Robert Fico: Zabudli, odkiaľ prišli. Zo mňa nikdy nebude slniečkar a neoliberál

  • Bývalý premiér a predseda strany Smer na Facebooku zhodnotil odchod Pellegriniho a ďalších poslancov zo Smeru
  • Hovorí, že tieto „nové tváre"“ vychoval on a oni sa mu za to odmenili trieštením ľavice
  • Fico odkázal, že on bude vždy ľavičiarom, ktorý nepodľahne slniečkárskym a neoliberálnym trendom
  • Strana Smer vyzvala odídencov, aby sa vzdali funkcií, ktoré nadobudli ako členovia strany
Fico, Pellegrini
Robert Fico zareagoval na odchod Petra Pellegriniho zo Smeru, TASR/Pavol Zachar, Jaroslav Novák
  • Bývalý premiér a predseda strany Smer na Facebooku zhodnotil odchod Pellegriniho a ďalších poslancov zo Smeru
  • Hovorí, že tieto „nové tváre"“ vychoval on a oni sa mu za to odmenili trieštením ľavice
  • Fico odkázal, že on bude vždy ľavičiarom, ktorý nepodľahne slniečkárskym a neoliberálnym trendom
  • Strana Smer vyzvala odídencov, aby sa vzdali funkcií, ktoré nadobudli ako členovia strany

Robert Fico sa konečne vyjadril, čo si myslí o odchode Petra Pellegriniho so skupinou poslancov zo Smeru. Podľa vlastných slov mohol urobiť tlačovú besedu, no rozhodol sa napísať príspevok na Facebooku. Naznačil, že Pellegriniho jedenástka si neváži, čo pre nich Fico za celé tie roky robil.

Ja som ich učil

Je zvláštne, že tieto tzv. „nové tváre“ v politike som pred 20 rokmi učil abecede politiky. Držali sa ma silno za ruku rovnako, ako keď ide dieťa prvýkrát do školy, a keď robí prvé nesmelé kroky,“ píše predseda Smeru.

Ficov Smer sa rozpadá. Pellegrini oznámil mená, čo odchádzajú s ním

Skonštatoval, že ho veľmi mrzí, ako sa títo poslanci zachovali a že hovoria o „silnej sociálnej demokracii a zatiaľ sú to oni, čo ju trieštia a oslabujú,“ píše predseda Smeru. Pellegriniho vyhlásenia vníma len ako prázdne frázy a dodal, že až čas ukáže, kto je tu skutočný sociálny demokrat.

O slniečkároch a liberáloch

Ich slová o sociálnodemokratických hodnotách vnímam len ako masku, ktorú si nasadili na svoje tváre, aby prekryli svoje egoistické ciele a zmiatli našich voličov,“ uvádza Robert Fico.

Ako predseda strany SMER-SD môžem hrdo povedať, že odkedy som v politike, tak som presvedčený ľavičiar a nikdy nepodľahnem slniečkárskym a neoliberálnym trendom,“ uzavrel.

Pri odchode poslancov z klubu a prípadne aj strany býva zvykom usporiadať tlačovú konferenciu a zareagovať. Zatiaľ však…

Gepostet von Robert Fico am Mittwoch, 17. Juni 2020

Vráťte funkcie

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) vyzvala odchádzajúcich poslancov Národnej rady SR (NR SR), aby vrátili funkcie, ktoré za stranu získali v parlamente. Ako informuje vo svojom profile na sociálnej sieti, nemôžu zakladať novú politickú stranu a zároveň byť členmi Smeru-SD.

Strana tým reagovala na dnešnú tlačovú konferenciu podpredsedu NR SR Petra Pellegriniho, na ktorej vyhlásil, že k jeho vznikajúcemu politickému subjektu sa pridávajú poslanci parlamentu Richard Raši, Peter Žiga, Denisa Saková, Erik Tomáš, Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj-Eštok, Peter Kmec, Róbert Puci a Ján Blcháč.

Dnes Peter Pellegrini s 10 poslancami ohlásil založenie nového politického subjektu. Týmto de facto vyjadrili, že…

Gepostet von SMER – SD am Mittwoch, 17. Juni 2020

Týmto de facto vyjadrili, že prestávajú byť členmi strany Smer-SD a takto to aj vníma strana. Nemôžu zakladať novú politickú stranu a zároveň byť členmi strany Smer-SD. Vyzývame poslancov, ktorí sa dnes prezentovali ako úprimný, nový politický subjekt, aby sa takto úprimne a novo postavili aj k svojim mandátom. Tie nezískali ako súkromné osoby, ale vďaka účasti na kandidátke strany Smer-SD. Preto by mali zvážiť vrátenie funkcií, ktoré získali v NR SR,“ píše opozičná strana v stanovisku.

Ľavica pokračuje

Strana a jej predstavitelia odmietajú zúžiť politickú diskusiu len na debaty s odídencami, „akoby to boli hlavné a zásadné problémy Slovenska“. „Práve v čase koronakrízy, kedy by naša vlasť potrebovala čo najviac konkrétnych riešení, napríklad pre zamestnanosť, zdravotníctvo, sociálnu ekonomiku, hospodárstvo, nie je namieste zaoberať sa samými sebou. Ak sa rozhodli odísť zo strany, ktorá im počas 20 rokov ponúkala priestor na sebarealizáciu, tým považujeme túto tému za uzavretú a žiadame médiá, aby rešpektovali naše rozhodnutie, že sa nebudeme zúčastňovať týchto debát o strane Smer-SD,“ priblížila opozičná strana.

Všetkým členom Smeru-SD i sympatizantom sociálnej demokracie, ktorí ju podporujú, strana ďakuje. Na záver doplnila, že bude pokračovať v razantnej, konštruktívnej a ľavicovej opozičnej politike.

Pellegriniho koniec

Pellegrini 10. júna oznámil, že sa vzdal funkcie podpredsedu Smeru-SD, ktorého členom bol 20 rokov. Svoje rozhodnutie označil za jedno z najťažších v doterajšej politickej kariére. Zdôraznil, že si už nevedel predstaviť vedenie strany v tandeme s jej doterajším predsedom Robertom Ficom. Na dnešnej tlačovej konferencii potvrdil, že založí novú politickú stranu bez sponzorov v pozadí, ktorá bude silno antifašistická. Zaregistrovaná by mohla byť podľa jeho slov na jeseň.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK