„Robert Fico zhumpľoval Slovensko,“ tvrdí Cigániková. SMER vidí chybu niekde inde

  • Poslanci odpovedajú na otázku „Ako Fico zmenil Slovensko?“
  • Niektorí za ním vidia kriminálnika, iní zase uznávajú jeho kroky
  • Nevyhol sa ostrej kritike
fico smer ciganikova
TASR/Martin Baumann, Startitup
  • Poslanci odpovedajú na otázku „Ako Fico zmenil Slovensko?“
  • Niektorí za ním vidia kriminálnika, iní zase uznávajú jeho kroky
  • Nevyhol sa ostrej kritike

Vo vzduchu stále visí otázka Ficovej väzby, ktorú sme ti priblížili v predošlom článku. Zaujímal nás však názor poslancov aj na tému „Ako Robert Fico zmenil Slovensko?“, a preto sme sa na ňu spýtali 4 kandidátov strán, pri našej návšteve parlamentu.

Ostala po ňom skaza

Andrej Stančík z OĽaNO si myslí, že predseda strany SMER-SD krajinu určite zmenil, no k horšiemu. „Robert Fico vládol 12 rokov, za tú dobu mohol robiť reformy a posunúť Slovensko dopredu,“ hovorí Stančík. „Namiesto toho sa však viezol na reformách predošlých vlád, kúril, svietil a do toho rozkrádal.

Poslanec zároveň tvrdí, že miliardy eur poputovali do vreciek Ficových kamarátov. Vraví, že dnes sa vláda dozvedá to, čo tušili už dlho. „Zneužíva orgány činné v trestnom konaní na to, aby ničil opozíciu, čo nám, paradoxne, teraz hystericky a bez akýchkoľvek dôkazov vyčíta.

Stančíkovo zhrnutie na záver znie: „Robert Fico mohol za 12 rokov vybudovať zo Slovenska pýchu sociálnej demokracie a namiesto toho z nás spravil raj kleptokracie.

Nie všetky kroky boli nesprávne

Rovnakú otázku sme posunuli aj do Ficových vlastných radov, konkrétne poslancovi Ladislavovi Kamenickému. Ten vysvetľuje, že krajinu zmenila strana SMER-SD, ktorej bol Fico iba hlavným predstaviteľom.

Ako líder tejto strany vraj urobil „množstvo sociálnych opatrení pre Slovensko a národ slovenský“. Momentálna situácia mu pripomína akúsi pomstu voči spomínanému lídrovi.

Skritizoval aj samotné uznesenie slovami: „Považujem ho len za politický dokument, v ktorom vidím len dva trestné činy, a to sú daňové podvody pána Matoviča a pána Kisku.

poslanci nrsr
zdroj: Startitup

Peter Pčolinský zo strany Sme rodina ponúkol našej redakcii tak trochu diplomatickú odpoveď. „Myslím si, že jeho éra dvanástich rokov určite poznačila Slovensko. Nech si však občania spravia vlastný obraz, či pozitívne alebo negatívne,“ vyjadril sa.

Netvrdí však, že s niektorými jeho krokmi sám nesúhlasí. „Určite sú tu pozitívne veci, ako napríklad prijatie eura, ktoré sme prijali počas Ficovej vlády. To bol určite pozitívny krok,“ vysvetľuje poslanec. Priznáva ale, že sa dá nájsť veľa negatív. „Myslím si, že to je na dlhšiu debatu,“ zakončil.

Vražedná atmosféra

Jana Bittó Cigániková odpovedala pohotovo a ostro. „Zmenil Slovensko zásadne. Úplne ho zhumpľoval,“ vyjadrila sa kandidátka strany Sloboda a Solidarita. „Neviem, čo bolo skôr. Zároveň ho rozkradol a zároveň zobral ľuďom ideály o spravodlivom štáte, kde platí rovnosť a kde platí právo.

Cigániková si taktiež myslí, že Fico vlastnoručne zmenil vnímanie spoločnosti a aj poslancov samotných. Má tým konkrétne na mysli väčšiu toleranciu voči trestným činom, ktorú si aj sama všíma.

Nie len voči priestupkom, ale ja voči neetickosti, voči veciam, ktoré sa jednoducho robiť nemajú,“ pokračuje. Tento dopad vidí napríklad pri rozhovoroch o úplatkoch.

Ľudia sa ma často pýtajú, či je to vlastne dosť. Veď iba niekto zobral úplatok, iba niekto zneužil svoju pozíciu na to, aby sa dostal k informáciám, ktoré mať nemal, a využil ich na zničenie životov tých ľudí,“ popisuje sarkasticky.

fico smer
zdroj: TASR/Martin Baumann

Tvrdí, že Richard Sulík svojpomocne zmapoval časť káuz SMER-u, ktoré mohli Slovensko stáť pokojne miliardy eur. „A to boli len také, na ktoré prišli médiá.

Tam sa však negatívny vplyv Roberta Fica podľa Cigánikovej nekončí. „Viedlo to až k tomu, že zločinci boli presvedčení, že sú nepotrestateľní, a skončilo to vraždou Jána Kuciaka,“ krúti hlavou.

Upozorňuje ale, že sa tým nesnaží povedať že predseda SMER-u má túto smrť na svedomí, alebo, že si ju objednal. „Má ale na svedomí tú atmosféru, ktorú tu SMER spôsobil tým, že toleroval zločin.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá