Rok 2022 nebol len katastrofa. Top 10 dobrých správ, ktoré si zrejme prehliadol

  • Možno pre teba nebol rok 2022 top rokom života
  • Z mnohých uhlov pohľadu sa môže javiť ako ukážkový nepodarok
  • Nie je to však úplne pravda
Na snímke je vedec.
Ilustračná foto, Wikimedia/Kiwiev,FMNLab
  • Možno pre teba nebol rok 2022 top rokom života
  • Z mnohých uhlov pohľadu sa môže javiť ako ukážkový nepodarok
  • Nie je to však úplne pravda

V mori negativity, v ktorej sa topil rok 2022, môžeme nájsť hneď niekoľko potešujúcich správ. Tie ťa možno presvedčia, že tento rok nemusíš posielať do zabudnutia. Toto sú niektoré z top správ z oblasti vedy či startupov za posledných 12 mesiacov, ktoré sme ti na Startitup priniesli.

Powerful Medical

Už v minulosti sme ťa informovali, že slovenskému deep-tech startupu Powerful Medical, zameranému na medicínsky výskum, sa podarilo ako prvej digitálnej platforme na báze umelej inteligencie získať európsku certifikáciu (MDR).

Dostali ju za ich prelomovú aplikáciu PMcardio. Tá slúži na diagnostiku a následný manažment liečby kardiovaskulárnych ochorení pomocou interpretácie EKG.

Vďaka získanej certifikácii môže byť PMcardio oficiálne nasadené do záchranných, nemocničných a ambulantných systémov, kde naplno využije svoj potenciál zachraňovať životy. Startup v roku 2022 prišiel s ďalšou skvelou správou, je ňou zisk investície vo výške 6,2 milióna eur.

„Sme nesmierne vďační našim investorom – Venture To Future Fund (VFF), CB ESPRI Impact One, bpd partners a niekoľkým anjelským investorom – za to, že v nás ako spoločnosť vložili dôveru a v našu víziu prevratnej kardiovaskulárnej starostlivosti,“ povedal tím startupu.

Prelomové technológie od susedov

Českí vedci pod vedením Jana Topinku z Ústavu experimentálnej medicíny AV ČR vyvíjajú detektor, ktorý by mal odhaliť nebezpečné ultrajemné prachové častice. Tie sú pre človeka podľa Svetovej zdravotníckej organizácie najškodlivejšie. Vzduch obsahuje rôzne škodlivé častice, limity však existujú len na väčšie z nich.

Klasické detektory odhalia častice s veľkosťou 2,5 mikrometra, ktoré sú schopné na seba viazať jedovaté látky. Ešte nebezpečnejšie sú však podľa vedcov ultrajemné prachové častice, ktoré prenikajú do mozgu.

Na ne zatiaľ žiadne limity neexistujú. Topinkov tím teraz vyvíja prístroj, ktorý by tieto ultrajemné častice dokázal rýchlo detegovať. Mohli by ho potom využívať napríklad hasiči, ktorí sa pri vyšetrovaní požiarov pohybujú po ešte tlejúcom požiarisku, často bez ochranných pomôcok.

Simplicity

Necelé tri roky od svojho založenia zaznamenáva slovenský startup Simplicity medzinárodný úspech. Len niekoľko mesiacov po odvážnom rozhodnutí presťahovať firmu do USA sa mladým Slovákom podarilo získať na svoju komunikačnú platformu aj dve z najväčších amerických miest New York a Miami. Startitup o tom informoval tím Simplicity. 

Slovenskú aplikáciu aktuálne využíva na komunikáciu s obyvateľmi už 40 miest v USA, medzi inými Austin, Buffalo a najnovšie aj veľkomestá New Yorku a Miami.

„Partnerstvo so Simplicity prinesie Newyorčanom a návštevníkom aplikáciu, v ktorej nájdu úplne všetko, čo k životu v meste potrebujú. New York City je hlavné mesto inovácií a spoločne so Simplicity spojíme naše mesto ako nikdy predtým,” nadšene povedal Eric Adams, starosta New Yorku, vo svojom príhovore k obyvateľom, kde ich vyzýva, aby si stiahli bezplatnú aplikáciu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, SITA, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá