PRIESKUM: Autá s najviac najazdenými kilometrami na Slovensku. Zisti, či je v zozname aj to tvoje

  • Štúdia odhaľuje priamu súvislosť medzi počtom najazdených kilometrov a hodnotou vozidla pri jeho predaji
  • Zdôrazňuje to dôležitosť presných údajov na tachometri
auto
Ilustračná fotografia, freepik/@standret
  • Štúdia odhaľuje priamu súvislosť medzi počtom najazdených kilometrov a hodnotou vozidla pri jeho predaji
  • Zdôrazňuje to dôležitosť presných údajov na tachometri

Rozdielne vozidlá slúžia na odlišné účely, preto sa ich počet najazdených kilometrov môže po niekoľkých rokoch používania výrazne líšiť. Inzertné portály sú však plné áut, ktoré majú málo najazdených kilometrov za podozrivo výhodné ceny. To vyvoláva otázky, či sú údaje na ich tachometroch naozaj pravdivé.

Spoločnosť carVertical, ktorá sa zaoberá spracovaním automobilových dát, uskutočnila na Slovensku prieskum s cieľom zistiť priemerný počet najazdených kilometrov vozidiel určitých značiek v danej krajine, aby mohli vodiči porovnať výsledky prieskumu s počtom najazdených kilometrov áut, s ktorými jazdia.

Nárast rizika

Vozidlá s vyšším počtom najazdených kilometrov sú zvyčajne lacnejšie, preto sa mnohí kupujúci rozhodnú pre kúpu takýchto vozidiel a ušetria tak peniaze. Takéto rozhodnutie však so sebou podľa odborníkov prináša riziká, pretože mnohé diely môžu byť opotrebované a auto sa môže kedykoľvek pokaziť.

Hoci stav tachometra vozidla naznačuje jeho kondíciu a možnú cenu, dá sa ním ľahko manipulovať a meniť. Nepoctiví predajcovia znižujú počet najazdených kilometrov, aby mohli vozidlo predať za vyššiu cenu, ako je jeho skutočná hodnota.

„Ak vlastníte vozidlo s výrazne vyšším počtom najazdených kilometrov ako je priemer na trhu, môže byť z hľadiska výdavkov na prevádzku menej predvídateľné, pretože u jednotlivých dielov vzniká vyššie riziko poruchy. Auto s pôvodným počtom najazdených kilometrov však bude mať vždy vyššiu hodnotu ako auto so stočenými kilometrami,“ radí Matas Buzelis, automobilový expert zo spoločnosti carVertical.

Vyšší priemerný počet najazdených kilometrov

Z automobilov vyrobených v roku 2008 a preverených na Slovensku mali najvyšší priemerný nájazd vozidla značiek Audi (212 622 km), BMW (208 464 km) a Mercedes-Benz (204 327 km). Keď hovoríme o vozidlách vyrobených v roku 2013, ktoré sú staré 10 rokov, najvyšší počet najazdených kilometrov má stále Audi (186 122 km), nasleduje Škoda (185 407 km) a BMW (173 463 km). 

Medzi 5-ročnými vozidlami, vyrobenými v roku 2018, je držiteľom prvého miesta Škoda (129 342 km), za ňou nasleduje Volkswagen (121 390 km) a potom Audi (106 491 km).

Autá vyššej triedy sú naozaj obľúbené v krajinách s kvalitnými cestami a dobre vyriešenou dopravnou infraštruktúrou. Vodiči dochádzajúci do práce na dlhšie vzdialenosti si často vyberajú prémiové vozidlá, pretože ich viachodinová jazda stojí menej úsilia. Pričom v mestskom prostredí aj autá ekonomickej triedy odvádzajú perfektnú prácu. 

Značky Škoda, Audi a Volkswagen sú vhodné na dlhšie dochádzanie do práce vďaka dôrazu na komfort, bezpečnosť a technológie. Tieto značky zvyčajne ponúkajú pohodlné sedadlá, pokročilé asistenčné systémy a inovatívne možnosti infotainmentu, ktoré dokážu spríjemniť dlhé jazdy.

Vplyv na hodnotu pri ďalšom predaji vozidla

Medzi vozidlami vyrobenými v roku 2008 má najnižší počet najazdených kilometrov Nissan (144 478 km), v tesnom závese za ním sa drží Mazda (160 881 km) a Ford (167 171 km). Situácia sa mení v mladšom segmente vozidiel vyrobených v roku 2013, kde sa do čela dostáva Renault so 113 014 km po prvých 10 rokoch používania. Nissan má na tachometri v priemere 125 436 km a Ford 143 546 km.

Najnižší kilometrový nájazd medzi vozidlami, ktoré opustili výrobný závod v roku 2018, má Mazda (39 610 km), nasleduje Nissan (58 185 km) a ďalej Toyota (61 082 km).

Ak počet najazdených kilometrov vozidla výrazne presahuje priemerný počet kilometrov typický pre danú značku, mal by majiteľ zvážiť jeho predaj. Stav tachometra úmerne súvisí so spoľahlivosťou – opotrebované diely si vyžadujú viac údržby, čo vedie k drahým opravám vozidiel.

Zdroj: carVertical

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá