Recept na drahé potraviny? Ministri hovoria o špeciálnom porovnávači cien, takto má fungovať

  • Ladislav Kamenický a Richard Takáč komunikujú o zakúpení špeciálneho nástroja
  • V Maďarsku funguje tento systém od polovice minulého roka
Kamenický, potraviny
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, Roman Hanc
  • Ladislav Kamenický a Richard Takáč komunikujú o zakúpení špeciálneho nástroja
  • V Maďarsku funguje tento systém od polovice minulého roka

Na pomoc spotrebiteľom pri výbere a nákupe základných potravín by mohol byť čoskoro dostupný nový nástroj. Ide o iniciatívu rezortu financií, ktorý pracuje na vytvorení informačného systému umožňujúceho porovnanie cien základných potravinárskych tovarov.

Tento krok by mal zjednodušiť rozhodovanie spotrebiteľov pri nákupe. Zaujímavý model tohto systému už existuje u našich južných susedov, a preto sa uvažuje o možnosti adaptácie a kúpy tohto systému pre potreby Slovenska.

Na nedávnom stretnutí na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR diskutovali o situácii v oblasti cien a potravín, minister financií Ladislav Kamenický a minister pôdohospodárstva Richard Takáč (obaja z hnutia Smer-SD), informovala TASR.

Kamenický oznámil, že Slovensko sa v rámci monitorovania a reakcie na vývoj cien potravín zamieri za inšpiráciou do Maďarska. Tento krok nasledoval po ich stredajšom stretnutí, keď obaja ministri preberali možné stratégie a opatrenia v tejto dôležitej oblasti.

Kolegovia plánujú ísť do Maďarska, kde majú celkom zaujímavý nástroj, ktorým sa porovnávajú ceny viacerých výrobcov jednej kategórie nejakých tovarov, ako sú napríklad základné potraviny – syry, vajíčka, maslo, chlieb a podobne,“ priblížil minister financií. 

S použitím uvedeného nástroja si podľa Kamenického slov spotrebitelia vedia porovnať, v ktorom reťazci je cena daného tovaru najlepšia „Spotrebitelia, ktorí sú citliví na cenu, napríklad seniori, sa tak môžu rozhodnúť, ktorý tovar si v ktorom obchode zakúpia,“ vysvetlil.

Spomínané porovnania by podľa Kamenického mali byť pomocou pre spotrebiteľov. „Potrebujeme na jeho zavedenie však čas, aby sme systém vedeli pripraviť. Ja by som radšej kúpil takýto nástroj hotový, Maďari ho majú. Bolo by to podľa mňa lacnejšie, ako si vyvíjať vlastný systém, ak existuje vyhovujúci systém v nejakej inej krajine,“ dodal minister financií.

Nástroj na porovnávanie cien v Maďarsku

V Maďarsku funguje štátny porovnávací systém Árfigyelő od polovice minulého roka. Získal dokonca už aj ocenenie kvality v súťaži Webová stránka roka. Zákazníci môžu porovnávať denné ceny v 78 kategóriách produktov – čo znamená spolu takmer 2 000 rôznych potravinárskych produktov. Árfigyelő pomáha maďarským rodinám šetriť peniaze a čas pri nakupovaní, informoval o tom maďarský úrad pre hospodársku súťaž.

Zdroje: TASR, gvh.hu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá