštaurácie však ostávajú zatvorené.V interiéroch je povinný respirátor, otvorili sa aj niektoré školy, žiaci sa však musia povinne testovať. Kancelár Sebastian Kurz oznámil, že od 27. marca bude znovu možné sedieť v reštauráciách, ale iba na letných záhradkách.

Za posledných 24 hodín Rakúsko zaznamenalo 1409 nových prípadov, čo je najviac od 11. januára. V celoeurópskom porovnaní sú čísla nízke. Doposiaľ bolo nakazených 460-tisíc ľudí a na COVID-19 zomrelo 8 574 ľudí.

Zdroje: Kurier, Aktualne, ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK