Revolučný návod na zdravé starnutie: Vedci prezradili, ako žiť kvalitne a dlho

  • Po rokoch zbierania dát a ich vyhodnotení prišli vedci s výsledkami
  • Výskum potvrdil to, čo mnohí tušili
Starší muž skáče do vzduchu a žena ho drží za ruku.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Po rokoch zbierania dát a ich vyhodnotení prišli vedci s výsledkami
  • Výskum potvrdil to, čo mnohí tušili

Každý z nás chce žiť kvalitne, dlho a zdravo. Vedci sa rozhodli zistiť, ako to dosiahnuť.

Ich cieľ bol nájsť spôsob, ako žiť do sedemdesiatky bez chronických ochorení, fyzických obmedzení, straty pamäti a psychických problémov, píše portál iDnes.cz.

Vedci zistili, že výsledky sú nádejné. Ak budeš nasledovať pár odporúčaní, môžeš si udržať svoje zdravie a vitalitu aj v staršom veku.

Strava, životný štýl, rodina a spánkový režim

Vedci sledovali viac ako 45-tisíc zdravotníčok počas 20 rokov. Na začiatku mali účastníčky priemerný vek 60 rokov. Žiadna z nich nemala vážne chronické ochorenie. Vedci zisťovali, ktoré z nich zostanú zdravé a v dobrej kondícii.

Skúmali ich stravu, životný štýl a rodinné zázemie. Pozorovali, koľko času trávia sedením, sledovaním televízie, chôdzou a státím, doma aj v práci. Zaznamenávali aj ich fyzickú aktivitu, ako beh, bicyklovanie a cvičenie. Veľmi dôležitý bol aj ich spánkový režim. 

Kritériá pre zdravé starnutie 

Po rokoch dôkladného zbierania a vyhodnocovania dát vedci konečne prišli s výsledkami. Zo skupiny sledovaných žien, 41 percent dokázalo starnúť bez chronických ochorení. Z týchto žien si 16 percent udržalo nezhoršené fyzické funkcie. Duševné zdravie zostalo stabilné u 44 percent a problémy s pamäťou sa vyhli 52 percentám.

Napriek tomu, že mnohé ženy dosiahli pozitívne výsledky v jednotlivých oblastiach, všetky kritériá pre zdravé starnutie splnilo iba deväť percent účastníčok. Tento výsledok ukazuje, aké náročné je dosiahnuť optimálne zdravie vo vyššom veku, aj keď je to možné pri dodržiavaní správnych návykov a životného štýlu.

žena so zdvihnutými rukami
zdroj: Unsplash/Danilo Calic

Vedci preto zdôrazňujú význam komplexného prístupu k zdraviu, ktorý zahŕňa fyzickú aktivitu, správnu stravu a starostlivosť o duševné zdravie.

Výskum dokázal očividné

Ako informuje portál tvnoviny.sk, výskum tiež ukázal, že dlhé sedenie nám škodí. Ak stráviš dve hodiny denne pred televízorom, znižuješ svoje šance na zdravé starnutie o 12 percent. Riešením je byť aktívny. Len hodina stredne až vysoko intenzívneho cvičenia môže zvýšiť tvoje šance na zdravé starnutie o 14 percent.

Vedci navrhujú jednoduchý plán. Každý deň venuj aspoň tri hodiny ľahkej aktivite a aspoň 30 minút intenzívnejšiemu cvičeniu. Obmedz čas strávený pred televízorom na menej ako tri hodiny denne, pretože je to horšie ako sedenie pri práci.

Ak máš sedavé zamestnanie a nemôžeš si dovoliť tri hodiny ľahkej aktivity denne, zníž čas sedenia inými spôsobmi. Napríklad večer si pridaj viac času na intenzívnejšie cvičenie, namiesto 30 minút si zacvič hodinu.

Praktické odporúčania

Ak tráviš veľa času sedením v práci, vedci odporúčajú niekoľko praktických tipov. Skús vymeniť bežný stôl za nastaviteľný, aby si mohol pravidelne meniť polohu medzi sedením a státím. Takto môžeš minimalizovať negatívne účinky dlhodobého sedenia.

Ak nemáš možnosť používať nastaviteľný stôl, zameraj sa na časté prestávky. Každých 30 minút sa postav a prejdi sa aspoň na päť minút. Choď do kuchyne po pohár vody, zober si niečo na jedenie z chladničky, alebo sa jednoducho prejdi po kancelárii. Dôležité je, aby si sa pravidelne hýbal a nezostal sedieť celý deň.

Tieto krátke prestávky majú veľký prínos pre tvoje zdravie. Pomáhajú znižovať krvný tlak a stabilizovať hladinu cukru v krvi. Čím častejšie si budeš robiť takéto prestávky, tým lepšie sa budeš cítiť a znížiš riziko zdravotných problémov spojených so sedavým spôsobom života.

Aj keď sa štúdia zamerala na ženy, vedci tvrdia, že tieto odporúčania sú rovnako prospešné aj pre mužov. Takže, nezáleží na tom, či si muž alebo žena, dodržiavaním týchto tipov môžeš zlepšiť svoje zdravie a kvalitu života.

Zdroje: iDnes.cz, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá