Ladislav Miko: EÚ nezlyhala, vakcíny zasiahla geopolitická hra. Británia dostala evidentne viac, ako my

  • Dodávky vakcín mohla naštrbiť aj geopolitická hra, potvrdzuje to Ladislav Miko z Európskej komisie
  • Europoslanci však dodávajú, že v ďalšom mesiaci môžeme od EMA čakať ďalšiu certifikovanú vakcínu a Sputnik V tak nebude potrebné použiť
  • Dodávky vakcín mohla naštrbiť aj geopolitická hra, potvrdzuje to Ladislav Miko z Európskej komisie
  • Europoslanci však dodávajú, že v ďalšom mesiaci môžeme od EMA čakať ďalšiu certifikovanú vakcínu a Sputnik V tak nebude potrebné použiť

Vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko a europoslanci Vladimír Bilčík a Peter Pollák v relácii Braňo Závodský Naživo na Exprese prezradili, kedy sa meškajúce dávky vakcín dostanú na Slovensko. Pripustili, že netušia, prečo dostala Británia od spoločnosti AstraZeneca vyšší počet dávok, zároveň však dodávajú, že vakcínu Sputnik V by malo Slovensko oželieť.

Európa mohla byť tvrdšia

Ladislav Miko informoval, že podľa informácií média CNN ohľadom očkovania v Británii sa AstraZeneca, pravdepodobne, nezachovala voči Európskej únii férovo a dodala jej menej vakcín. „Kontrolovali sme to. Zmluvy s Britániou a EÚ boli podpísané v rovnakom čase a nelíšia sa. To znamená, že ich musela táto spoločnosť Británii dodať skôr,“ vraví Miko.

Napriek tomu, že spoločnosti AstraZeneca Slovensko platí 1,78 eur za vakcínu a Británia dvojnásobok, podľa Mika sa nejedná o dôvod, respektíve zlyhanie, pre ktoré spoločnosť dodala Európskej Únii menej dávok.

PREHĽAD VAKCÍN: AstraZeneca je proti mutácii takmer bezmocná, Pfizer prekonáva očakávania

„EÚ háji aj ekonomické záujmy slabších krajín, tie majú vakcínu za lepšiu cenu. Je to pochopiteľné. Vakcíny sa rozdeľujú na počet obyvateľov, nie sumu, ktorú za nich štát platí. Počet aktuálne zaistených dávok je 2,6 miliardy. Máme teda určite zaistené dve dávky pre každého obyvateľa EÚ.

Finálny deadline ich dodania stále nie je úplne jasný, pretože vieme, že bude možno potrebné dodať upravené vakcíny pre nové mutácie. Všetky firmy by však mali dodať sľúbené dávky do konca leta 2021. V súčasnej dobe máme k 18. februáru dodaných 36 miliónov dávok a v priebehu marca by sa všetky firmy mali dostať naspäť k plánovanému harmonogramu a dobehnúť vzniknutý sklz,“ objasňuje Miko.

Ak Sputnik V povolíme, vláda preberá zodpovednosť na svoje ramená

Európska únia vníma ochotu Slovenska o sprístupnenie vakcíny Sputnik V ako opodstatnenú, no upozorňuje, že v takom prípade padá zodpovednosť o životy zaočkovaných na ramená slovenskej vlády. Napriek tomu, že je vedecký základ vakcíny Sputnik V a AstraZeneca takmer identický, Sputnik V o registráciu EMA ani nepožiadal. „Opakovane sme si to overovali. Bolo požiadané len o vedecké poradenstvo, asi si len overujú, čo majú doložiť a či tým vôbec disponujú.“

Zároveň si Miko myslí, že by verejná mienka, ktorou Krajčí aj Matovič obhajovali použitie vakcíny Sputnik V na Slovensku, nemala rozhodovať o bezpečností lieku. „EÚ reaguje jednoznačne. Ak štát v núdzovom mechanizme dovolí použitie tohto lieku, preberá na seba zodpovednosť. Rozhodovať o jeho bezpečnosti by však mali odborníci, nie verejnosť.“

Zuzana Baťová zo ŠÚKL jednoznačne odmietla, že by úrad mohol posúdiť bezpečnosť vakcíny. Dodáva, že sieť expertov ŠÚKL je vybudovaná na základe EMA, a preto treba využiť jej kapacity.

vakcína rusko sputnik
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

Europoslanec Vladimír Bilčík dodáva, že dobrou správou je pokles skepsy voči očkovaniu na Slovensku. „Prvé vakcíny sme v minulom roku očakávali až v apríli či máji. Vďaka EMA a EÚ máme tieto vakcíny už teraz. Treba povedať, že EK odkryla karty, všetky zmluvy sú verejne prístupné poslancom, čiže si to môže každý ísť prezrieť. EK zároveň sľúbila nápravu omeškaných dodávok. Stále platí, že do konca augusta by malo byť dodaných dostatok vakcín, aby sme zaočkovali 70 % obyvateľov.“

„Všetci sme si pred rokom predstavovali dodávky vakcín úplne inak. Pomerne rýchlo sa nám podarilo vakcínu vytvoriť aj za finančné prostriedky EÚ, síce meškajú, ale Slovensko by na trhu samo neuspelo. Európsku úniu v tejto veci potrebuje,“ reaguje Pollák na omeškané dávky vakcín.

Pomoc Slovensku je na ceste

Už zajtra by mali na Slovensko v rámci pomoci doraziť lekári z Rumunska. Možnosťou je aj cezhraničná pomoc, o ktorej sa rokuje s Maďarskom a Poľskom. Tá by spočívala v umiestnení slovenských pacientov do cezhraničných nemocníc. „Ďalej je možnosť SOS systému, to znamená, že by sme mohli zaslať 100 000 vakcín tam, kde je ich treba. Avšak, tretia vlna vrcholí všade a tie dávky by EÚ musela dostať z niektorého z členských štátov, ktorý by ich dobrovoľne uvoľnil,“ dopĺňa Miko.

Šéf lekárskej komory: Vláda premeškala príležitosť na zvládnutie boja s covidom. Sputnik nie je výstrel do neznáma

Bilčík chápe, že pre meškanie vakcín krajiny hľadajú aj iné dostupné prostriedky, aby zabránili stovkám úmrtí každý deň. Predpokladá však, že ďalšie schválenie vakcín môžeme čakať už v priebehu budúceho mesiaca, a preto nebude nutné použiť necertifikovanú ruskú vakcínu.

„Sputnik V je vakcína, ktorou sa v žiadnych masívnych číslach neočkuje. Srbsko dostalo 140 000 dávok. Toto však nie je súťaž. Dôležité je, kde budeme na konci, teda je podstatné, aby sme v lete mali zaočkovaných kritickú časť obyvateľstva,“ dodáva na záver.

Zdroj: Rádio Expres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech