Kandrík
Matej Kandrík/SITA/AP, Alexander Zemlianichenko
pjimage (11)
Matej Kandrík/SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Riaditeľ STRATPOLu: Rusko politizuje Sputnik V na úkor životov vlastného obyvateľstva (ROZHOVOR)

  • Na tému diania okolo ruskej vakcíny Sputnik V sme sa rozprávali s riaditeľom nezávislého think tanku STRATPOL Matejom Kandríkom
  • Rusi nie sú schopní vyrobiť 2,5 miliárd vakcín, ktoré si svet objednal. Ani Matovičove 2 milióny nevidí reálne
  • Okrem toho nám prezradil, čo môžeme čakať od Bidena, akým hrozbám Slovensko čelí a ako vníma nového riaditeľa SIS
  • Na tému diania okolo ruskej vakcíny Sputnik V sme sa rozprávali s riaditeľom nezávislého think tanku STRATPOL Matejom Kandríkom
  • Rusi nie sú schopní vyrobiť 2,5 miliárd vakcín, ktoré si svet objednal. Ani Matovičove 2 milióny nevidí reálne
  • Okrem toho nám prezradil, čo môžeme čakať od Bidena, akým hrozbám Slovensko čelí a ako vníma nového riaditeľa SIS

Matej Kandrík je doktorand politológie so špecializáciou na bezpečnostné a strategické štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne. Od roku 2015 je šéfredaktorom bezpečnostného portálu On War | On Peace, ktorý sa venuje strategickému mysleniu, vojenstvu a bezpečnosti. V roku 2016 absolvoval výskumný pobyt na Univerzite obrany vo Varšave. Odborne sa venuje témam ako komplexný prístup k obrane, paramilitarizmus, hybridné hrozby, strategickú komunikácia či propaganda. Participoval na viacerých medzinárodných výskumoch a príležitostne prispieva do zahraničných i slovenských médií.

zdroj: Matej Kandrík

Je riaditeľom STRATPOL-u, nezávislého think tanku zriadeného pre výskum medzinárodných vzťahov, bezpečnostnej a obrannej politiky. Jeho primárne zameranie spočíva v bezpečnosti Slovenskej republiky pôsobenia NATO a EÚ, transatlantických vzťahoch a globálnych záležitostiach.

  • Či je vakcína Sputnik V naozaj hybridná hrozba Ruska
  • O čo ide Rusom a či sú reálne dodávky Sputnika V, ktoré sľúbili
  • Aký signál vysiela Matovič našim zahraničným partnerom a ako Ukrajinci vnímajú jeho žarty
  • Čo znamená nástup Bidena pre náš región

Okolo Sputnika V je to hotová telenovela. Už v decembri sa objavovali nepravdivé informácie, že Rusi požiadali o registráciu EMA. Ako hodnotíte to, čo sa posledné mesiace deje okolo ruskej vakcíny?

Podľa môjho názoru je úplne nespochybniteľné, že dianie okolo ruskej vakcíny nesie na medzinárodnej úrovni viacero znakov politickej hry a vplyvového pôsobenia. Keď sa pozrieme na Rusko je to krajina, ktorá má pomerne malú mieru zaočkovanosti svojho obyvateľstva, a pritom Rusko veľmi aktívne pracuje na tom, aby dostávalo Sputnik V do zahraničia. Je to politizácia vakcíny na úkor vlastného obyvateľstva.

Prečo sa to deje? Keď Rusi majú tak málo zaočkovaných, prečo naďalej ponúkajú vakcínu zahraničiu?

Má to dva hlavné dôvody. Vývoz Sputnika V do zahraničia pridáva Rusku ako krajine, ktorá ho vyvinula na prestíži a na dôveryhodnosti. Aj v Rusku bojujú s nedôverou obyvateľstva voči očkovaniu. Vývozom do zahraničia môžu deklarovať svojim občanom: Pozrite sa, očkujú sa Sputnikom v toľkých krajinách, očkujú sa s ním v Európskej únii. Je to niečo, čo zvýši dôveryhodnosť vakcíny, a to aj v rámci domáceho obyvateľstva a samozrejme, čím viac krajín bude očkovať Sputnikom V, tým väčšia dôvera bude aj na zahraničných trhoch. Súčasne platí, že manévruje Rusko tak, aby krajiny dostali do situácie, že ak chcú Sputnik, musia porušiť vlastné pravidlá.

sputnik vakcína
zdroj: TASR/Zsolt Szigetvary/MTI via AP

CNN informovalo o 2,5 miliardách dávok, ktoré si mali krajiny po celom svete objednať. Vychádzali pritom z údajov Ruského fondu priamych investícií (RDIF). Sú Rusi naozaj schopní vyrobiť toto množstvo?

Nie. To je hra Ruska. Oni skôr hľadajú výrobné kapacity v iných krajinách. Zazmluvnené majú kapacity v Indii, Južnej Kórei či Brazílii a rokujú aj s ďalšími krajinami. Rusko nemá samo o sebe dostatočné kapacity vo farmaceutickom priemysle na to, aby bolo schopné vyprodukovať také množstvo vakcín.

Nie Spuntik V, ale Johnson&Johnson zmení boj s pandémiou. Výrobca je schopný vyrobiť až miliardu dávok tento rok

Sú reálne Matovičom avizované dva milióny vakcíny Sputnik V pre Slovákov?

Príliš reálne to nevidím. Ak som to dobre zachytil vo vystúpeniach vládnych predstaviteľov plnenie zmluvy je nastavené tak, že Slovenská republika uhrádza len množstvo, ktoré reálne príde (podobné informácie zazneli v rozhovore ministra obrany Jaroslava Naďa pre SME, pozn. red.). To znamená, že zmluva nemusí byť tak úplne fixovaná na pevný objem vakcín, ako to bolo prezentované a medializované predtým. 

Andrej Danko informáciu o objeme vakcín spochybnil. Uviedol, že ich má byť menej, okolo jedného milióna. Samozrejme, je veľmi otázne, nakoľko je Andrej Danko dôveryhodný zdroj. Avšak ako jeden z prvých informoval, že z Moskvy priletí lietadlo a donesie vakcíny. 

 

zdroj: SITA/Marek Lukáč

Tvrdenia Rusov opakovali aj najvyšší predstavitelia Česka a Slovenska. Andrej Babiš tvrdil, že o registráciu požiadali. Marek Krajčí tvrdil, že EMA schváli vakcínu do konca marca. Človek sa musí prirodzene pýtať či je sila ruských dezinformácií taká silná, alebo či naši politici klamali zámerne?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: SME

Najnovšie