Rakúsko na hraniciach ešte pritvrdí, zatvára viaceré hraničné prechody so Slovenskom

  • Rakúsko aj Nemecko menia podmienky vstupu na svoje územie
  • Pri vstupe do Nemecka je povinná karanténa pre všetkých, aj očkovaných
policia, pendleri, hranice
TASR/František Iván
  • Rakúsko aj Nemecko menia podmienky vstupu na svoje územie
  • Pri vstupe do Nemecka je povinná karanténa pre všetkých, aj očkovaných

Rakúsko a Nemecko od piatka (15. 1.) sprísnia pre aktuálnu situáciu s pandémiou nového koronavírusu podmienky vstupu do svojich krajín. Zmeny sa budú týkať aj ľudí prichádzajúcich zo Slovenska. Upozornil na to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus.

Od piatka bude pri vstupe do Rakúska platiť pre prichádzajúce osoby už aj povinnosť online registrácie. „Výnimky sa budú vzťahovať iba na pravidelných pendlerov, tranzit či výnimočné udalosti (napríklad pohreby),“ spresnil na sociálnej sieti štátny tajomník.

MZVEZ na svojom webe informuje, že pri elektronickej registrácii osôb, ktoré vstupujú na územie Rakúska, je potrebné uviesť meno a priezvisko, dátum narodenia, adresu, dátum vstupu, dátum odchodu, krajinu, z ktorej občan cestuje, pobyt počas posledných desiatich dní pred vstupom, kontaktné údaje i lekárske potvrdenie. Vygenerované potvrdenie o odoslaní elektronickej registrácie musí predložiť občan pri kontrole.

AKTUÁLNE ⚠️ NEMECKO 🇩🇪 ODDNES A RAKÚSKO 🇦🇹 OD ZAJTRA SPRÍSŇUJÚ PODMIENKY VSTUPU ❗️ ZMENY SA TÝKAJÚ AJ ĽUDÍ…

Posted by Martin Klus on Wednesday, January 13, 2021

Od polnoci sú zároveň uzavreté menšie hraničné priechody medzi Slovenskom a Rakúskom. Ide o Angern an der March – Záhorská Ves (cestný/kompa), Schloss Hof – Devínska Nová Ves (Cyklomost slobody) a Hainburg an der Donau – Devín (riečny hraničný priechod na rieke Dunaj).

Prísnejšie podmienky aj v Nemecku

Nemecko sa aj po rozšírení novej nákazlivejšej mutácie nového koronavírusu rozhodlo sprísniť podmienky vstupu do svojej krajiny z vysoko rizikových krajín a oblastí (incidencia viac ako 200 infikovaných na 100 000 obyvateľov za posledných sedem dní). Medzi také patrí aj Slovensko. „Cestujúci z takýchto vysoko rizikových oblastí alebo oblastí s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu musia maximálne 48 hodín starý negatívny test na COVID-19 predložiť už pred nástupom do lietadla, vlaku či autobusu smerujúceho do Nemecka alebo pri vstupe na územie Nemecka autom,“ priblížil Klus.

97 nových úmrtí a takmer 3 000 nových prípadov koronavírusu. Situácia na Slovensku sa nezlepšuje

Toto rozhodnutie platí bez výnimky aj pre cestujúcich, ktorí prekonali COVID-19 alebo absolvovali očkovanie proti tomuto ochoreniu. Zároveň cestujúci, ktorí sa posledných desať dní pred vstupom do Nemecka zdržiavali vo vysokorizikových oblastiach, sa musia prihlásiť aj v elektronickom formulári. Následne sú všetci povinní nastúpiť do povinnej domácej desaťdňovej karantény. „Karanténu je možné ukončiť až po negatívnom výsledku PCR testu (druhý test), ktorý treba podstúpiť najskôr po piatich dňoch strávených v izolácii,“ spresnil štátny tajomník.

Viac informácií o obmedzeniach na hraniciach či podmienkach vstupu do krajín nájde verejnosť na webovej stránke MZVEZ SR.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech