Riešili Makóa, Očistec aj protesty. Čo prezradili prepisy rozhovorov Fica, Bödöra či Kaliňáka na odpočúvanej chate

  • Na uniknutých policajných videách sa známe tváre Smeru rozprávajú o čerstvých kauzách
  • So šéfom bezpečnostnej služby Bonul Miroslavom Bödörom rozoberali aj protivládne protesty
fico
TASR/TASR/Jaroslav Novák
  • Na uniknutých policajných videách sa známe tváre Smeru rozprávajú o čerstvých kauzách
  • So šéfom bezpečnostnej služby Bonul Miroslavom Bödörom rozoberali aj protivládne protesty

Muži zákona monitorovali chatu pri Leviciach, v ktorej sa vplyvné mená Smeru-SD stretávali so známymi advokátmi. Špeciálna prokuratúra priradila nahrávky ku spisu kauzy Očistec.

Na chate sa objavil napríklad šéf Smeru Robert Fico, ale aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Niekdajší stranícki kolegovia podľa všetkého nenavštevovali chatu spoločne.

V nej sa tak stretávali napríklad s advokátom Mariana Kočnera Marekom Parom, synom policajného exprezidenta Tibora Gašpara, ktorý je tiež advokátom, či šéfom kontroverznej nitrianskej bezpečnostnej služby Miroslavom Bödörom.

Preberali rôzne témy, no podľa videí zverejnených portálom Aktuality.sk predmetom debát boli aj čerstvé kauzy, ktoré sa dotýkajú ľudí blízkych práve strane Smer.

Na pretrase Makó

„Makóovi, keď doručili uznesenie a zavolali ho na výsluch, že odmietol vypovedať a že…,“ hovorí na jednej z nahrávok zverejnených Aktualitami syn Tibora Gašpara. Robert Fico dopĺňa: „V tej daňovej veci.“

„Hej. Že odmietol vypovedať a vyšetrovateľke povedal, že vy ešte uvidíte. A drbol dverami a odišiel preč.“ vysvetľoval Gašpar junior.

Ľudovít Makó je bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy stíhaný v kauze Očistec. Práve Makó spolupracuje s políciou a opozícia ho s chuťou označuje ako kajúcnika a často podkopáva jeho svedecké výpovede.

Makó sa spomína aj v ďalšom odposluchu. „A že vraj majú rozrobenú ďalšiu vetvu, mimo tejto, ktorá je obvinená, kde sa bavia o 1,7 milióna mesačne, mali urobiť na vratkách.“ hovorí Gašparov syn. Dodáva: „Makó„. Fico sa pýta, či sa Makó priznal aj v tejto veci. Gašpar mladší podčiarkol, že na základe jeho výpovede celá vec začala.

„On si myslel, že dostane zase ten istý štatút ako má u nás v Očistci, že ho vylúčia a bude mu dočasne odložené a oni ho šupli do tej 206-ky, do toho uznesenia. Preto z toho bol taký vyrušený.“ Opisuje Gašpar. 206-kou syn bývalého policajného šéfa myslel paragraf 206 Trestného poriadku. Ten hovorí o vznesení obvinenia.

Bödör s Ficom o protestoch

Stretnutia podľa jedného z odposluchov sa zúčastnil aj Miroslav Bödör, ktorý má pod palcom nitriansku bezpečnostnú službu Bonul, ktorej sa výrazne darilo na štátnych zákazkách práve za vlád Smeru.

Bödör sa pýta Fica, či robí druhého septembra protest. Fico mu odpovie, že jasné. „Aby som ja vedel ľudí zorganizovať,“ reaguje kontroverzný podnikateľ. Šéf Smeru odpovedá: „Ja budem všetkých vás informovať dopredu. To musíme urobiť.“ Protest sa nakoniec uskutočnil prvého septembra, a to na Deň ústavy v Košiciach. Išlo o protivládnu demonštráciu.

Na videu je aj Kaliňák

Na ďalšom odposluchu, ktorého video zverejnili taktiež Aktuality, sa objavil aj exminister vnútra za Smer Robert Kaliňák.

A že títo to robili pre nás, hej, čiže je to zločinecká skupina na čele, ktorej teda mám byť, samozrejme, ja a že je tam niekoľko teda tých úrovní a toto je tá spodná, ktorú akože chytili a nejak sa teraz snažia dostať, ako sa tie peniaze prepracovali ku nám. To si neviem dostatočne dobre predstaviť, ale pri tom, keď vidím, že čo má Noro v Dobytkárovi, tak… možné, aj keď neexistuje… takéto typy akože obchodných aktivít,” spomína známu kauzu Kaliňák.

Kaliňáka je vidieť aj na ďalšom zázname. „V súvislosti s nejakými kamerami, ale predpokladám, že tak sa mi zdalo, že denníckymi, nebol som si úplne istý, že skôr mi to prišlo, že dennícke a nejaký zamestnanec Bonulu,” hovorí. 

Bödör sa pýta či myslí zamestnanca jeho SBS-ky. Kaliňák pritaká: „Môžem sa skúsiť ale tak… do telefónu, aj keď mám vypnutý, ale možno sa mi to podarí. Idem to kuknúť? Ale nič extra tam nejak nebolo, tam boli stotisícové…”

Zdroj: Aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie