Robert Džunko spoza mreží: Žijeme na 2,5 metri štvorcovom. Každý nový deň je o deň menej

  • Prípad mladého Róberta Džunka vyvolal na Slovensku vlny odporu
  • Vo väzení strávil približne 3 roky, no 30. septembra nastal zvrat, prezidentka mu udelila milosť
  • Rozhovor je jeho spoveďou spoza mreží, ešte keď iba dúfal, že sa odtiaľ jedného dňa dostane
Robert Džunko
Unsplash/Roman Kasyan, Facebook/Michal Šimečka Progresívne Slovensko
  • Prípad mladého Róberta Džunka vyvolal na Slovensku vlny odporu
  • Vo väzení strávil približne 3 roky, no 30. septembra nastal zvrat, prezidentka mu udelila milosť
  • Rozhovor je jeho spoveďou spoza mreží, ešte keď iba dúfal, že sa odtiaľ jedného dňa dostane

„Je to neopísateľný pocit, ešte stále tomu neverím. Ťažko sa mi hľadajú slová, lebo všetci dookola plačeme od radosti. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí za tie skoro štyri roky bojovali za zníženie trestov, ktoré sú v prípade konope na Slovensku nezmyselne vysoké a nič neriešiace, a tým, ktorí na mňa mysleli a akýmkoľvek spôsobom ma podporovali,“ reagoval Džunko na udelenie milosti.

Robovi Džunkovi bola udelená milosť prezidentkou 30. septembra. Prečítaj si náš archívny článok s Robertom spoza mreží.

Jeho život sa zo dňa na deň zmenil. Róberta Džunka nemôžeme radiť k popredným slovenským dílerom drog, napriek tomu si vo väzení do včera odpykával dlhoročný trest. Ak by bol rozsudok právoplatný, a teda by sa Džunko nachádzal vo výkone trestu, jeho miesto by bolo jasné – v treťom stupni stráženia, medzi vrahmi a kriminálnikmi najhoršieho kalibru. Za jeho osud sa prihovárali vrcholoví politici aj široká verejnosť. Čo ho teda odlišovalo od iných väzňov?

Prvýkrát ho prichytili v roku 2017 s 12 g marihuany. Výsledkom bol podmienečný trest na 30 mesiacov s odkladom na 36 mesiacov. Róbert, ktorého už väčšina spoločnosti pozná pod prezývkou Robo, ďalej pracoval, stretával sa s kamarátmi, žil nekonfliktný život a podmienečný trest mu postupne plynul.

Býval so starými rodičmi, o ktorých sa príkladne staral až do ich smrti a neskôr si z platu financoval vlastný podnájom. 1.2.2019 ho však pri náhodnej razii v jednej košickej krčme opäť prichytili so 7,7 g marihuany.

Odvtedy bol vo vyšetrovacej väzbe a bol obvinený z opakovanej konzumácie a prechovávania marihuany podľa Trestného zákona paragraf 172 odsek 2 písmeno a). 12.9.2020 bol odsúdený Okresným súdom v Košiciach na 12,5 roka nepodmienečne, informuje Sloboda pre Roba, iniciatíva, ktorá vznikla na podporu a šírenie osvety o neprimeraných trestoch v danej veci.

Chcel si len uľaviť od bolesti

V čase, keď bol Džunko chytený pri náhodnej razii s niekoľkými gramami marihuany vo vrecku, mal už podmienku pre rovnaký prečin. V čase realizovania tohto článku bol vo väzbe 29 mesiacov.

„Môj postoj sa k držaniu marihuany zmenil. Už by som to nespravil, no napriek tomu si myslím, že výška trestu v porovnaní s daným činom je veľmi vysoká,“ vraví Robo, ktorý, napriek tomu, že trávil 23 hodín z dňa v uzamknutej cele malinkej rozlohy, nestrácal nádej.

Pred osudným večerom v krčme U legionárov v Košiciach prestal marihuanu užívať. Bolesti operovaného kolena, ktoré by mu do istej miery znemožňovali výkon rušňovodičskej práce, ho k nej znova priviedli. Napokon, jej analgetické a iné medicínske účinky študuje celý svet, vo viacerých krajinách sa aj využíva.

„Marihuanu som potom aj prestal užívať, nestálo mi to za to. Bohužiaľ, po určitom čase som mal operované koleno a nie som človek, ktorý by preferoval rôzne medikamenty. Potreboval som len, aby sa mi uľavilo od bolesti.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Sloboda pre Roba, Facebook/Michal Šimečka Progresívne Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá