Róbert Džunko sedí vo väzení pre marihuanu: Každý z nás žije na 2,5 metri štvorcovom, nerátal som s 12,5-ročným trestom

  • Prípad mladého Róberta Džunka, ktorému skostnatená slovenská legislatíva môže zničiť život, vyvolal na Slovensku vlny odporu
  • Róbert je vo väzení už cez 2 roky, jeho pokorný postoj k väzbe odráža aj nádej a vieru v zmenu
  • Článok sme pôvodne vydali 25. júna 2021
Róbert Džunko
Unsplash/Roman Kasyan, Facebook/Michal Šimečka Progresívne Slovensko
  • Prípad mladého Róberta Džunka, ktorému skostnatená slovenská legislatíva môže zničiť život, vyvolal na Slovensku vlny odporu
  • Róbert je vo väzení už cez 2 roky, jeho pokorný postoj k väzbe odráža aj nádej a vieru v zmenu
  • Článok sme pôvodne vydali 25. júna 2021

Robo Džunko mal byť prepustený „na náramok“, no naďalej ostáva vo väzbe. Súd žiadosť prvotne odsúhlasil. Prečítaj si náš archívny článok z konca júna.

 

Jeho život sa zo dňa na deň zmenil. Róberta Džunka nemôžeme radiť k popredným slovenským dílerom drog, napriek tomu si vo väzení odpykáva 12,5-ročný trest. Ak by bol rozsudok právoplatný, a teda by sa Džunko nachádzal vo výkone trestu, jeho miesto by bolo jasné – v treťom stupni stráženia, medzi vrahmi a kriminálnikmi najhoršieho kalibru. Za jeho osud sa prihovárajú vrcholoví politici, čo ho teda odlišuje od iných väzňov?

Prvýkrát ho prichytili v roku 2017 s 12 g marihuany. Výsledkom bol podmienečný trest na 30 mesiacov s odkladom na 36 mesiacov. Róbert, ktorého už väčšina spoločnosti pozná pod prezývkou Robo, ďalej pracoval, stretával sa s kamarátmi, žil nekonfliktný život a podmienečný trest mu postupne plynul.

Býval so starými rodičmi, o ktorých sa príkladne staral až do ich smrti a neskôr si z platu financoval vlastný podnájom. 1.2.2019 ho však ho pri náhodnej razii v jednej košickej krčme opäť prichytili so 7,7 g marihuany.

Odvtedy je vo vyšetrovacej väzbe a je obvinený z opakovanej konzumácie a prechovávania marihuany podľa Trestného zákona paragraf 172 odsek 2 písmeno a). 12.9.2020 bol odsúdený Okresným súdom v Košiciach na 12,5 roka nepodmienečne, informuje Sloboda pre Roba, iniciatíva, ktorá vznikla na podporu a šírenie osvety o neprimeraných trestoch v danej veci.

Chcel si len uľaviť od bolesti

V čase, keď bol Džunko chytený pri náhodnej razii s niekoľkými gramami marihuany vo vrecku, mal už podmienku pre rovnaký prečin. Dnes je vo väzbe 29 mesiacov.

„Môj postoj sa k držaniu marihuany zmenil. Už by som to nespravil, no napriek tomu si myslím, že výška trestu v porovnaní s daným činom je veľmi vysoká,“ vraví Robo, ktorý, napriek tomu, že je 23 hodín z dňa v uzamknutej cele malinkej rozlohy, nestráca nádej.

Pred osudným večerom v krčme U legionárov v Košiciach prestal marihuanu užívať. Bolesti operovaného kolena, ktoré by mu do istej miery znemožňovali výkon rušňovodičskej práce, ho k nej znova priviedli. Napokon, jej analgetické a iné medicínske účinky študuje celý svet, vo viacerých krajinách sa aj využíva.

„Marihuanu som potom aj prestal užívať, nestálo mi to za to. Bohužiaľ, po určitom čase som mal operované koleno a nie som človek, ktorý by preferoval rôzne medikamenty. Potreboval som len, aby sa mi uľavilo od bolesti.“

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Sloboda pre Roba, Facebook/Michal Šimečka Progresívne Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá