Prezidentka udelila milosť Róbertovi Džunkovi odsúdenému za marihuanu

  • Džunkov príbeh pozná celé Slovensko
  • Prezidentka mu aktuálne udelila milosť
Róbert Džunko a Josef Šípoš
Facebook/Michal Šimečka Progresívne Slovensko, Martin Hojsík
  • Džunkov príbeh pozná celé Slovensko
  • Prezidentka mu aktuálne udelila milosť

Prípad Róberta Džunka, ktorý za marihuanu dostal 5 rokov za mrežami, pozná celé Slovensko. Aktuálne sa však v prípade objavil zvrat. Prezidentka Zuzana Čaputová mu udelila milosť.

Správu potvrdili Džunkov právny zástupca aj prezidentská kancelária pre tvnoviny.sk. Trest odňatia slobody mu prezidentka odpustila pod podmienkou, že do konca pôvodného trestu nespácha úmyselný trestný čin.

Róberta prvýkrát prichytili v roku 2017, keď mal pri sebe 12 gramov. Dostal vtedy podmienečný trest na 30 mesiacov s odkladom na 36 mesiacov. O dva roky neskôr, 1. februára 2019, ho opäť zastihla polícia počas razie v jednej z košických krčiem. Džunka vtedy zadržali so 7,7 g marihuany. Jeho príbeh sme rozobrali v tomto článku.

12.9.2020 bol odsúdený Okresným súdom v Košiciach na 12,5 roka nepodmienečne. Následne sa dočkal skrátenia trestu na 10 rokov. V januári tohto roka Krajský súd v Košiciach zrušil rozsudok okresného súdu a Róbertovi znížil trest na 5 rokov väzenia, informovali sme. 

Dnes, 30. septembra 2022, sa po viac ako troch rokoch dostal na slobodu.

Jeho príbeh je príkladom neprimerane vysokých trestov za marihuanu na Slovensku, ktoré postihli i ďalších odsúdených. Taktiež, prezidentka už pred Róbertom udelila milosť odsúdenému z rovnakého dôvodu.

Po Džunkovom prípade začali mnohí Slováci upozorňovať na to, že tieto tresty sú u nás skutočne neprimerané. Konkrétne môžeš za pár gramov marihuany dostať rovnaký trest, aký by niekto dostal za vraždu. 

Róbert tomu nemohol uveriť

Citujúc Róbertovo vyjadrenie k milosti od prezidentky je zrejmé, ako veľa to preňho znamená.

„Je to neopísateľný pocit, ešte stále tomu neverím. Ťažko sa mi hľadajú slová, lebo všetci dookola plačeme od radosti. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí za tie skoro štyri roky bojovali za zníženie trestov, ktoré sú v prípade konope na Slovensku nezmyselne vysoké a nič neriešiace, a tým, ktorí na mňa mysleli a akýmkoľvek spôsobom ma podporovali,“ povedal Džunko.

Róbertov život pred jeho odsúdením zahŕňal staranie sa o starých rodičov. Až do ich smrti bol príkladným vnukom, býval u nich a opatroval ich. Neskôr si zo svojho platu financoval vlastný podnájom. 

„Môj postoj sa k držaniu marihuany zmenil. Už by som to nespravil, no napriek tomu si myslím, že výška trestu v porovnaní s daným činom je veľmi vysoká,“ hovoril po 29 mesiacoch vo väzbe „Robo“, ako ho prezývali známi. 

Pracoval ako rušňovodič, užívanie marihuany prerušil

Robo vysvetľoval, že po svojej podmienke prestal marihuanu užívať. Avšak celý svet študuje rôzne analgetické a iné medicínske účinky tejto rastliny. Zároveň sa aj využíva v zdravotníctve vo viacerých krajinách. I Robo sa k nej vrátil z tohto dôvodu.

Ako vysvetlil, pomocou marihuany si chcel znížiť bolesti operovaného kolena. Tie mu totiž do istej miery znemožňovali vykonávať prácu rušňovodiča.

„Marihuanu som potom aj prestal užívať, nestálo mi to za to. Bohužiaľ, po určitom čase som mal operované koleno a nie som človek, ktorý by preferoval rôzne medikamenty. Potreboval som len, aby sa mi uľavilo od bolesti.“

„Nakoľko som v tom čase pracoval ako rušňovodič a chodil som na turnusy do Bratislavy, mesta, ktoré som dobre nepoznal, rozhodol som sa zaobstarať si určité množstvo pre osobnú spotrebu vopred. Bohužiaľ, v ten večer som zabudol, že ho mám vo vrecku. Skrátka som to zabudol vyložiť,“ opisuje večer, v ktorý ho zadržali.

Zdroj: tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá