Revolučná slovenská aplikácia: V reálnom čase rozpozná na ulici kradnuté auto

  • HAKA bude mať aplikáciu, ktorá odhalí kradnuté autá v reálnom čase
  • Stačí si dať napríklad telefón do držiaka vo vozidle tak, aby mohol snímať autá pred tebou a aplikácia bude identifikovať ukradnuté autá sama
Facebook/Štefan Farkaš, Facebook/HAKA
  • HAKA bude mať aplikáciu, ktorá odhalí kradnuté autá v reálnom čase
  • Stačí si dať napríklad telefón do držiaka vo vozidle tak, aby mohol snímať autá pred tebou a aplikácia bude identifikovať ukradnuté autá sama

HAKA je občianska organizácia, ktorá už dlhšiu dobu pomáha poškodeným občanom vypátrať ich ukradnutý majetok. Združenie teraz oznámilo prípravu novej aplikácie HAKATRON, ktorá odhalí ukradnuté autá v reálnom čase. Informuje portál FonTech.sk.

Ukradnuté vozidlá identifikuje sama

Bohužiaľ aj v roku 2020 je kradnutie vozidiel stále v móde a z toho dôvodu existuje viacero spôsobov, ako ukradnuté autá vypátrať. Jedným z nich je aj obrátiť sa na občianske združenie HAKA („Hľadá sa auto, krádeže automobilov“), ktoré už od roku 2016 pomáha poškodeným občanom vypátrať ukradnuté autá či bicykle a asistuje aj pri pátraní po nezvestných osobách.

Do skupiny je zapojených množstvo ľudí, pričom len na oficiálnej facebookovej stránke aktuálne nájdeme viac než 206 000 členov.

HAKA okrem možnosti evidencie ukradnutého vozidla podľa fotografií, EČV či VIN čísla na svojej stránke a skupine na Facebooku priniesla minulý rok aj aplikáciu HAKA System+ pre Android a iOS, kde je možné kradnuté vozidlá jednoducho vyhľadať. V tejto databáze sú údaje priamo z Ministerstiev vnútra SR a ČR.

zdroj: HAKA
zdroj: HAKA

Zakladateľ skupiny Štefan Farkaš nedávno pridal na Facebook príspevok s informáciou, že HAKA pripravuje novú aplikáciu s názvom HAKATRON, ktorá bude EČV vozidiel vyhodnocovať v reálnom čase. Stačí si dať napríklad telefón do držiaka vo vozidle tak, aby mohol snímať autá pred tebou a aplikácia bude identifikovať ukradnuté autá sama.

Čítaj viac: Slovák vytvoril aplikáciu, ktorá nájde bez problémov tvoje ukradnuté auto alebo bicykel

Peniaze vyzbieral aj od ľudí

Napriek tomu, že je novinka podľa Farkaša stále vo vývoji, poskytol zakladateľ aj video, ako aplikácia nasnímané EČV vyhodnocuje. Dokonca bude údajne časom schopná rozoznávať nie len značky, ale aj samotný automobil podľa tvaru svetiel, karosérie či farby.

Rozpozná tak nie len to, či je auto ukradnuté, ale napríklad aj či EČV na ňom sedia s údajom v databáze. Farkaš na tento systém údajne minul 15 000 eur a je dokonca ochotný kvôli nemu zadĺžiť seba aj občianske združenie. Neskôr však oznámil, že na aplikáciu sa mu od fanúšikov skupiny podarilo vyzbierať 1500 eur.

Novú aplikáciu s názvom POMÁHAM CHRÁNIŤ predstavil prednedávnom aj Policajný zbor Slovenskej republiky. Aplikácia sa v súčasnosti nachádza v prvej fáze a určená je osobám, ktoré sa stanú obeťami domáceho násilia. Dostupná je zatiaľ len pre obyvateľov Trenčianského kraja, no ďalšie verzie prinesú jej dostupnosť aj do ďalších miest po celej krajine.

Od aplikácie si PZ SR sľubuje predovšetkým bezpečnejšiu formu ohlasovania trestných činov, nakoľko pri niektorých prípadoch môže vytočenie núdzového čísla 158 znamenať zvýšené nebezpečenstvo zo strany útočníka/páchateľa.

Zdroj: fontech.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech