Robo Dilík ako jediný na Slovensku vyrába neobyčajné 36-palcové bicykle

  • Značka TRUEBIKE, za ktorou stojí bicyklový fanúšik Robo Dilík, vznikla zo spontánneho rozhodnutia postaviť si bicykel s 36-palcovými kolesami. Takýchto bicyklov behá po svete len zopár, ale nikto ich sériovo nevyrába. Určite to nie je a nebude masová záležitosť.
truebike-grass-05
Robo Dilík
  • Značka TRUEBIKE, za ktorou stojí bicyklový fanúšik Robo Dilík, vznikla zo spontánneho rozhodnutia postaviť si bicykel s 36-palcovými kolesami. Takýchto bicyklov behá po svete len zopár, ale nikto ich sériovo nevyrába. Určite to nie je a nebude masová záležitosť.

Veľké kolesá Robovi učarili a keďže zohnať taký bicykel nebolo jednoduché, rozhodol sa postaviť si vlastný. Začalo to tým, že našiel výrobcu a objednal si prvý pár 36-palcových ráfikov a pneumatík. Potom nasledoval samotný proces navrhovania rámu a celého bicykla. Množstvo hodín nákresov, výpočtov a hľadania konštrukčných riešení. Po niekoľkých mesiacoch bol na svete prvý návrh.

foto:Robo Dilík

Zámer bol postaviť bicykel so štandardnou geometriou, posedom jazdca ako na bežnom bicykli a vybavený na trhu dostupnými komponentami, ale s tým rozdielom, že bude mať veľké kolesá. Keďže nemá dielňu a ani s výrobou bicyklov žiadne skúsenosti, kľúčovým momentom bolo stretnutie s výrobcom trojkoliek, rikší a rôznych atypických bicyklov, ktorému sa jeho nápad zapáčil a zrodila sa ich spolupráca.

foto:Robo Dilík

Výroba prvého prototypu trvala niekoľko mesiacov. Nasledovalo dlhotrvajúce testovanie hotového bicykla, ktoré odhalilo doteraz skryté nedostatky. Najväčší problém bola váha rámu, lebo len samotné osadené kolesá vážia cca. 10 kg.

foto:Robo Dilík

Tak začala práca na novej verzii rámového setu, ktorý bol východiskom pre súčasný bicykel Truebike. Tentokrát bol konštrukčný návrh prepracovaný do najmenšieho detailu. Robo v spolupráci s bratom vytvoril 3D model a kompletnú výkresovú dokumentáciu. So svojim partnerom v praxi doladil technologické postupy, zváračské prípravky a povrchovú úpravu.

foto:Robo Dilík

Záverečné skompletovanie bicykla podľa želania budúceho majiteľa má na starosti Robo. Okrem klasických MTB bicyklov s 11-rýchlostnými systémami je na svete napr. aj jeden single speed, teda jedno-prevodový bicykel. Novinkou je city tourer, mestský bicykel s nosičmi a blatníkmi a gravel bike s nosičmi pre tých, čo radi vyrazia na dlhší výlet.

Pre koho je Truebike primárne určený?

„Môže na ňom jazdiť ktokoľvek, komu sa páčia veľké kolesá a nebojí sa vyskúšať niečo iné, avšak mal by merať aspoň 165 cm. Jazda na ňom je zábavná a po chvíli si na trochu iný pocit zvyknete. V ponuke sú tri veľkosti rámov pre veľkých aj malých.“

Aké sú jeho výhody?

„Okrem toho, že vás určite nikto neprehliadne, má aj veľmi dobrú prejazdnosť cez prekážky či zotrvačnosť veľkých kolies, pomocou ktorej s ľahkosťou udržíte dosiahnutú rýchlosť. Vďaka väčšiemu objemu vzduchu v pneumatikách sa zvyšuje tiež komfortnosť jazdy. Nižšia poloha ťažiska tela k osi kolies dáva pocit, že nie ste na bicykli, ale jeho súčasťou, a to zabezpečuje lepšiu ovládateľnosť. Určite odporúčam vyskúšať.“

Kompletnú ponuku týchto unikátov nájdete na truebikes.eu.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech