Sputnik V sa vyrába v bývalej fabrike na biologické zbrane. Svet si objednal 2,5 miliardy dávok, stihnú sa vyrobiť?

  • Naďalej ale existujú pochybnosti či sú Rusi schopní dodať objednané dávky
  • Rôzne krajiny vo svete si dokopy objednali viac dve ako miliardy dávok Sputnika V
  • Sputnik V vyrába 7 fabrík v Rusku, výrobnú kapacitu nemajú veľkú  
  • Napríklad fabrika pri Petrohrade vyrobila iba 1,8 milióna dvojdávkových súprav do začiatku februára
pjimage (7)
TASR/AP, Sandor Ujvari
  • Naďalej ale existujú pochybnosti či sú Rusi schopní dodať objednané dávky
  • Rôzne krajiny vo svete si dokopy objednali viac dve ako miliardy dávok Sputnika V
  • Sputnik V vyrába 7 fabrík v Rusku, výrobnú kapacitu nemajú veľkú  
  • Napríklad fabrika pri Petrohrade vyrobila iba 1,8 milióna dvojdávkových súprav do začiatku februára

Ruská vakcína Sputnik V, ktorú tajne zakúpil premiér Igor Matovič sa vyrába na netradičnom mieste. Naďalej ale existujú pochybnosti či sú Rusi schopní dodať objednané dávky. Rôzne krajiny vo svete si dokopy objednali viac dve ako miliardy dávok Sputnika V.

Matovičov nákup zaujal zahraničné médiá. Sputnik V nazvali Putinovou vakcínou a všimli si aj „bratislavskú kaviareň“

CNN získala exkluzívne zábery z vnútra fabriky, ktoré nám dávajú odpoveď na niektoré otázky. Fabrika sa nachádza v Volginskom približne 70 kilometrov od Moskvy. V minulosti slúžila sovietskym vedcom na skúmanie biologických zbraní. V súčasnosti tam pôsobí spoločnosť Generium Pharmaceutical, ktorá bola zmluvne dohodnutá na zvýšenie výroby Sputnik V.

Sputnik V vyrába 7 fabrík v Rusku 

Licenciu na vakcínu kontrolujú dve štátne inštitúcie, výskumný ústav a štátny investičný fond. Fabrika je jedným zo siedmich výrobných centier vakcíny v Rusku. 

Vedúci pracovník spoločnosti Generium Dmitrij Poteryaev pre CNN uviedol, že spoločnosť mala spočiatku menšie problémy, kým sa jej podarilo optimalizovať výrobu. „Teraz každý mesiac vyrábame niekoľko miliónov dávok a dúfame, že sa dostaneme na ešte vyšší počet dávok, napríklad 10 alebo 20 miliónov mesačne,“ uviedol Poteryaev. Presný počet dávok, ktorý v súčasnosti fabrika vyrába, nešpecifikoval.  

Ruská vakcína sa stala jednou z najviac objednávaných na svete, pričom najmenej 30 krajín, od Argentíny po Slovensko, zatiaľ podpísalo zmluvy za vyše 2,5 miliardy dávok, vyplýva z údajov Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý je zodpovedný za výrobu a distribúciu vakcíny.

Fabrika v Petrohrade vyrobila iba 1,8 milióna súprav

Denník New York Times získal vyjadrenie výkonného riaditeľa spoločnosti Biocad Dmitriho Morozova. Biocad pôsobí pri Petrohrade a získal zákazku v septembri a do začiatku februára vyrobil iba 1,8 milióna dvojdávkových súprav. New York Times upozorňuje, že to má ďaleko od stoviek miliónov, ktoré Kremeľ sľúbil zahraničným kupujúcim.

vakcína rusko sputnik
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

Morozov pre denník uviedol, že jeho továreň je schopná navýšiť výrobnú kapacitu na dvojnásobok. New York Times uvádza, že či v skutočnosti Sputnik V nie je len takzvanou mäkkou silou v rukách Ruska a kladie otázku, či vývoz vakcín do sveta nejde na úkor obyvateľov domovskej krajiny. Podľa posledných medializovaných informácií doteraz prvú dávku dostalo len približne 3,2 milióna obyvateľov.

Strategická môže byť výroba v zahraničí, tá je ale len na začiatku

Z dlhodobého hľadiska môže byť pre Rusko strategická výroba vakcíny v zahraničí. Doteraz podpísali dohody so spoločnosťami v Indii, Južnej Kórei, Kazachstane, Brazílii a Číne. Podľa New York Times to však vyzerá, že týmto spoločnostiam zostávajú mesiace do výroby vakcíny. Podľa agentúry Reuters India dokáže vyrobiť ročne 300 miliónov dávok.

V hre je aj Srbsko a Irán, dokonca aj niektoré európske štáty. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz mal vyjadriť ochotu vyrábať ruské vakcíny. Nemecko by ich mohlo vyrábať tiež, ale nemecká kancelárka Angela Merkel uviedla, že to prichádza do úvahy až po schválení Európskou liekovou agentúrou. Igor Matovič si tiež vie predstaviť výrobu Sputnika V na Slovensku.

Hovorca Kremľa Dmitrij S. Peskov minulý mesiac uviedol, že budúca zámorská produkcia uspokojí zahraničný dopyt a zabráni sa nedostatku doma. Dovtedy však ostáva záhadou, či Rusi dodajú Matovičove vakcíny načas do júna. Doteraz Maďarsku dodali len zlomok vakcín z objednaných dvoch miliónov.  

Zdroje: CNN, New York Times, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK