Prvý developer ponúka rýchly predaj, alebo desiatky tisíc späť

  • Realitný trh sa stále nachádza na bode mrazu
  • Fenomén „staré za nové“ došiel aj na Slovensko
Ilustračné foto
Ilustračné foto , Unsplash/Chuttersnap, Ibrahim Boran
  • Realitný trh sa stále nachádza na bode mrazu
  • Fenomén „staré za nové“ došiel aj na Slovensko

Systém „staré za nové“ sa objavuje nielen v automobilovom priemysle. V týchto predajniach ti bežne ako kupujúcemu ponúknu, že od teba odkúpia tvoje staré auto. Fenomén došiel aj na realitný trh.

Jediný rozdiel je v tom, ako informuje portál Finsider, že developeri od klienta starý byt neodkúpia, ale pomôžu mu ho predať. Podľa ich slov ho predajú rýchlo a výhodne.

Realitný trh sa stále nachádza na bode mrazu, byty sa nepredávajú a ani nekupujú, developeri začínajú byť nervózni. Nervózni sú aj tí, ktorí uvažujú, či si vezmú hypotéku na bývanie už teraz, alebo ešte počkajú, či ceny nehnuteľností pôjdu nadol. 

Developer YIT Slovakia chce čakateľov postrčiť v tejto krízovej dobe veľmi inovatívnym spôsobom. YIT Slovakia sa len nedávno dohodol s realitnou kanceláriou Bosen Real Estate Group, že klientom, ktorí si u nich kúpia byt, napríklad v nedávno dokončenom projekte Zwirn 1, pomôžu predať jeho starý byt.

„Vnímame medziročný pokles predaja, najmä v segmente hypotekárnych klientov. Keď porovnávame napríklad tohtoročný prvý kvartál s minuloročným, pokles na trhu je približne 50 %. Preto sme sa rozhodli našim klientom pomôcť a adresovať neistoty spojené s dostupnosťou potrebného financovania,“ vysvetlil pre portál Finsider Peter Dovala, riaditeľ developerských projektov YIT Slovakia.

Štatistiky YIT Slovakia jasne ukazujú, že Slováci financujú novú nehnuteľnosť aj z peňazí, ktoré získali z predaja starej nehnuteľnosti. Práve preto sa táto spoločnosť snaží uľahčiť kupujúcemu predaj starého bytu, aby si mohol dovoliť kúpiť novú nehnuteľnosť.

Rýchlosť predaja

Realitná kancelária garantuje predaj starého bytu za dopredu dohodnutú cenu, a to do troch mesiacov. „Ak sa realitnej spoločnosti nepodarí nehnuteľnosť v dohodnutom čase predať, peniaze za prvú splátku nového bytu, ktorý si z ponuky YIT klient kúpi, dostane v plnej výške naspäť,“ uvádza developer na svojom webe.

Podľa developera je prvá časť kúpnej ceny 20 percent z celkovej kúpnej ceny bytu. Ako prípad uviedol portál Finsider dvojizbový byt v Zwirne 1, ktorý stojí 360-tisíc eur. To znamená, že developer vráti zákazníkovi až 72-tisíc eur.

„Suma môže byť veľmi variabilná, 25-tisíc eur pri menších bytoch a pri väčších pokojne až do výšky nad 100-tisíc eur,“ uviedol Dovala. Ak sa starý byt nebude dariť predať, realitná kancelária môže ísť s cenou o niečo nižšie, samozrejme, po dohode a súhlase zákazníka. 

V súčasnosti je rýchly predaj starého bytu naozaj veľký problém. Odborník a analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický pre portál uviedol, že „bez zaujímavej cenovky sa byt nemusí v súčasnosti predať vôbec“. 

Služba na podporu predaja starej nehnuteľnosti za novú je veľkým benefitom spoločnosti YIT Slovakia. Taktiež ponúka aj zvýhodnenú hypotéku na úrovni úrokovej sadzby 1,29 %, ktorá je platná pre apartmány v projekte Magnolia 2. Zľavu získajú aj zákazníci, ktorí si kúpili nehnuteľnosť od YIT Slovakia za posledných 10 rokov, či tí, ktorí kúpia dva byty alebo nebytový priestor s bytom či kanceláriou.

Developer taktiež ponúka kupujúcemu finančný bonus na zariadenie bytu, a to od 10- do 40-tisíc eur.

Prirodzene, cieľom developera je predať byty v ich projekte za najvyššiu cenu. Je logické, že klientom ponúka iné benefity, aby nemusel znižovať ceny svojich bytov.

Zdroje: Finsider , YIT

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá