Slovák vytvoril aplikáciu, ktorá nájde bez problémov tvoje ukradnuté auto alebo bicykel

  • Zakladateľ Štefan Farkaš nám prezradil viac o tom, ako skupina HAKA funguje
  • Skupina, ktorá sa spojila na to, aby nezištne pomáhala
  • Pomohli nájsť už 58 áut
  • Zamestnanci polície, občania a médiá sa vďaka tejto skupine spojili pre dobrú vec
collage
Facebook/Štefan Farkaš/Pixabay
  • Zakladateľ Štefan Farkaš nám prezradil viac o tom, ako skupina HAKA funguje
  • Skupina, ktorá sa spojila na to, aby nezištne pomáhala
  • Pomohli nájsť už 58 áut
  • Zamestnanci polície, občania a médiá sa vďaka tejto skupine spojili pre dobrú vec

Skupina HAKA – Hľadá sa auto – krádeže automobilov, je stále viac známa, a to nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Mohli by ste ju predstaviť tým, ktorí o nej ešte nepočuli?

Skupina HAKA vznikla za účelom bezplatnej pomoci poškodeným spoluobčanom a členom skupiny. Myšlienkou HAKA skupiny je, že sa nenecháme okrádať. Práve tým, že je to občiansky projekt, máme obrovskú podporu občanov a médií. Je to naozaj čistý projekt ľudí bez zisku. Som veľmi pyšný na to, že sa ľudia dokázali takto spojiť a bojovať za spravodlivosť. Skupina HAKA je dôkazom toho, že si ľudia dokážu pomáhať. Nikdy nedovolíme, aby sa táto skupina spolitizovala alebo aby sa tu vytváral nejaký zisk.  

Prečo ste sa vôbec rozhodli vytvoriť takúto skupinu?

Skupina vznikla z našej potreby realizovať sa a pomáhať.

Koľko ľudí momentálne pracuje vo vašom tíme?

V HAKA tíme pracuje 20 ľudí a všetci samozrejme dobrovoľne, bez nároku na odmenu.

Najprv ste fungovali iba prostredníctvom facebookovej stránky a neskôr ste vymysleli aj aplikáciu s názvom HAKA System + a HakaBike, ktorá k nej neskôr pribudla. Koľko užívateľov momentálne tieto aplikácie využíva?

Skupina HAKA má 200-tisíc členov na Facebooku. Aplikácia HAKA System+ má 110-tisíc užívateľov. Druhá aplikácia na vyhľadávanie kradnutých bicyklov HakaBike má momentálne do 2000 užívateľov, nakoľko ešte iba začína.

Ako vyzerá samotný postup pri nahlásení straty automobilu či bicykla do aplikácie?

Poškodený odpovie na dotazník a zašle odpovede späť. Pošle na seba kontakt a následne fotografie hľadaného auta/bicykla.Táto časť je zverejnená na Facebooku. Auto v aplikácii sa dostáva na políciu až po nahlásení. So súhlasom vlastníka vozidla prosíme o zdieľanie a hľadanie. Ak niekto nájde hľadané auto alebo bicykel, mal by ihneď volať linku polície (158) a následne HAKA tím na číslo 0940 703 802. Medzi kontaktmi nájdete aj kontakt na vlastníka vozidla.

Máte z tejto aktivity aj nejaký príjem alebo to robíte nezištne?

Realita je taká, že za prevádzku a výjazdy sme boli každý mesiac v mínuse 600 eur. Od októbra sa snažíme pomocou sponzorov dostať stav financií a nákladov aspoň na nulu. Aplikácia a pátranie je pre ľudí absolútne bezplatná. Neplatia vôbec nič.

Ak sa vďaka tejto aplikácii podarí vozidlo alebo bicykel nájsť, ako vyzerá návrat k pôvodnému majiteľovi? Zavolá mu polícia alebo ho na nájdené auto či bicykel upozorní aplikácia?

Nájdenie funguje tak, že nálezca kontaktuje políciu a následne HAKA tím. Polícia zadrží páchateľov a dá informácie majiteľom. HAKA odmení nálezcu nálepkou, ktorú si môže nalepiť do svojho auta alebo na bicykel a dá informácie ostatným členom na facebookovú skupinu.

Koľko áut a bicyklov sa vám do dnešného dňa podarilo vďaka aplikáciám nájsť?

K dnešnému dňu sa našlo 58 áut a 5 bicyklov.

Stretli ste sa aj s nejakou negatívnou odozvou, poprípade s vyhrážkami?

Áno, občas sa v skupine objavia zlodeji áut alebo neprajníci. Naučili sme sa s tým žiť. Má to svoje pozitíva aj negatíva.

Okrem bežných občanov spolupracujete aj so štátnymi orgánmi. Aké konkrétne orgány to sú a ako sa vám s nimi spolupracuje?

S Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a taktiež s Policajným zborom. Spolupráca je od začiatku postavená na neoficiálnej báze, kde nám od začiatku existencie skupiny HAKA pomáhajú pracovníci krajskej kriminálnej polície, rôznych obvodných kriminálnych polícií a rôzne iné zložky Policajného zboru, odkiaľ dostávame obrovskú podporu. Všetko to bolo postavené na neoficiálnej spolupráci radových príslušníkov Policajného zboru. Žiadna oficiálna pomoc z vedenia MVSR ani z PZSR nebola.

V podstate nás ako občanov v tej dobe, na začiatku existovania našej skupiny, odmietli. Ďalšia spolupráca sa riešila pred dvoma týždňami, keď nás oslovili, že by predsa len radi začali s oficiálnou časťou spolupráce. Debaty o spolupráci sa momentálne iba rozvíjajú a bolo nám prisľúbené, že sa budú snažiť vyhovieť našim požiadavkám. Radoví zamestnanci polície, občania a médiá. Tieto tri hlavné zložky HAKA tímu idú jedným smerom a to proti zlodejom.

Je podľa vás lepšie nahlásiť krádež auta alebo bicykla do aplikácie HAKA, ako zavolať na políciu?

Nie je to lepšie. Najprv je potrebné nahlásiť krádež auta na políciu. Následne do aplikácie HAKA. Polícia koná zo zákona a HAKA koná v rámci dobrovoľnosti. Čiže pomoc formou občan občanovi.

Nedávno ste na vašej facebookovej stránke uverejnili, že sa váš tím rozrástol o prvé služobné vozidlo HAKA. Je toto vozidlo financované s vlastných zdrojov?

Vozidlá máme momentálne už dve. Náš sponzor nám vozidlá zapožičiava. Na naftu máme 4 sponzorov, ktorí prispievajú mesačne po 200 eur. Táto spolupráca s firmami začala od októbra 2018. Doteraz sme náklady aj na túto činnosť platili zo svojho. Veľmi nám pomoc firiem pomohla. Aspoň sa nám znížili už tak veľké náklady na prevádzku okolo HAKA.

Kto patrí medzi vašich sponzorov?

Overenie-vozidla.sk, kupujemjazdenku.sk, sego.sk, overeniestk.sk, Europcar, Carsten.

V akých krajinách okrem Slovenska sa vám podarilo nájsť ukradnuté autá či bicykle?

Aplikácia HAKA je pripojená online v týchto databázach kradnutých vozidiel: Maďarsko, Belgicko, Slovensko, Slovinsko, Česko, Nemecko, Litva, Holandsko.

Venuje sa HAKA skupina aj iným aktivitám, ako pomáhaniu s hľadaním ukradnutých vozidiel a bicyklov?

Áno, venujeme sa aj mimoriadnym akciám. Pomáhame pri vážnych dopravných nehodách, mávame akcie, kedy ideme darovať krv, pomáhame pri pátraniach, keď sa stratí dieťa, tehotná žena alebo dôchodca. Jednoducho pomáhame ohrozeným ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Takže primárne sa zameriavame na hľadanie ukradnutých vozidiel a bicyklov, ale ľudský život nám nie je vôbec ľahostajný. Naše heslo je, že sme tu pre ľudí a nikomu sa neotočíme chrbtom.V rámci možnosti sa snažíme každému vyjsť v ústrety a pomôcť ako sa dá.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá