Reťazec oznámil, že na Slovensku končí s jednorázovými produktami z plastu už tento mesiac

  • Kaufland sa minulý rok zaviazal vyradiť jednorazový plastový riad a slamky zo svojej ponuky
  • Malo to byť do do konca roka 2019, napokon svoj cieľ naplní ešte skôr
pixabay.com, archív Startitup
  • Kaufland sa minulý rok zaviazal vyradiť jednorazový plastový riad a slamky zo svojej ponuky
  • Malo to byť do do konca roka 2019, napokon svoj cieľ naplní ešte skôr

Ročne tak reťazec odľahčí záťaž na životné prostredie o vyše 6 miliónov jednorazových plastových pohárov, 5 miliónov kusov jednorazových plastových príborov a riadov a o takmer 1,8 milióna kusov jednorazových plastových slamiek.

„Od 30. mája nenájdete v našich predajniach jednorazový plastový riad vrátane slamiek. Nahradili sme ich ekologickými variantmi z papiera a dreva,“ vysvetlila zámery spoločnosti Kaufland jej hovorkyňa Lucia Langová.

zdroj: pexels.com

Spoločnosť reaguje na trend ekológického zmýšľania vo svete. „Už od vstupu na slovenský trh boli igelitové tašky v našich predajniach spoplatnené a od roku 2013 sme zakázali využívanie mikroplastov v našej kozmetike.,“ vysvetlila.

Vizuálne pútavá „eko“ kampaň

zdroj: Respect APP

Kaufland sa rozhodol podporiť svoju udržateľnú víziu aj príťažlivou kampaňou. „Vizuálnou skratkou ukazujeme, že plastový príbor a slamky ukrajujú z krajiny a ničia ju, preto sa ich Kaufland rozhodol zbaviť. Vizuály vznikli kombináciou 3D modelovania a reálnej fotografie,” vysvetlila pre Startitup creative director z agentúry Respect APP Lenka Slovák Bónová. Viac o kampani sa dozvieš TU.

zdroj: Respect APP

Spoločnosť obnažila uhorky

Nákupný reťazec už pred časom deklaroval, že svoje uhorky od slovenských výrobcov a bio šalátové uhorky nebude viac baliť do plastového obalu. Namiesto toho budú dostupné bez neho. Firma tvrdí, že takto dokáže ušetriť až 15 ton plastového odpadu ročne.

zdroj: pixabay.com

„Medzi dlhodobé priority spoločnosti Kaufland patrí trvalá udržateľnosť a boj proti plastom. Preto sme sa už minulý rok v júli verejne zaviazali, že do roku 2025 znížime spotrebu plastov minimálne o 20% a zabezpečíme 100% recyklovateľnosť umelých obalov našich privátnych značiek,“ vyjadrila sa pre Startitup hovorkyňa spoločnosti Lucia Langová.

Bez palstov ušetríme 22 miliárd eur

Ráznu stopku znečisťovateľom životného prostredia dal aj Euróspky parlament. Do roku 2021 chce zakázať predaj všetkých jednorazových plastových výrobkov. Do roku 2025 chce potom vyzbierať 30 % objemu plastových fliaš a do roku 2029 to má byť 90 %. Zákon už schválili aj európski poslanci.

Táto legislatíva zníži náklady spojené s poškodzovaním životného prostredia o 22 miliárd eur, čo je odhad nákladov plastového znečistenia v Európe do roku 2030. Európa teraz získala legislatívny rámec, za ktorý sa môže zasadzovať na medzinárodnej scéne, nakoľko znečistenie morí plastmi má globálny charakter,‟ uviedla spravodajkyňa Frédérique Ries (ALDE, BE).

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá