REBRÍČEK: Na Slovensku demokracia trpí, patríme medzi najhorších v EÚ. Sme na úrovni Poľska a Maďarska

  • Obsadili sme 47.miesto. Oproti minulému roku sme si pohoršili o päť priečok
  • Slovensko podľa indexu nie je plnohodnotnou demokratickou krajinou
  • Nóri sú nielen najdemokratickejšia krajina, ale patria medzi najšťasnejšie
slovensko_vlajka
TASR/ Martin Baumann
  • Obsadili sme 47.miesto. Oproti minulému roku sme si pohoršili o päť priečok
  • Slovensko podľa indexu nie je plnohodnotnou demokratickou krajinou
  • Nóri sú nielen najdemokratickejšia krajina, ale patria medzi najšťasnejšie

Severské krajiny každoročne obsadzujú prvé priečky v rebríčku najdemokratickejších krajín sveta. Ani teraz tomu nie je inak. Najlepšie hodnotenie podľa indexu Economist Intelligence Unit (EIU) za rok 2020 získalo Nórsko. Nasleduje Island a Švédsko.

Analytici skúmali stav demokracie v 165 nezávislých štátoch a dvoch teritóriách. Posledné miesta obsadila KĽDR, nad ňou sa ocitli Konžská demokratická republika a Stredoafrická republika.

Krajiny Južnej Ameriky nás predbehli

Slovensko obsadilo 47. miesto, pričom si pohoršilo až o päť priečok oproti minulému roku. Získali sme z desiatich bodov len 6,97, čím sme prvýkrát klesli pod hodnotu sedem bodov. Najlepšie skóre sme dosiahli v roku 2006, mali sme 7,40. Hodnotenie podľa indexu nás zaraďuje medzi krajiny, ktoré majú nedostatočné demokratické zariadenia.

zdroj: EIU

Z európskych postkomunistických krajín označenie plnohodnotne demokratickej krajiny nedosiahla ani jedna. Najlepšie na tom je Estónsko, ktoré je na 27. mieste. Susedné Česko nás predbehlo o 16 miest a je tak na 31. mieste. Spomedzi postkomunistických krajín je na tom lepšie ako my ešte Lotyšsko (38.) a Litva (42.).

Korona – nekorona, toto je najštastnejšia krajina sveta. Slovensko preskočilo v poradí Uzbekistan

Maďarsko sa delí o 55. miesto s Filipínami a napríklad Chorvátsko je 59. spolu s Ghanou. V celosvetovom rebríčku sa nad Slovenskom nachádza Kolumbia, pod ním Argentína. Poľsko je o tri priečky nižšie ako Slovensko, o dve miesta pod ním potom Bulharsko.

Východná Európa dopadla najhoršie

TASR ďalej informuje, že východná Európa ako celok si oproti predchádzajúcemu roku výrazne pohoršila. „V strednej Európe sa zvýraznila priepasť medzi najvyššie postavenými krajinami Českom a Slovinskom a zvyškom regiónu,“ píšu analytici.

Vývoj podľa analytikov naznačuje krehkosť demokracie v tejto časti sveta a sklony vlád posilňovať v čase krízy svoju moc na úkor občianskych slobôd. „Pandémia taktiež zvýraznila niektoré pretrvávajúce problémy v regióne, napríklad nedostatočne fungujúce inštitúcie a slabú politickú kultúru,“ uvádza sa v analýze s tým, že priemerné skóre východnej Európy v oblasti politickej kultúry (4,67) a je vôbec najhoršie zo všetkých svetových regiónov. Napríklad subsaharská Afrika v tomto ukazovateli zaznamenala 5,24 bodu.

zdroj: pixabay/krivis

Najhoršie výsledky od roku 2006

V západnej Európe počas roka 2020 stratili status plnohodnotných demokracií Francúzsko a Portugalsko. TASR informuje, že dovedna 13 krajín v tomto regióne má podľa EIU plne demokratický režim. Medzi krajiny s nedostatočnou demokraciou patria napríklad aj Taliansko či Belgicko. Z krajín mimo tejto oblasti tiež USA či Izrael.

Priemerné svetové skóre medziročne pokleslo z 5,44 bodu na 5,37, čo je najhorší výsledok od roku 2006, kedy analytici Economist Group začali vydávať výročný index demokracie.

zdroj: EIU

Demokratickí aj šťastní Nóri

Nórsko nie je len najdemokratickejšou krajinou, ale patrí medzi najšťastnejšie. Aj keď rebríček za rok 2020 nie je ešte známy, faktom je, že prvým priečkam už roky kraľujú škandinávske krajiny. Pravidelne sa na vrchole strieda Nórsko, Fínsko či Dánsko. Tri roky po sebe je najšťastnejšou krajinou Fínsko. V prieskume sa naposledy porovnávalo 156 krajín. Slovensko je na 38. mieste.

Naša krajina sa podľa Forbes minulý rok však stala 27. najlepšou krajinou sveta na rodinný život a výchovu rodiny. Najlepšie je na tom Island a najhoršie USA a Mexiko. Len 35 krajín porovnával cestovateľský portálu Asher & Lyric.

Zdroje: TASR, Forbes, Asher & Lyric., EIU

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech