Rokovanie v parlamente začalo prekvapivým návrhom Fica pre KDH. SaS bije na poplach

  • V stredu v parlamente pokračuje 12. schôdza
  • Startitup situáciu sleduje naživo
Parlament
Startitup/Jaroslav Rybár
  • V stredu v parlamente pokračuje 12. schôdza
  • Startitup situáciu sleduje naživo

V stredu 17.4 o 9:00 poslanci opäť zasadli do parlamentných lavíc. V úvode dňa v pléne vystúpil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD), ktorý predstavil výročnú správu o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii za uplynulý rok, píše SITA.

Materiál sa každoročne do konca februára prekladá na rokovanie vlády, v parlamente ho poslanci buď vezmú alebo nevezmú na vedomie. 

 

„Cieľom správy je poukázať na najdôležitejšie udalosti v európskej agende za rok 2023 a priblížiť presadzovanie záujmov Slovenskej republiky v Európskej únii. Z hľadiska štruktúry je nosná časť materiálu rozdelená do blokov korešpondujúcich so šiestimi strategickými prioritami Európskej komisie na obdobie 2019 – 2024. Súčasťou materiálu je aj stručná informácia o personálnom zastúpení Slovenskej republiky v inštitúciách Európskej únie,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Fico podľa Marcinkovej ponúka KDH rokovanie „o zákaze adopcií detí homose*uálnymi pármi 

Poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková na instagrame upozorňuje na to, že Robert Fico na európskom výbore ponúkol poslancom KDH nezvyčajný návrh, o ktorom doteraz nehovoril. „Ja vám ponúkam, poďme sa rozprávať o zákaze adopcií detí homose*uálnymi pármi. Poďme sa rozprávať o zákaze superpotratov,“ mal povedať Fico podľa Marcinkovej.

„V Smere hodnotovú politiku nikdy nerobili, ich ciele sú čisto účelové a chcú vás na ne zneužiť,“ odkazuje politička.

„Prosím, kolegovia z KDH, neskočte do pasce tejto mafiánskej vlády,“ apeluje na poslancov z opozície Marcinková. „Ja verím, že blok demokratických opozičných strán, ktoré si ctia hodnoty právneho štátu a nášho medzinárodného ukotvenia, bude naďalej stabilný. Jediné, o čo Robertovi Ficovi otváraním týchto tém ide, je oslabiť opozíciu a prekryť svoje kauzy, ohrozenie eurofondov a demontáž RTVS,“ dodáva poslankyňa SaS.

V pléne popoludní vystúpil aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Ten nedávno odvolal päť expertov na občiansky sektor. Tí boli súčasťou Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie. Ide o expertov, ktorí v tomto poradnom orgáne vlády mali štatút „osobnosť občianskeho sektora“. Odvolanie nadobudlo účinnosť 10. apríla.

Medzi odvolanými členmi rady sú Laura Dittel (Karpatská nadácia), Peter Medveď (Nadácia Ekopolis), Karolína Miková (PDCS), Juraj Rizman (Post Bellum) a Boris Strečanský (Centrum pre filantropiu). Mená nových členov, ktorí by mali nahradiť piatich odvolaných expertov, zatiaľ nie sú známe.

Zdroje: SITA, Instagram/Vladimíra Marcinková, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá