Robert Kaliňák exkluzívne pre SIU: Na mňa a Fica si ešte nič nevymysleli, inak by sme boli dávno v base (ROZHOVOR)

  • Robert Kaliňák je jedným zo zakladajúcich členov strany SMER-SD
  • Stojí si za tým, že súčasná vláda spôsobila katastrofálny stav. Hovorí, že je pre všetkých únoscom
  • V rozhovore sa vyjadril aj k stretnutiu premiéra a členov vlády v SIS a tomu, ako ho vníma Luboš Blaha
Kaliňák starší thumb no text
  • Robert Kaliňák je jedným zo zakladajúcich členov strany SMER-SD
  • Stojí si za tým, že súčasná vláda spôsobila katastrofálny stav. Hovorí, že je pre všetkých únoscom
  • V rozhovore sa vyjadril aj k stretnutiu premiéra a členov vlády v SIS a tomu, ako ho vníma Luboš Blaha

„Za politickú kariéru som naozaj stretol desiatky tisíc ľudí. Dokonca som si s ním možno podal ruku, možno s ním mám fotku, ale fakt si ho nepamätám a neviem vylúčiť, že som sa s ním nebavil,“ povedal v úvode rozhovoru Robert Kaliňák v súvislosti so stretnutím s pánom Bödörom vo vínnej pivnici.

Hneď v úvode rozhovoru sa však Robert Kaliňák vyjadril aj k stretnutiu, ktoré sa odohralo v zasadačke na spodnom poschodí budovy SIS. 

Zdroje budú unikať aj smerom k opozícii

„Politici, ktorí sú teraz pri vláde, si to nikdy poriadne nevyskúšali a zjavne nedávali pozor, keď boli v opozícii. Bez ohľadu na vôľu predstaviteľov vlády sa dejú veľké chyby,“ hovorí s tým, že tento problém je oveľa závažnejší vplyvom toho, kto sa tam stretol.

Podľa Kaliňáka bolo témou tohto stretnutia vážna výmena názorov tak, aby ich nikto nemohol počuť, pretože aj pracovníci SIS boli poslaní preč. „Rozhovor budúcej spolupráce o kvetnatej budúcnosti to asi nebol,“ hovorí.

Slovensko je malá krajina, kde sa takmer nič neutají, za čím si stojí aj Kaliňák. Je podľa neho jasné, že zdroje budú unikať aj smerom k opozícii. „Za posledné dni sme mohli vidieť niekoľko tlačových konferencií, kde Róbert Fico doniesol dokumenty,“ opisuje.

Vraj boli pravé, potvrdené a obsah sedel tak, ako mal. Jediné, o čo predstaviteľov štátu žiada, je vysvetlenie, či sa občania majú dôvod niečoho obávať. Takéto stretnutie podľa Kaliňáka prináša právo na isté obavy.

Keď prišli do vlády, vyhodili všetkých skúsených

Premiér Eduard Heger reagoval, že stretnutie v SIS tajné nebolo. Kaliňák však v rozhovore uviedol, že keby neriešili nejaký veľký  problém, nebolo by potrebné iniciovať stretnutie na tomto mieste. Otázkou preňho teda zostáva, čo je reálne vo veci. Ako však sám povedal, v politike vždy všetko vyjde na povrch.

„Oni keď prišli do vlády, povyhadzovali všetkých skúsených, pretože to boli ľudia zo SMER-u a mali pocit, že by mohli byť zlí,“ opisuje Kaliňák a hovorí, že tým pádom sa súčasní predstavitelia vlády vraj nemali s kým poradiť o dôležitých záležitostiach.

Za problém teda Kaliňák považuje hlavne to, že vo vláde nie sú skúsení ľudia, ktorí sa v daných problematikách vyznajú. „Ja im to nevyčítam, je to nová vláda, môže si robiť nový tím,“ hovorí s tým, že on odborníkov nemenil, pretože boli zabehnutí a skúsení.

Ľudia sa podľa neho na výsledkoch, ktoré súčasná vláda prezentuje, zabávajú: „Čo rozhodnutie, to blbosť.“ Ako pokračuje, danú situáciu nehodnotí, pretože sa odráža na výsledkoch a politických preferenciách.

„Podľa môjho názoru situácia prerástla až tak, že nové vedenie SIS považovali za potrebné na tomto stretnutí oboznámiť s problémami a podozreniami o tom, že trestné stíhania, ktoré tu prebiehajú, sú manipulované,“ konštatuje.

Vyjadril sa aj k poslednej vlne zatýkania na najvyšších miestach 

Ako povedal Daniel Lipšic, klbko sa rozpletá. „Pravdu má v tom, že klbko sa rozpletá a ide to k najvyšším miestam.“ hovorí Kaliňák.

„Platí, že Česká republika má 70 až 80 ľudí vo väzbe, my máme 130, čo je dvakrát toľko, pričom oni sú dvakrát väčšou krajinou. Niečo teda nie je v poriadku. Rovnako tak ani nie je v poriadku, že Špecializovaný súd dal do väzby dvakrát toľko ľudí, ako predošlý rok,“ vysvetľuje Kaliňák.

Kaliňák spomína konkrétne uznesenie, ktoré vydal Ústavný súd vo veci advokáta Rybára a opisuje, čo všetko bolo v procese tohto človeka porušené. „Sloboda je hneď druhé právo za životom, no nevadí nám, že to orgány činné v trestnom konaní porušujú,“ hovorí. 

V súvislosti s Ficom si teda Kaliňák myslí, že mu karta ide práve preto, že jeho slová potvrdzuje Ústavný súd. SMER sa stále držal na nižších číslach, v poslednom období sa to však mení. 

Vláda zaviedla katastrofálne riadenie krajiny

„To, čo dnes robí SMER je, že Robert Fico dáva jasne na stôl fakty a ani jeden nespochybnili,“ konštatuje Kaliňák. Po roku v súčasnej vláde nevidí žiadne zmeny, ktoré by prispeli k lepšiemu životu v krajine.

Dotkol sa aj štátnej karanténny, ktorá je pre obdobie, v ktorom žijeme, aktuálna. Všetci právnici podľa neho vedia, že to nedovoľuje ústava ani samotný zákon o zdravotnej starostlivosti. Táto vláda podľa neho zaviedla niekoľko vecí – katastrofálnu ekonomiku, katastrofálne riadenie krajiny, neústavný stav a slabú pomoc podnikateľom.

„Preto sa v krajinách ako je Rakúsko dohodli, že 80 % dostanú preplatené. To bol ten ústupok firiem. Prečo sa to u nás nestalo?“ pýta sa Kaliňák v rozhovore.

Odišiel kvôli deťom a rodine

Kaliňák po vražde novinára Jána Kuciaka odstúpil a v politike sa ďalej angažovať nechcel. Otázne je, prečo sa rozhodol pre takýto rázny krok, pričom Fico v politike zostal.

„Bolo to hlavne kvôli mojej rodine, sú v citlivom veku, kedy potrebujú rodičov o čosi viac. Odviedol som v slovenskej politike 20 rokov a povedal som si, že je tu priestor na to, aby som bol viac s deťmi,“ konštatuje Kaliňák.

Ľudia podľa neho so SMEROM bojujú od jeho vzniku. Aj napriek tomu tu však SMER stále je, a ako Kaliňák hovorí, má aj slušné čísla. „Základná vec je tá, že média ovplyvňujú verejnú mienku,“ dodáva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK