Rieši niekto situáciu s medveďmi na vlastnú päsť? Za jediný deň sa našli dva mŕtve medvede

  • Zastrelená medvedica sa našla na ceste, ktorú miestni využívajú ako skratku do obchodu
  • Páchateľovi hrozí pokuta 5-tisíc eur
  • O premnožení medveďov sa v súčasnosti veľa diskutuje, podľa odborníčky nie je situácia vážna
medveď
TASR/Agent Green via AP/Polícia SR - Banskobystrický kraj
  • Zastrelená medvedica sa našla na ceste, ktorú miestni využívajú ako skratku do obchodu
  • Páchateľovi hrozí pokuta 5-tisíc eur
  • O premnožení medveďov sa v súčasnosti veľa diskutuje, podľa odborníčky nie je situácia vážna

Miestnym obyvateľom v obci Dúbravy sa naskytol otrasný pohľad. Ako informovala Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti, na lesnej ceste, ktorá je využívaná ako pešia cesta k miestnemu obchodu, bola nájdená zastrelená medvedica. Mala 10 rokov.

Keďže medveď je zákonom chránené zviera, páchateľovi hrozí pokuta najmenej 5-tisíc eur.

,,Krajský  vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov a prečinu pytliactva,“ ozrejmila polícia Banskobystrického kraja.

Lesy SR na sociálne sieti informovali, že medvedica vážila 130 kg a zastrelená bola v blízkosti smetných košov. Pri obhliadke medvedice našli v tele projektil väčšieho kalibru. 

,,S narastajúcou populáciou medveďa hnedého možno očakávať viac prípadov napadnutia hospodárskych zvierat a je vyššia pravdepodobnosť stretu s človekom. Nedávno v obci Kozelník pri Banskej Štiavnici medveď strhol jalovicu,“ píšu. 

Televízia TA3 tiež informuje, že za posledných 24 hodín to už bol druhý prípad uhynutého medveďa. V utorok podvečer turisti v Zadnej Suchej v doline Trsteník, Muránska planina, objavili telo šesťročného 200 kilového samca. 

Podľa privolaného lekára nemal medveď žiadne vonkajšie zranenia ani stopy po súboji s iným medveďom. Zvieraťu boli odobrané biologické vzorky, aby sa zistilo, či nezomrelo na následky otravy. 

Ako často v lese stretávaš medveďa?

Medveď na Liptove zabíjal

Na Liptove sa minulý mesiac udiala v dôsledku stretu človeka s medveďom tragická udalosť. Neďaleko obce Liptovská Lužná, našli nehybné telo 57-ročného muža. Na hlave, krku a boku mal poranenia, ktoré vyzerali ako po uhryznutí nejakého zvieraťa, navyše kúsok od tela sa našli medvedie stopy.

Podozrivý bol teda od prvej chvíle jasný – za smrťou človeka zrejme stojí medveď, čo okamžite spustilo na Slovensku horúce debaty o našej najväčšej šelme.

To, či sú medvede premnožené, aké sú nebezpečné, je totiž u nás už niekoľko rokov vážnou témou, kde proti sebe stoja nielen ochranári a poľovníci, ale medvede polarizujú aj samotnú spoločnosť – na tých, ktorí tvrdia, že aj medveď má v prírode svoje miesto a radšej pred človekom utečie, a tých, ktorí poukazujú na jeho premnoženie, nebezpečie a žiadajú zníženie populácie.

Premnožené nie sú, tvrdí zoologička

Teóriu o premnožení medveďov, však vyvrátila pre agentúru SITA zoologička Tatranského národného parku (TANAP) Erika Feriancová.

Podľa Feriancovej však v prípade medveďa hnedého nemôže byť v žiadnom prípade o premnožení reč. Zoologička pôsobiaca priamo v oblasti najčastejšieho výskytu medveďov vidí problém hlavne v nezodpovednom správaní ľudí.

„Veľkosť populácie akéhokoľvek druhu stúpa, pokiaľ mu to zdroje v území dovoľujú. Premnoženie nastáva, keď veľkosť populácie presiahne vhodné či dostupné zdroje a priestor. Nič podobné sa pri medvedej populácii na Slovensku neudialo,“ povedala pre agentúru SITA Feriancová.

Zoologička dodáva, že z hľadiska genetickej variability má v súčasnosti medveď hnedý na Slovensku ideálnu početnosť. Pre minimalizovanie počtu jeho stretov s človekom bude podľa nej dôležité, aby kompetentní ľudia našli na medzirezortnej úrovni riešenie, aby medvede obývali hlavne svoje prirodzené biotopy a prestali zachádzať do intravilánov miest a obcí. 

Dva medvede za dva dni

Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) objavila v priebehu 24 hodín dva uhynuté medvede, ktoré sa pravdepodobne stali obeťami pytliactva. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal Slavomír Held z odboru komunikácie rezortu. Ani v jednom z uvedených prípadov nešlo o synantropné medvede, teda jedince, ktoré stratili svoju plachosť, čím by sa stali nebezpečné pre človeka. V oboch prípadoch na mŕtvych jedincov upozornili ŠOP SR návštevníci lokalít, píše SITA.

Mŕtveho, 200-kilogramového samca našli v utorok podvečer v Muránskej planine. Telo približne šesťročného medveďa sa nachádzalo štyri metre od turistického chodníka v Zadnej Suchej v doline Trsteník, v katastrálnom území obce Šumiac (okres Brezno). Privolaný veterinárny lekár zviera obhliadol a zistil, že nemalo žiadne vonkajšie zranenia. Lekár preto odobral biologické vzorky, ktoré sa v súčasnosti laboratórne preverujú. Analýza vzoriek má preukázať, či zviera nezomrelo následkom otravy.

Ak by sa podozrenie z otravy medveďa v Muránskej planine potvrdilo, orgány činné v trestnom konaní začnú trestné stíhanie vo veci zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, ale aj možného zločinu nedovolenej výroby vysoko rizikových chemických látok a pytliactva. V takomto prípade by páchateľovi hrozil trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.

Zdroje: Polícia SR - Banskobystrický kraj, SITA, Lesy SR, TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech