Matovičove dva milióny dávok Sputnika sú len rozprávka. Rusi sa o tom ani nezmienili, očkovanie viazne aj tam

  • Premiér Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že dohodol pre Slovensko dva milióny dávok ruskej vakcíny Sputnik V
  • Matovičov počet dávok, ktoré je Rusko schopné dodať sa javí ako čoraz nereálnejší
  • Spochybnili ho aj bývalí premiéri Robert Fico a Peter Pellegrini. Fico sa odvoláva na ruské kontakty
  • Rusi doteraz zaočkovali len zlomok svojho obyvateľstva. Sľubovaný počet vakcín nedodali ani do Maďarska
Igor
TASR/Jaroslav Novák
  • Premiér Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že dohodol pre Slovensko dva milióny dávok ruskej vakcíny Sputnik V
  • Matovičov počet dávok, ktoré je Rusko schopné dodať sa javí ako čoraz nereálnejší
  • Spochybnili ho aj bývalí premiéri Robert Fico a Peter Pellegrini. Fico sa odvoláva na ruské kontakty
  • Rusi doteraz zaočkovali len zlomok svojho obyvateľstva. Sľubovaný počet vakcín nedodali ani do Maďarska

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že dohodol pre Slovensko dva milióny dávok ruskej vakcíny Sputnik V, ktoré by Rusi mali dodať ešte do júna tohto roka. Uviedol to minulý týždeň na tlačovej konferencii s tým, že rokovaním s ruským ministrom hospodárstva strávil hodiny. Dohodu označil za „malý zázrak“ a nevyhol sa ani zavádzaniu a dezinformáciám ohľadom Sputnika, na ktoré upozornil denník SME.

Ladislav Miko: EÚ nezlyhala, vakcíny zasiahla geopolitická hra. Británia dostala evidentne viac, ako my

Matovič blázni, tvrdí Fico 

Matovičov počet dávok, ktoré je Rusko schopné dodať sa javí ako čoraz nereálnejší. „Máme informáciu, že ruský výrobca dnes nemá možnosť dodať Slovensku dva milióny vakcín, lebo nemá kapacitu zabezpečiť ani vlastný trh,“ povedal minulý týždeň Peter Pellegrini (HLAS-SD) v relácii TV Markíza Na telo.

vakcína rusko sputnik
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

Jeho slová utorok potvrdil aj bývalý premiér Robert Fico, ktorý sa odvoláva na svoje kontakty v Rusku. Spochybnil rokovania premiéra s Ruskou federáciou o dodávkach vakcíny Sputnik aj jeho slová o množstve dávok, ktoré by nám vedeli poskytnúť.

Fico tvrdí, že premiér klamal o tom, že by nám Rusko vedelo poskytnúť dva milióny dávok vakcíny Sputnik. „Neexistuje žiadna oficiálna objednávka na dva milióny kusov takejto vakcíny a rovnako nie je ani žiadne potvrdenie, že by takéto niečo bolo k dispozícii,“ hovorí a odvoláva sa na kontakty Smeru-SD v Rusku. Matoviča označil za blázna. „Jednoducho povie nejaký príbeh a je presvedčený, že tento príbeh je pravdivý,“ dodal Fico.

Veľké dodávky do Európy až po masovom očkovaní Rusov

Ruské médiá ani štátne agentúry tiež neuvádzajú počet dohodnutých dávok, len citujú Matovičovu kritiku Európskej únie, meškajúcich vakcín, ochotu nakúpiť Sputnik a v neposlednom rade Matovičove chválospevy na ruskú vakcínu.

Izvestia informuje, že v ruskej televízii Rusko 24 šéf ruského Fondu priamych investícií (RDIF) Kirill Dmitriev, ktorý stojí za vakcínou a Matovič s ním mal rokovať očakáva, že Slovensko čoskoro schváli Sputnik V. „Vidíme, že Maďarsko schválilo (vakcínu), dúfame, že to v blízkej budúcnosti schváli aj Slovensko a možno aj niekoľko ďalších štátov,“ uviedol Dmitriev, ktorý sa považuje za blízkeho priateľa Putinovej dcéry Kateriny Tichonovej. Ruský podnikateľ sa mal vyjadriť, že Rakúsko má záujem o výrobu ruskej vakcíny.

Matovič, Krajčí, vakcína
zdroj: TASR/Dano Veselský, Jaroslav Novák, AP

 

Ruské médium RBC cituje Matovičove tvrdenie o dvoch miliónoch dávok, ale poukazuje na predchádzajúce tvrdenie zástupcov vakcíny Sputnik V. Dmitriev uviedol, že veľké dodávky ruskej vakcíny do Európy plánujú na jún 2021, po tom, ako vakcínu schváli Európska agentúra pre lieky (EMA) a ruskí občania prejdú masovým očkovaním.

Ten istý Dmitriev uvádzal, že jeho spoločnosť už podala žiadosť k EMA. Vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko v utorok v relácii Braňo Závodský Naživo na Exprese však potvrdil, že Rusko si doteraz nepodalo žiadosť o registráciu. „Opakovane sme si to overovali. Bolo požiadané len o vedecké poradenstvo, asi si len overujú, čo majú doložiť a či tým vôbec disponujú,“ vysvetlil Miko.

Zaočkovali len zlomok obyvateľov 

Rusko navyše zaočkovalo len zlomok svojich obyvateľov. Tempo očkovania v Rusku sa síce zrýchlilo, no ešte stále je relatívne pomalé. Pre agentúru AP sa tak vyjadril nezávislý dátový analytik Alexander Dragan, ktorý monitoruje regionálnu mieru zaočkovanosti.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: TASR, Izvestia, RBC, Braňo Závodský Naživo, SITA, Denník N , DW, Denník N, SME , SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech